آموزش شی گرایی در سی شارپ pdf با چند مثال عملی


نویسنده:
دسته‌ها: رپورتاژ
جمعه 28 آبان 1400
آموزش شی گرایی در سی شارپ pdf

در این مقاله به آموزش شی گرایی در سی شارپ pdf خواهیم پرداخت.شی شارپ یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در دنیاست. این زبان برنامه‌نویسی در حوزه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید شما هم به هر دلیلی علاقه مند به یادگیری این زبان باشید اما در یادگیری شی‌گرایی در این زبان به مشکلاتی برخورد کرده‌اید. یادگیری این زبان نسبت به زبان‌های دیگر مانند ++c بسیار ساده‌تر است. از این رو در این مقاله مبحث شی‌گرایی را با هم دنبال می‌کنیم که یکی از مباحث مهم در زبان برنامه‌نویسی سی شارپ به حساب می‌آید.

برای مطالعه این مقاله به چه پیش‌نیازهایی نیازمندیم؟

در این مقاله به آموزش سی شارپ نمی‌پردازیم بلکه تنها به آموزش شی گرایی در سی شارپ همراه با Pdf خواهیم پرداخت. شما باید قبل از شروع مطالعه این مقاله با مباحث پایه‌ای در زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ آشنایی کامل داشته باشید. همچنین باید یک IDE مناسب برای کار با این زبان برنامه‌نویسی در دسترس شما قرار داشته باشد تا بتواند مباحث مختلفی که یاد می‌گیرید را تمرین کنید. به طور کلی سعی کنید بعد از یادگیری هر مبحث جدید کمی تمرین لازم را داشته باشید.

همانطور که گفته شد پیش‌نیاز اصلی این مقاله آشنایی با مباحث پایه‌ای در این زبان می‌باشد. برای اینکه به طور کلی با مباحث پایه‌ای در این زبان برنامه‌نویسی آشنا شوید آموزش‌های زیادی در سطح اینترنت وجود دارد. از آنجایی که بسیاری از آن‌ها ممکن است از کیفیت لازم برخوردار نباشند بهتر است به وبسایت‌های معتبر مراجعه کنید. یکی از این وبسایت‌ها فرادرس است. این وبسایت آموزشی یکی از قدیمی‌ترین وبسایت‌‌های آموزشی در ایران است. برای دسترسی به فیلم‌های آموزش سی‌شارپ در این وبسایت ‌می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

پیشنهادی: آموزش برنامه نویسی سی شارپ (#C) — کلیک کنید.

#C چیست؟

آموزش شی گرایی در سی شارپ pdf

سی شارپ یکی از قدرتمند ترین زبان‌های شی گرایی در دنیاست که با استفاده از آن می‌توانید برنامه‌های تحت وب، ویندوز، اندروید و حتی ios را تولید کنید. از این زبان برنامه‌نویسی در پروژه‌های بزرگ متعددی استفاده شده است. سی شارپ در حقیقت یک زبان چند منظوره می‌باشد که توسط مایکروسافت تولید شده است. #C یک زبان برنامه نویسی مدرن، شی گرا و ایمن است. این زبان برنامه‌نویسی توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا انواع مختلفی از برنامه‌های کاربردی با پسوند net. به صورت کاملا ایمن بسازند. افرادی که با زبان‌های مانند ++c یا جاوا آشنایی دارند یادگیری این زبان بسیار برایشان لذت بخش خواهد بود.

زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ ریشه در زبان c دارد. اما این زبان برنامه‌نویسی بسیار ساده‌تر می‌باشد. ویژگی‌های مختلف سی‌شارپ به ایجاد برنامه‌های قوی و با دوام کمک می‌کند. از جمله ویژگی‌های خوب این زبان‌ برنامه‌نویسی این است که به صورت خودکار زباله‌های موجود در حافظه کامپیوتر و همچنین اشیاء غیر قابل دسترس و بلااستفاده را پاکسازی می‌کند. سی شارپ بر نسخه‌سازی تأکید می‌کند تا اطمینان حاصل کند که برنامه‌ها و کتابخانه‌ها می‌توانند در طول زمان به شیوه‌ای سازگار تکامل یابند. سی شارپ از روش‌ها و انواع عمومی پشتیبانی می‌کند که ایمنی و عملکرد را افزایش می‌دهد.

مزایای استفاده از سی‌شارپ:

در ادامه مقاله آموزش شی گرایی در سی شارپ به مزایای این زبان برنامه‌نویسی محبوب خواهیم پرداخت.

