روانشناسی فونت ها‌ |هر آنچه که باید از اصول انتخاب فونت در طراحی وب بدانید!


نویسنده:
شنبه 2 اسفند 1399
روانشناسی فونت

فونت‌ها یکی از مواردی‌اند که می‌توانند بر تجربه‌ی کاربری (UX) تاثیر مستقیم بگذارند و مانند رنگ‌ها و سایر عناصر طراحی بر ذهن و رفتار مخاطبان موثر واقع شوند. همچنین جالب است بدانید ربات‌های گوگل هم به فونت و سایز نوشته‌ها توجه می‌کنند. از این‌رو روانشناسی فونت یکی از پراهمیت‌ترین موارد در طراحی وب می‌باشد.

روانشناسی فونت در وب فارسی

متاسفانه در وب‌سایت‌های مختلفی مشاهده شده است که طراحان وب‌سایت، فونت را آنقدر با اهمیت ندانسته و به‌راحتی از کنار آن رد می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود کاربر حین مطالعه محتوا، بعد از مدتی خسته شده و سایت را ترک کند.

انتخاب درست فونت در جلب توجه کاربران بسیار اهمیت دارد. زیرا زیبایی ظاهری یکی از مواردی‌ست که همیشه در حفظ کاربر و رضایت او در وب‌سایت اثر دارد. وب‌سایت‌هایی هستند که مطالب جامع و خوبی دارند. اما به دلیل نداشتن فونت مناسب یا زیبایی‌های گرافیکی کاربران زیادی را به خود جذب نکرده‌اند.

پس با انتخاب صحیح فونت زیبا و استاندارد، مطالب را خواناتر کرده و بر جذابیت وب‌سایت خود بیافزایید. در نتیجه کاربران بیشتری جذب کرده و مدت زمان بیشتری در وب‌سایت خود نگه می‌دارید.

همچنین بخوانید: روانشناسی رنگ در طراحی سایت

به‌طور کلی می‌توان گفت که روانشناسی فونت، بررسی چگونگی تأثیر فونت‌های مختلف بر افکار، احساسات و رفتارهای کاربر است.

افکار، احساسات و ارتباطات افراد با انواع مختلف فونت و قلم، بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، وقتی از طنز در طراحی استفاده می‌کنید، واکنش احساسی بسیار متفاوتی برای هر یک از مخاطبانتان ایجاد می‌کنید. درک این ارتباطات مختلف و پاسخ‌های حسی و استفاده از آن‌ها در جهت نفع کسب‌وکار شما، روانشناسی فونت است.

روانشناسی فونت

چرا روانشناسی فونت و تایپوگرافی اهمیت دارد؟

ارتباطات و درک نیازهای کاربر برای کسب‌وکاری امری کلیدی است. ممکن است شما در حال تلاش برای ایجاد ارتباط با مخاطب خود به عنوان یک برند نوپا، تاسیس یک صنعت در حال رشد، و یا برقراری ارتباطی ساده با دیگران باشید. روانشناسی و شناخت هر یک از طراحی‌ها در روند رشد سیستم شما کمک شایانی می‌کند. این کار منجر به موارد زیر می‌شود:

۱- شناخت برند را افزایش می‌دهد.

توسعه شناخت برند، نتیجه یک استراتژی بازاریابیِ موثر است. با استفاده از یک قلم منحصربه‌فرد، تصویری برای نام تجاری شما ایجاد می‌شود که در بین مشتریان شناخته می‌شود. و در نهایت تأثیری ایجاد می‌کند که آن‌ها به خاطر می‌سپارند. با استفاده از یک فونت خوانا و استاندارد برای تمایز نام تجاری خود از رقبا، مخاطبان هدف شما به طور خودکار آن فونت را منحصربه‌فرد با نام تجاری شما می‌دانند و بهم مرتبط می‌کنند.

آموزش نحوه افزودن فونت های دلخواه به وردپرس در سه روش

۲- احساسات را تعیین می‌کند.

