آموزش رایگان HTML و CSS


اولین قدم برای شروع کار طراحی وب سایت یادگیری زبان‌های HTML و CSS است. همانطور که در نقشه راه برنامه نویسی وب گفته شده بود. در این دوره، آموزش رایگان HTML و CSS بصورت متن و تصویر، به زبان کاملا ساده و روان گفته شده است.

زبان‌های HTML و CSS در کنار سادگی دارای ریزکاری‌ها و نکات زیادی هستند که اگر در حین آموزش آنها را یاد نگیرید می‌تواند در آینده برای شما مشکل ساز شوند.

 

HTML چیست؟

HTML (مخفف عبارت Hyper Text Markup Language) یک زبان نشانه‌گذاری استاندارد برای ایجاد صفحات وب است. یادگیری این زبان بسیار آسان است.

HTML ساختار صفحات وب را تعیین می‌کند. در واقع می‌توان گفت که اسکلت صفحه وب است. به هر وب‌سایتی که مراجعه کنید، تمام نوشته‌ها، دکمه‌ها، تصاویر و المان‌ها صفحه به کمک html در صفحه وب قرار گرفته‌اند.

در گذشته مقاله‌ کاملی جهت معرفی زبان HTML نوشته‌ایم. اگر از قبل با این زبان آشنایی ندارید توصیه می‌کنیم که حتما این مقاله را بخوانید.

حتما بخوانید: HTML چیست و چه کاربردی دارد؟

 

CSS چیست؟

CSS (مخفف عبارت Cascading Style Sheets) زبانی است جهت استایل‌دهی به صفحات وب. در واقع CSS تعیین می‌کند که یک عنصر HTML چگونه باید در صفحه نمایش داده شود. اگر بخواهیم کمی ملموس‌تر توضیح دهیم باید بگوییم که عناصری که به کمک HTML در وب‌سایت قرار گرفته‌اند مانند استخوان بی‌پوست و بی‌گوشت هستند! باید کمی به زیبایی آنها هم فکر کنیم. اینجاست که زبان CSS کار خود را آغاز می‌کند و به المان‌های صفحه ظاهری زیبا می‌بخشد.

بنابراین اگر سایز و رنگ متن‌ها در بخش‌های مختلف متفاوت است، دکمه‌ها استایل‌های زیبایی دارند، چیندش منوها گاهی افقی و گاهی عمودی است، همه و همه نتیجه‌ی استفاده از css بوده است.

این زبان دستورات گسترده‌ای دارد که در این آموزش سعی می‌شود تا سطح خوبی از این زبان تدریس شود. CSS حجم کارها را کم می‌کند و به شما این اجازه را می‌دهد تا استایل صفحات مختلف را بصورت یکجا و همزمان مدیریت کنید.

در گذشته مقاله جامعی جهت معرفی CSS منتشر کرده‌ایم. اگر از قبل با این زبان آشنایی ندارید توصیه می‌کنیم که حتما این مقاله را بخوانید.

حتما بخوانید: CSS چیست و چه کاربردی دارد؟

 

یک مثال ساده برای درک بهتر کارایی زبان‌های HTML و CSS

اگر مراحل ساخت یک وبسایت را به مراحل ساخت یک ساختمان تشبیه کنیم، با استفاده از زبان HTML می‌توان اسکلت و ساختار این ساختمان را ساخت. اما برای اینکه بتوانیم تعیین کنیم رنگ دیوار‌های داخلی، نمای ساختمان و… چگونه باشد (استایل‌دهی) باید از زبان CSS استفاده کنیم.

 

دوره آموزش رایگان html5 و css3

این آموزش رایگان HTML و CSS را تقدیم میکنیم به کاربران ادمین سایت که بارها درخواست ارائه این آموزش را از ما داشتند. از قسمت درس‌های دوره می‌توانید به تمامی جلسات این دوره دسترسی داشته باشید. نکات اصلی مباحث HTML و CSS، به زبان ساده بیان شده تا به آسانی قابل درک باشند. همچنین در دو مینی پروژه سعی کردیم کارکرد مباحث را بهتر نمایش دهیم.

شروع درس اول آموزش HTML

 

توجه کنید که:

توجه: دروس این دوره به صورت متن محور بوده و نکات اصلی را در بر می گیرد چراکه بیان تمام جزییات و نکات در این فرمت نمیگنجد. برای یادگیری صفرتاصد مباحث (سطوح مبتدی، متوسط و پیشرفته) همراه با تمامی نکات و جزییات، از دوره ویدیویی آموزش HTML و CSS استفاده نمایید. گرچه دوره‌های ویدیویی ادمین‌سایت رایگان نیستند اما با تعرفه‌های مناسب در سایت قرار گرفته‌اند و باعث صرفه‌جویی در زمان یادگیری شما می‌شوند و پیشروی گام به گامی آنها، لذت یادگیری را چند برابر می‌کنند.

سوالات متداول

این دوره مناسب چه افرادی است؟

کسانی که می‌خواهند طراح و برنامه‌نویس وب سایت شوند. این دوره قدم اول برای این افراد است.

دوره آموزش رایگان HTML و CSS چند درصد از مباحث را پوشش می‌دهد؟

این دوره از سطح کاملا صفر و مبتدی شروع می‌شود و تمام مباحث پایه‌ای در آن گفته می‌شود. هدف از طراحی این دوره یادگیری سریع و کاربردی زبان‌های HTML و CSS است بنابراین ما سعی کرده‌ایم تا فقط مباحث کاربردی را در این دوره آموزش دهیم.

بعد از پایان این دوره آموزشی چه کارهایی می‌توانم انجام دهم؟

دانشجویان پس از پایان این دوره قادر هستند تا صفحات وب استانداردی از لحاظ کدنویسی و سئو بسازند.

برای یادگیری سریع‌ و دقیق‌تر چه کنیم؟

برای آنکه سرعت یادگیری خود را افزایش دهید و موارد را دقیق‌تر بیاموزید توصیه می‌کنیم از آموزش‌های ویدیویی HTML استفاده کنید. این آموزش‌ها تعرفه مناسبی دارند، پروژه محور و گام‌به‌گام هستند و پشتیبانی کامل مدرس را به همراه دارند.