  1. شی‌گرا بودن: یکی از بزرگترن نقاط قوت این زبان برنامه‌نویسی پشتیبانی از شی‌گرایی می‌باشد. سی‌شارپ یک زبان شی‌گرا است که می‌توانید با استفاده از آن مدل‌های مختلفی از شی‌گرایی را در برنامه خودتان پیاده‌سازی کنید.
  2. پاکسازی خودکار زباله‌ها از حافظه: همانطور که گفته شد این زبان برنامه‌نویسی به صورت کاملا خودکار اقدام به پاکسازی حافظه از زباله‌هایی مانند اشیای بدون استفاده و غیر قابل دسترس می‌کند. این موضوع به سی‌شارپ قدرت بسیار زیادی می‌دهد. همچنین در سرعت اجرای برنامه‌های نوشته شده توسط این زبان برنامه‌نویسی تاثیر بسیار زیادی دارد.
  3. Cross Platform بودن: یکی دیگر از مزایای خوب این زبان برنامه‌نویسی این است که می‌توان با استفاده از آن در پلتفرم‌های مختلف برنامه‌نویسی کرد. این زبان برنامه‌نویسی تقریبا برای هر پلتفرمی کتابخانه‌های مفید و قابل استفاده‌ای دارد. این موضوع قدرت زیادی را به این زبان برنامه‌نویسی می‌دهد.
  4. قابلیت همکاری بهتر: اگر در یک تیم برنامه‌نویسی مشغول به فعالیت هستید قطعا این زبان برنامه‌نویسی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در روند کاری شما بگذارد چرا که زبان برنامه‌نویسی سی شارپ قابلیت همکاری تیمی را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد که موجب محبوبیت روز افزون این زبان شده است.

معایب زبان برنامه‌نویسی سی شارپ:

آموزش شی گرایی در سی شارپ pdf

تا اینجای کار با مزایای استفاده از این زبان برنامه‌نویسی آشنا شدیم اما زبان سی شارپ هم مانند هر زبان دیگری دارای یک سری معایب است که در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

  1. GUI ضعیف در پلتفرم‌های مختلف: از آنجایی که زبان برنامه‌نویسی #c برای ایجاد برنامه‌های مختلف در ویندوز طراحی شده است. GUI آن در پلتفرم‌های مختلف بسیار ضعیف است اما شما می‌توانید از کتابخانه‌های ایجاد شده برای پلتفرم‌های مختلف که در این زبان ایجاد شده است استفاده کنید.
  2. وابسته بودن به ویندوز: زمانی که شما یک وبسایت را با استفاده سی‌شارپ ایجاد می‌کنید. از آنجایی که این زبان برنامه‌نویسی برای استفاده در ویندوز طراحی شده است باید سرور مورد نظر هم دارای سیستم‌عامل ویندوز باشد که بتوان وبسایت را برروی ‌آن پیاده‌سازی کرد. این مورد یک عیب بسیار بزرگ به حساب می‌آید.
  3. انعطا‌ف‌پذیر نبودن: یکی دیگر از معایب بزرگ سی‌شارپ این است که از آنجایی که سی‌شارپ به فریمورک دات‌نت وابسته است انعطاف کمتری نسبت به دیگر زبا‌‌ن‌های برنامه‌نویسی دارد.

همانطور که گفته شد زبان سی‌شارپ بسیار مشابه زبان‌های خانواده سی و سی پلاس پلاس است. از آنجایی که این دو زبان برنامه‌نویسی یعنی سی و سی پلاس پلاس برای در دروس دانشگاهی وجود دارد ممکن است علاقه مند به یادگیری این دو زبان باشید. برای دسترسی به فیلم‌های آموزشی در رابطه با این دو زبان برنامه‌نویسی می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

پیشنهادی: آموزش برنامه نویسی C++‎‎ — کلیک کنید.

از زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ در چه حوزه‌هایی استفاده می‌شود؟

تا اینجای مقالهآموزش شی گرایی در سی شارپ با هم دیدیم که این زبان برنامه‌نویسی بسیار قدرتمند می‌باشد. در ادامه این مقاله به حوزه‌های مورد استفاده این زبان‌ برنامه‌نویسی خواهیم پرداخت.

آموزش شی گرایی در سی شارپ pdf

1.بازی‌سازی:

همانطور که گفته شد از این زبان برنامه‌نویسی در حوزه‌های مختلفی استفاده می‌شود یکی از آن‌ها بازی‌سازی برای پلتفرم‌های مختلف است. شما می‌توانید با استفاده از این زبان‌ برنامه‌نویسی و یک موتور بازی سازی مانند UNITY بازی‌های بسیار قدرتمندی را در هر پلتفرمی که به آن علاقه‌مند هستید ایجاد کنید. شی‌گرایی در این زبان برنامه‌نویسی می‌تواند در این حوزه بسیار کارآمد باشد.

