پردرآمدترین زبان‌های برنامه نویسی در ایران و در دنیا کدام‌اند؟


نویسنده:
دوشنبه 7 بهمن 1398
پردرآمدترین زبان‌های برنامه‌نویسی

احتمالاً هر فردی که برنامه‌نویسی را به عنوان حرفه‌ی خود انتخاب کرده باشد، برای یک بارهم که شده راجع به پردرآمدترین زبان‌های برنامه نویسی تحقیق کرده است.
در هر کشور بر اساس نیاز، میزان تقاضا، زمینه‌های کاری و… چند زبان‌ برنامه‌نویسی نسبت به دیگر زبان‌ها برتری پیدا می‌کنند و درآمد بیشتری نصیب برنامه نویسان فعال در آن زمینه خواهد شد. در این مقاله از مجله ادمین سایت قصد داریم به معرفی پولساز ترین زبان‌های برنامه نویسی بپردازیم.

پردرآمدترین زبان‌ برنامه نویسی

به نمودار زیر توجه کنید. این نمودار پر درآمدترین زبان‌های برنامه‌نویسی را در سطح جهان نشان می‌دهد. طبق گزارش Stackoverflow زبان‌های Clojure ،F# ،GO ،Scala ،Elixir از پر درآمدترین زبان‌های برنامه‌نویسی در سال ۲۰۱۹ در سطح دنیا بوده‌اند.

پر درآمدترین زبان‌های برنامه نویسی

جالب است بدانید ۵ مورد نام برده شده در ایران آنچنان معروف نیستند و تقاضای کار در این زبان‌ها پایین است.
خب حالا که پولسازترین زبان‌های برنامه نویسی در دنیا را شناختید برویم سراغ کشور خودمان ایران.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کسب درآمد در ایران

در ایران آمار دقیق و رسمی از میزان درآمدهای برنامه نویسان هر زبان وجود ندارد. اما طبق نمودار زیر که از نظر سنجی jobvision بدست آمده می‌توان ترتیب درآمد هر زبان برنامه نویسی را تشخیص داد. توجه کنید که در این آمار بیش از ۴۳ درصد از افراد دارای سابقه‌ی کاری زیر ۵ سال هستند.

زبان‌های برنامه‌نویسی پر درآمد در ایران

طبق این آمار برنامه‌نویسان حوزه‌ی ExpressJs، لینوکس، mvc و پایتون دارای بیشترین درآمد هستند. از آنجا که همه‌ی موارد نام برده شده در این تصویر زبان برنامه‌نویسی نیستند ما در ادامه به بررسی چند زبان و تکنولوژی برتر می‌پردازیم.

ExpressJs

اکسپرس یک فریم‌ورک ساده، سبک و سریع برای Node.js است که در زمینه‌ی برنامه نویسی بک‌اند کاربرد دارد. اگر از خود Node.js شناخت ندارید باید بگویم که محیط node.js شرایطی را فراهم می‌کند تا بتوان از جاوا اسکریپت در سطح بک‌اند استفاده کرد.
هدف ExpressJs ساده سازی کار با Nodejs است. این فریمورک اکنون توسط Nodejs نگهداری می‌شود.

فرض ما بر این بوده که شما با مفهوم فریمورک آشنا هستید. اگر در این باب اطلاعات کافی ندارید نگران نباشید مقاله‌ی فریمورک چیست؟ به شما کمک خواهد کرد. کافیست به آن مراجعه نمایید.

Python

پایتون که چندین سال است در سطح دنیا محبوب به شمار می‌آید یکی از زبان‌های برنامه نویسی پردرآمد در ایران نیز می‌باشد. در گذشته در مقاله‌ی ۵ زبان برتر برنامه‌نویسی تحت وب‌ این زبان را معرفی کرده بودیم.

۵ زبان برتر برنامه‌نویسی تحت وب

پایتون از سال ۱۹۹۱ ایجاد شده و  برای توسعه وب سایت، نوشتن برنامه‌ی دسکتاپ و حتی در زمینه‌ی یادگیری ماشینی و علم داده‌ها به کار برده می‌شود. این زبان متن‌باز، مفسری، شی گرا است و کتابخانه‌های بسیاری زیادی دارد که کدنویسی را سریع‌تر و راحت‌تر می‌کنند.