یک گوشی اپل را در نظر بگیرید. خوشنویسی نمادین در لوگو و تایپوگرافی، حال‌و‌هوای لوکس و زیبایی را برای آن ایجاد می‌کند. شرکت اپل حتی بدون نگاه کردن به یک گوشی، توانسته است یک چشم‌انداز زیبا را در تصورات شما ایجاد کند. استفاده اپل از تایپوگرافی منحصر‌به‌فرد به تعیین لحنی برای نام تجاری کمک می‌کند که توسط مصرف‌کننده درک شده و به محصول یا خدمات منتقل می‌شود.

۳- شخصیت اضافه می‌کند.

استفاده از فونت و تایپوگرافی منحصر‌به‌فرد، برند شما را از رقبا جدا کرده و صدایی نامفهوم برای برند شما ایجاد می کند. فونت نوعی ارتباط غیرکلامی است که لحن را تنظیم کرده و به بیان داستان کلی برند شما کمک می‌کند.

۴- سلسله مراتب را برقرار می‌کند.

سلسله مراتب همان چیزی است که چشم مخاطب را راهنمایی می‌کند. سلسله مراتب موثر، توجه مخاطب را در لحظات خاص جلب کرده و احساس اهمیت را ایجاد می‌کند. تأکید را می‌توان با اندازه، وزن، رنگ، سبک و جایگاه تعیین کرد. استفاده از سلسله مراتب به شما امکان می‌دهد، پیام و نحوه درک خواننده از آن را کنترل کنید.

۵- ثبات را تقویت می‌کند.

استفاده از فونت یکسان در کل کارهای شما هماهنگی را در بین برند شما ایجاد می‌کند. این نمونه‌ای از لوگوی تجاری کلی است که باعث ایجاد ارتباط مناسب با مصرف‌کنندگان شما می‌شود.   

۶- خوانایی را تضمین می‌کند.

مهمترین جنبه روانشناسی فونت و بازاریابی، اطمینان از دریافت پیام مورد نظر است. هنگام انتخاب فونت، اطمینان از معتبر و استاندارد بودن فونت از اهمیت زیادی برخوردار است. ضروری است که ما تفکر انتقادی را در هر یک از گزینه‌های انتخاب فونت خود قرار دهیم. فونتی را انتخاب کنید که نام تجاری شما را مشخص کند.

۷- امکان انتخاب فونت‌های مناسب برای طراحی می‌دهد.

یکی از قوی‌ترین دلایلی که شما باید از روانشناسی قلم استفاده کنید، این هست که به شما امکان انتخاب فونت مناسب برای طراحی‌ها را می‌دهد. اینکار به شما یک کنترل کامل در مورد درک و دریافت طراحی شما توسط مخاطبانخواهد داد.

به‌عنوان مثال، فرض کنید شما در حال طراحی یک پوستر برای تبلیغ تولید لباس کودکان خود هستید و می‌خواهید مخاطبان شما وقتی به آن نگاه می‌کنند، احساس خوشبختی و نشاط کنند. انتخاب یک اسکریپت یا فونت گرافیکی عجیب‌تر، می‌تواند پاسخ احساسی مورد نظر شما را ایجاد کند. در حالی‌که به احتمال زیاد یک سری سنت از بین می‌رود.

بهترین فونت‌های فارسی برای وب‌سایت

نکته این‌ست که وقتی شما طرحی را ایجاد می‌کنید، به دنبال واکنش بسیار ویژه مخاطبان خود هستید. و هنگامی که روانشناسی فونت را متوجه شدید، این امر کنترل را در اختیار شما قرار می‌دهد. به شما امکان می‌دهد فونت‌هایی را انتخاب کنید که می‌توانند نوع واکنش احساسی و پاسخی را که در طراحی خود به شما القا می‌کنند، القا کنند.

روانشناسی سبک‌های مختلف فونت‌ها

– فونت‌های Serif

روانشناسی فونت: سنتی، محترم، باثبات

فونت‌های دسته سریف، کلاسیک‌ترین فونت‌ها محسوب می‌شوند. وقتی از این فونت‌ها استفاده می‌کنید، در واقع به مخاطبان خود نشان می‌دهید که کسب‌وکار شما مطمئن است و آن‌ها می‌توانند به شما اعتماد کنند. احساساتی که اینگونه فونت‌ها برای مخاطبان شما به ارمغان می‌آورند:

 • اعتماد
 • توجه
 • قدرت
روانشناسی فونت

این فوت‌ها برای استفاده‌ها در شرکت‌های مالی، حقوقی، بیمه و امور مشاوره‌ای بسیار مناسب هستند. فونت‌های Serif از طریق چاپ بیشتر قابل خواندن هستند و انتقال ظرافت و منطق است . برخی از محبوب‌ترین این فونت‌ها Times New Roman ،Georgia ،Garamond می‌باشد.

– فونت‌های Sans serif

روانشناسی فونت: ساده و معقول

فونت‌های Sans-Serif از طریق صفحه نمایش بیشتر خوانا هستند و باعث انتقال غیررسمی و نوآوری می‌شوند. این فونت‌ها، بروز و مدرن هستند که بسیار مورد استفاده طراحان قرار می‌گیرند. احساساتی که این فونت‌ها در مخاطبان ایجاد می‌کنند:

 • پیشرفت و مدرن بودن
 • اعتماد
 • پیچیدگی
 • تمرکز
روانشناسی فونت

از این فونت‌ها در شرکت‌های فناوری،تکنولوژی، استارت‌آپ‌ها، مد و فشن استفاده می‌شود. بعضی از بهترین فونت‌های بدون سرف Arial ،Century Gothic ،Helvetca می‌باشند.

– فونت‌های Script

روانشناسی فونت: شخصی، زنانه، فانتزی

فونت‌های دسته اسکریپت، فونت‌های امروزی و پیچیده هستند که نحوه اتصال حروف در آن‌ها نسبت به فونت‌های دیگر کاملا متفاوت است. این تفاوت،‌سبک خاصی را برای آن‌ها به وجود آورده است. احساس سرگرمی و هیجان در این فونت‌ها بیش از هر فونت دیگری حس می‌شود. از موارد دیگر تاثیرگذاری این فونت‌ها:

 • زیبایی
 • پیچیدگی
 • تفنن
 • خلاقیت
 • شادی و هیجان و خوشحالی
 • شخصی

از این فونت‌ها در برندهای غذا و نوشیدنی، محصولات مد و برندهای مرتبط با محصولات بچگانه پیشنهاد می‌شود. چند گزینه‌ای که می‌توانید از این خانواده امتحان کنید ucida Script ،Lobster ،Zapfino می‌باشد.

– فونت‌های Modern

روانشناسی فونت: هوشمند، مرسوم، مد روز، آینده‌نگر

فونت‌های modern مجموعه‌ای از روند و لوگوها را به دنبال دارند. با تغییرات نازک و ضخیم در میان حروف هستند. و همچنین می‌توانند خطوط افقی نازک داشته باشند.

 • مترقی
 • آینده‌نگر
 • شیک و ساده
 • هوشمند
فونت‌های Modern

اگر می‌خواهید که برند خود را به گونه‌ای نمایش دهید که خواندن آن آسان باشد و سرشار از مدرنیته و هوشمندی باشد، این نوع فونت برای برند شما مناسب است. این فونت در جذب توجه مشتریان فوق‌العاده است. شرکت فیس‌بوک از این خانواده فونت‌ها استفاده می‌کند. چند فونت مدرن برای این خانواده Matchbook ،Politica ،Klavika وجود دارد.

مطالب زیر را حتما بخوانید

بهترین فونت‌های فارسی برای وب‌سایت

قونت استاندارد و زیبا تاثیر زیادی در جذب کاربر برای وب‌سایت شما دارد. در این مقاله ۵ فونت زیبای فارسی...

آموزش کار با لایه ها و پالت Color & Swatches در فتوشاپ

یادگیری فتوشاپ یکی از مراحلی‌ست که باعث رشد شما در مسیر طراحی وب می‌شود.

آشنایی مقدماتی با محیط فتوشاپ و نوارهای کاربردی موجود در آن

فتوشاپ یکی از نرم‌افزارهای گرافیکی است که با یادگیری آن می‌توانید به راحتی تصاویر خود را ویرایش کرده و یا...

روانشناسی رنگ در طراحی سایت! هر آنچه که باید از اصول رنگ‌بندی سایت بدانید

یکی از مسائل مهم در ایجاد یک وب‌سایت استفاده از پالت‌های رنگی مناسب است. امروزه رنگ‌بندی و شکل‌های زیادی در...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.