2.برنامه‌های تحت وب:

از این زبان برنامه‌نویسی برای ایجاد برنامه‌های تحت وب نیز استفاده می‌شود. سی‌شارپ به علت سادگی در کدنویسی و کراس پلتفرم بودن طرافداران بسیار زیادی پیدا کرده است. شما می‌توانید با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی بخش بک اند وبسایت خودتان را به راحتی طراحی کنید. این زبان برنامه‌نویسی در ضورتی که درست از آن استفاده شود می‌تواند از پی اچ پی هم کارآمدتر باشد.

3.برنامه‌های تحت دسکتاپ در ویندوز:

کاربرد اصلی زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ ایجاد برنامه‌های تحت دسکتاپ در ویندوز است. با استفاده از سی‌شارپ می‌توان برنامه‌های زیبا و در عین حال قدرتمندی را در ویندوز ایجاد که که می‌تواند درآمد بسیار زیادی را برای برنامه‌نویسان به همراه داشته باشد. همچنین ایجاد فایل‌های تحت ویندوز در این زبان برنامه‌نویسی کار بسیار ساده‌ای است که می‌تواند بسیار برای شما خوش‌آیند باشد.

4.برنامه‌های تحت کنسول: یکی دیگر از موارد استفاده از زبان سی‌شارپ ایجاد برنامه‌های تحت کنسول می‌باشد. برنامه‌های تحت کنسول در بین یک سری از کاربران به دلایل خاصی هم چنان محبوب هستند. در زبان سی‌شارپ این قابلیت به طور کامل فراهم شده است که برنامه‌های تحت کنسول را برای کاربران مختلف ایجاد کنید.


از آنجایی که یادگیری شی‌گرایی در زبان سی‌شارپ از طریق مقاله می‌تواند بسیار مشکل باشد می‌توانید از لینک زیر که یک مجموعه آموزشی بسیار کامل از آموزش‌های این زبان برنامه‌نویسی است استفاده کنید.

پیشنهادی: آموزش شی گرایی در سی شارپ #C — کلیک کنید.


شروع شی‌گرایی در سی‌شارپ:

آموزش شی گرایی در سی شارپ pdf

تا اینجای مقاله شی گرایی در سی شارپ به طور کلی با این زبان برنامه‌نویسی آشنا شده‌ایم. در ادامه به آموزش چند مبحث بسیار مهم در این زبان برنامه‌نویسی خواهیم پرداخت.
قبل از شروع یادگیری کدهای مختلف در سی شارپ بهتر است یک مثال را دنبال کنیم که مفهوم شی‌گرایی را بیشتر و بهتر برایتان آموزش می‌دهد. به عنوان مثال یک ماشین را در نظر بگیرید. فرض کنیم که در یک بازی کامپیوتری می‌خواهیم یک ماشین را برای کامپیوتر تعریف کنیم. اگر ماشین را یک کلاس در برنامه‌نویسی در نظر بگیریم دارای دو بخش کلی خواهد بود. بخش اول خصوصیات آن مانند رنگ، سرعت، قیمت و … می‌باشد. بخش دیگر کاری است که ماشین برای ما انجام می‌دهد مانند حرکت کردن. این مفهوم برای تمامی کلاس‌ها در دنیای واقعی صادق است.

حال اگر بخواهیم مدل‌های مختلفی از یک ماشین را در دنیای واقعی ایجاد کنیم این کار بسیار دشوار خواهد بود چرا که باید برای هر کدام از این ماشین‌ها یک کلاس در برنامه‌ ایجاد کنیم. برای رفع این مشکل مفهومی به نام شی وجود دارد. شی در برنامه‌نویسی در حقیقت یک نمونه از کلاس اصلی است که به برنامه نویس اجازه می‌دهد با یک بار نوشتن کلاس از آن در بخش‌های مختلف برنامه استفاده کند.

کلاس:

برای ایجاد یک کلاس در زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ به شکل زیر عمل می‌کنیم.

برای ایجاد یک کلاس باید ابتدا سطح دسترسی آن را تعیین کنیم یعنی در چه بخش‌هایی از برنامه می‌توانیم از آن استفاده کنیم. در اینجا ما از کلمه کلیدی PUBLIC استفاده کرده‌ایم به این معنا که در تمامی بخش‌های برنامه‌ می‌توان از آن استفاده کرد. در اینجا کلاس ماشین هیچ کاری را برای ما انجام نمی‌دهد و تنها در کامپیوتر تعریف شده است.

ویژگی‌ها:

همانطور که گفته شد اگر یک ماشین یا هر چیز دیگری را در جهان واقع یک کلاس در نظر بگیریم به طور کلی دارای دو بخش ویژگی و توابع است. ویژگی‌های کلاس ماشین شامل نام، رنگ، سرعت و…. می‌باشد. برای اینکه در کلاس مورد نظر ویژگی‌ها را تعریف کنیم باید به شکل زیر عمل کنیم.