Oracle

اوراکل از پر استفاده‌ترین پایگاه داده‌ها در سراسر دنیاست. این پایگاه‌داده از سال ۱۹۹۷ ایجاد شده و اکنون نسخه ۱۱ آن با ویژگی‌های جالب در دسترس است. اوراکل زبان برنامه‌نویسی مخصوص به خود را دارد به نام PL/SQL. به جز این زبان می‌توان از SQL  و JAVA هم در این دیتابیس استفاده نمود.

Net.

دات نت یک زبان برنامه نویسی نیست. Net. یک فریمورک است که توسط ماکروسافت توسعه داده شده است. به کمک آن می‌توانید در برنامه‌نویسی برای محیط وب، ویندوز، موبایل و در ساخت بازی‌ها فعالیت داشته باشید.
زبان‌های برنامه‌نویسی برای این فریمورک عبارت‌انداز : ٫#C# ،F و Visual basic. باید یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی فوق را انتخاب کرده و در چهارچوب Net. کدنویسی کنید.

React

 یک کتابخانه یا فریم‌ورک برای جاوااسکریپت است که توسط فیسبوک توسعه داده شده است. این فریمورک برای ساخت رابط‌های کاربری مناسب است. در گذشته در مقاله‌ای مجزا راجع به react صحبت کرده ایم . برای مطالعه‌ی آن از مقاله‌ی زیر کمک بگیرید.

React چیست و چه کاربردی دارد؟

Java

از قدیمی‌ و پرطرفدار‌ترین زبان‌ها در طی سالیان گذشته بوده است. شعار جاوا این است : یک بار بنویس، همه جا اجرا کن. این شعار مشخص می‌کند که جاوا یک زبان قابل حمل است . جاوا برای نوشتن انواع برنامه‌های تحت وب، موبایل، دسکتاپ، سیستم‌های تعبیه، ربات و حتی برنامه‌های پیچیده‌تر کاربرد دارد.

خب تا به اینجا پردرآمدترین زبان‌های برنامه نویسی در ایران و در سطح جهان را بررسی کردیم. برای انتخاب زبان برنامه‌نویسی فقط درآمد تعیین کننده نیست و شما باید به میزان تقاضا، میزان سادگی یادگیری و مواردی از این قیبل هم توجه کنید. اگر زمینه‌ی کاری دلخواه شما برنامه‌نویسی تحت وب‌ است مقاله‌ی بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی تحت وب‌ برایتان جالب خواهد بود.
اگر هنوز پا در این عرصه نگذاشته‌اید و با اصطلاحات اولیه ناآشنا هستید پیشنهاد می‌کنم مسیر یادگیری را از نقشه‌ی زیر دنبال کنید.

نقشه‌ی راه توسعه‌دهنگان وب

مطالب زیر را حتما بخوانید

معنی فول استک چیست؟ Full Stack Developer کیست؟

برنامه نویس فول استک شخصی است که به تمام مهارت‌های یک برنامه نویس front-end و back-end مسلط است. اگر به...

جالب‌ترین کاربردهای زبان PHP که احتمالاً نمی‌دانید!

php فقط یک زبان برای طراحی سایت نیست. واقعیت این است که این زبان قدرتمند دارای کاربردهای زیادی است که...

۷ اشتباه رایج برنامه‌نویسان مبتدی و تازه‌کار

همه‌ی برنامه‌نویسان در ابتدای راه اشتباهاتی را انجام می دهند که معمولاً ادامه‌ی کار را برای خود سخت‌تر می‌کنند. رایج‌ترین...

توسعه دهنده وب کیست؟ بررسی بازارکار، حقوق و مهارت‌های یک دولوپر

با در دسترس قرارگرفتن اینترنت، طراحی و توسعه‌ی وب‌سایت به یک شغل پردرآمد و پر طرفدار تبدیل شده است. در...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید