مینی پروژه | ساخت منو در HTML و CSS


نویسنده:
یکشنبه 13 مهر 1399

سلام به همراهان عزیز ادمین‌سایت. امیدورام تا به این لحظه از آموزش‌های HTML و CSS وب‌سایت لذت برده باشید. در این جلسه قصد داریم به انجام یک پروژه کوچک یا به اصلاح مینی پروژه در HTML و CSS بپردازیم. اگر به جلسات قبل کاملاً مسلط شده‌اید در این جلسه همراه ما باشید تا ساخت منو در HTML و CSS را گام به گام پیش ببریم.

مباحث لازم برای شروع مینی پروژه ساخت منو در HTML و CSS

کار با لیست‌ها در html
کار با عناصر block-level و inline-level 
پوزیشن در CSS
Transition در CSS


گام اول- ساخت منو در HTML و CSS

برای شروع طراحی همیشه باید ابتدا به کمک HTML عناصر را در صفحه قرار دهیم تا در گام بعدی بتوانیم به کمک CSS به آن استایل دهی کنیم.

خب برای ساخت منو میتوان از لیست کمک گرفت. به همین جهت یک UL نوشته و درون آن هر تعداد گزینه که نیاز داریم را با li ایجاد می‌کنیم. چون هر گزینه در منو باید به صفحه‌ای لینک شود درون li تگ a استفاده می‌شود:

اگر به فرزند سوم لیست توجه کنید متوجه می‌شوید که درون این li‌ مجدد از یک ul استفاده شده است. دلیل این کار ایجاد زیر منو برای گزینه لینک سوم است.

ساخت منو در HTML و CSS
خروجی کد html

شما هم می‌توانید برای هر کدام از عناصر لیست که لازم است مانند مورد سوم زیر منو تعریف کنید. که ما برای جلوگیری از طولانی شدن کد فقط یک زیرمنو ایجاد کرده‌ایم.


گام دوم – استایل دهی به منو با CSS

خب حالا وقت آن رسیده که به کمک دانش CSS خود این لیست را به یک منوی زیبا تبدیل کنیم. برای اینکار کافیست از CSSهای زیر استفاده کنیم. من کدهای CSS را بخش به بخش قرار میدهم تا هم خروجی کار را مرحله به مرحله ببینید و هم به توضیحات مورد نیاز هر بخش دسترسی داشته باشید.

همانطور که در دروس ابتدایی CSS گفته شد، باید کدهای CSS را درون تگ style قرار دهید یا به صورت یک فایل مجزا با کمک link به پروژه اضافه کنید.


به کمک کد بالا برای نوار منو یک بک‌گراند قراردادیم همچنین با direction و text-align صفحه را برای نوشتن مطالب فارسی آماده کردیم. اگر با این مبحث آشنایی ندارید به درس نحوه فارسی نوشتن در HTML مراجعه کنید.

علامت لیست را از li حذف و آنها را به صورت Inline-block کنار هم قراردادیم. برای از بین بردن خط زیر تگ a از text-decoration استفاده شده است. همچنین برای اینکه لینک به خوبی کنار هم قرار بگیرند و فاصله داشته باشند روی display و padding تگ a کار کردیم.

ساخت منو در HTML و CSS


خب همانطور که مشاهده می‌کنید زیر منو نظم کلی صفحه را برهم زده پس بهتر است در حالت کلی این زیر منو مخفی شود:

در این مرحله نوار منوی ما تقریباً آماده است. اما برای نمایش زیر منو هنوز هیچ کاری انجام نداده‌ایم. ابتدا باید برای گزینه‌هایی که دارای زیر منو هستند یک آیکون و فلش رو به پایین قرار دهیم تا کاربر متوجه وجود زیر منو شود.


استفاده از فونت آیکون‌ها در منو

فونت آیکون در واقع یک سری آیکون هستند که در فرمت فونت مورد استفاده قرار می‌گیرند. یعنی آیکون‌هایی که در فرمت تصویر نیستند! این روش به سبک بودن صفحه کمک می‌کند همچنین به ما این امکان را می‌دهد که مانند نوشته‌ها به آنها استایل دهیم.

یکی از معروف ترین دسته فونت آیکون‌ها font awesome است. کافیست لینک زیر را در بخش head سند html‌ خود قرار دهید و بعد برای استفاده از هر آیکون کد مربوط به هر آیکون را بیابید. برای اطلاعات تکمیلی بهتر است بعد از مطالعه این درس به مقاله فونت آیکون چیست؟ مراجعه نمایید.

خب حالا برای استفاده از یک آیکون فلش رو به پایین کافیست کد آن را در تگ li مربوط به لینک سوم قرار دهم:


خروجی کار ما تا به این لحظه این گونه است:

استایل دادن به منو در CSS

از لحاظ تراز عمودی این آیکون کمی نامتناسب است که باید با استایل‌های زیر آن را در سطح نوشته‌ها قرار دهیم. همچنین کمی فاصله از نوشته لینک سوم نیاز دارد:


ایجاد افکت hover در منو

اگر اشاره‌گر موس را روی هرکدام از گزینه‌های منو ببریم هیچ اتفاقی نمی‌افتد! این از جذابیت کار کم می‌کند. برای انجام این کار همانطور که در درس شبه کلاس‌های CSS آموختیم از hover‌ استفاده می‌کنیم.

برای تگ a از hover استفاده کردیم. برای اینکه این تغییر رنگ یه دفعه نباشد با ملایمت انجام بشود از چه ویژگی استفاده می‌شود؟! بله درست است از transition که باید به این تگ داده شود.

نحوه استفاده از ز hover در css


گام سوم – ساخت و نمایش زیر منو با CSS

خب منوی مدنظر ما تکمیل شد حالا کافیست بگوییم زمانی که به گزینه‌های دارای زیر منو اشاره می‌شود، زیر منوی آنهای نمایش داده شود. برای این کار کافیست باز از hover کمک بگیریم:

خب به کمک کد بالا گفتیم اگر اشاره‌گر روی li قرار گرفت، display زیرمنو از حالت none به block تغییر کند که باعث می‌شود از حالت مخفی خارج شود. همچنین استایل‌هایی را به li دادیم که کمی زیباتر شود.

فراموش نکنید که به li والد هم استایل transition بدهید تا ظاهر شدن زیر منو به آرامی انجام شود. خروجی کار تا به اینجا به شکل زیر است:

ساخت زیر منو با CSS

از نظر استایل و کارکرد همه چیز مناسب است جز یک مورد و آن هم محل قرار گرفتن زیر منو است!


تنظیم نمایش زیر منو با CSS

خب تنها کاری که از مینی پروژه ساخت منو در HTML و CSS باقی مانده این است که زیر منو دقیقا زیرِ منوی اصلی قرار بگیرد. برای اینکار به سراغ ویژگی position می‌رویم که امیدوارم این درس را به خوبی مطالعه کرده باشید:

ابتدا استایل‌هایی مثل رنگ پس زمینه، عرض دلخواه به زیر منو داده شده است. همچنین آیتم‌های زیر منو را از حالت سطری خارج کردیم تا آنها زیر هم قرار بگیرند (با display:block)

سپس ul.submenu را به کمک position دقیقا زیر li خود قرار دادیم. فراموش نکنید در صورتی absolute درست کار می‌کند که والد آن relative باشد پس به Li هم باید position بدهیم:

مینی پروژه ساخت ناو منو در HTML و CSS

منوی ما به درستی ساخته شد. تنها موضوعی که نیاز به تغییر دارد فونت نوشته ‌ها هستند که باید این مورد را خودتان به عنوان تمرین انجام دهید. البته در آموزش‌های قبل نحوه استفاده از فونت را گفته بودیم حالا وقت اجرا رسیده است!

برای مشاهده خروجی کار به صورت زنده از لینک زیر استفاده کنید:

همچنین برای سادگی بررسی کدها و اجرای آن، می‌توانید این مینی پروژه را از لینک زیر دانلود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

39 پاسخ به “مینی پروژه | ساخت منو در HTML و CSS”

 1. A گفت:

  سلام خدمت شما من خواستم تشکر بکنم از مطالب عالیه سایت تون خیلی بهم کمک کرده تااینجا که دارم یادمیگیرم خیلی ممنون که این مطالب رو رایگان در اختیارمون گذاشتید سپاااااااس فراوان

 2. داود گفت:

  آقا خیلی ممنون . من دو روز بود صبح تا شب دنبال این بودم که منو سازی رو اصولی یاد بگیرم و از جایی کپی نکنم. شما واقعاً عالی توضیح داده بودید.
  دم همگی گرم. خسته نباشید.

 3. ماردین گفت:

  ببخشید میشه به منو ها و زیر منو ها لینک داد?(وقتی کاربر روی منو و زیر منو کلیک کرد به ادرس سایتی منتقل شود)

 4. ناشناس گفت:

  سلام، ممنون بابت آموزش فوق العاده تون. موفق باشید.

 5. حسین گفت:

  سلام وقت بخیر – بابت مطلب خوبتون ممنون ، منو رو طبق آموزش شما ایجاد کردم ، به یکی از آیتم های منو زیر منو دادم ، هنگامی که زیر منو نمایش داده می شود به محض اینکه نشانگر موس رو از روی منو اصلی به روی زیر منو میبرم زیر منو بسته میشود و هاید میشود ، لطفا راهنمایی میفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.