در بالا چند ویژگی کلی برای کلاس ماشین تعریف شده است که در همه جای برنامه می‌توان از آن استفاده کرد. در کلاس تعریف شده تحت عنوان ماشین چند ویژگی تحت عنوان نام ماشین، رنگ و سرعت آن تعریف شده است که برای ایجاد ماشین مورد نظر استفاده می‌گردد.

زبان سی یک زبان بسیار پر قدرت‌تر از سی‌شارپ است که در حوز‌ه‌های مختلفی از آن استفاده می‌گردد اگر علاقه‌مند به یادگیری این زبان برنامه‌نویسی محبوب هستید می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

پیشنهادی: آموزش برنامه نویسی C — کلیک کنید.

توابع:

بخش دیگری که کلاس car را می‌توان به آن تقسیم کرد کاری است که این کلاس برای ما انجام می‌دهد. انتظاری که ما از ماشین داریم حرکت کردن است. پس یک تابع با همین عنوان برای آن تعریف می‌کنیم که بتوان بعد از هر بار فراخوانی تابع ماشین را به حرکت در آورد.

این تابع سرعت ماشین را برحسب کیلومتر از طریق ویژگی سرعت که پیش‌تر تعریف کرده‌ایم برایمان نمایش می‌دهد به این معنی که ماشین در حال حرکت است. این کلاس می‌تواند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال شما در حال ایجاد یک دزدگیر ماشین هستید که بعد از هر بار حرکت ماشین در موبایلتان به شما اطلاع دهد که این کار را می‌توانید با استفاده از این کلاس انجام دهید. یا می‌خواهید در یک بازی کامپیوتری درست بعد از حرکت کردن ماشین در گوشه صفحه سرعت ماشین را نشان دهید که با استفاده از مثال بالا این کار امکان پذیر است.

دانلود آموزش شی گرایی در سی شارپ pdf:

از آنجایی که آموزش شی‌گرایی سی‌شارپ بسیار طولانی است و امکان نوشتن آن از طریق مقاله می‌تواند بسیار مشکل باشد از این رو تا اینجای این مقاله به طور کلی به مباحث شی‌گرایی و معرفی این زبان جذاب پرداخته‌ایم برای یادگیری شی‌گرایی در این زبان برنامه‌نویسی می‌توانید به لینک دانلودی که در آخر همین پاراگراف وجود دارد مراجعه کنید. در این لینک یک فایل پی دی اف وجود دارد که می‌توانید از آن برای یادگیری شی‌گرایی در زبان برنامه‌‌نویسی سی‌شارپ استفاده کنید.

سخن آخر در مقاله آموزش شی گرایی در سی شارپ pdf:

در این مقاله سعی شد کاربران را در مسیر آموزش شی‌گرایی در سی‌شارپ قرار دهیم از آنجایی که این مبحث در برنامه‌‌نویسی سی‌شارپ بسیار مهم است شما باید به طور کلی با آن آشنایی‌ لازم را داشته باشد. سعی کنید زمان لازم را برای یادگیری این مبحث صرف کنید تا به بهترین شکل ممکن شی‌گرایی در سی‌شارپ را بیاموزید.

همانطور که گفته شد وبسایت فرادرس که یکی از بهتری موسسات آموزشی در ایران است یک سری فیلم‌ آموزشی در رابطه با مباحث مختلف تدارک دیده است که می‌توانید از آن‌ها برای یادگیری زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی استفاده کنید. برای مراجعه به این وبسایت می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

پیشنهادی: وبسایت آموزشی

اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید انتقادات و پیشنهادات خودتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

کاربرد هاست آلمان برای سایت های داخل ایران

هاست آلمان یکی از بهترین هاست هایی می باشد که در پیش روی سایت های داخلی ایران قرار گرفته شده...

سرور بیگ بلوباتن؟

پدیده تدریس یا یادگیری مجازی به طبع در سالهای گذشته نسبت به حال رشد بی سابقه ای داشته است که...

کوتاه کننده لینک چیست؟ و چه تاثیری بروی سئو دارد؟

اکثر کاربران و مصرف کننده های اینترنت در دنیای مجازی ، اسم کوتاه کننده لینک را شنیده اند . از این افراد...

انتشارات خیلی سبز در بانک کتاب بیستک

با باور اینکه (ناشر خیلی متفاوتی هستیم) کار خود را ازسال 1381 با چاپ یک عنوان کتاب در زمینه زیست...

آموزش تولید محتوای متنی

دوره آموزش تولید محتوای متنی در وب

آموزش تولید محتوای متنی در وب‌سایت، یک دوره‌ی آموزشی برای تولید‌کنندگان محتوا ...

دوره آموزش ووکامرس | ساخت فروشگاه اینترنتی بدون کد نویسی

دوره آموزش ووکامرس | ساخت فروشگاه اینترنتی بدون کدنویسی

دوره‌ای مختص افرادی که می‌خواهند فروشگاه اینترنتی بسازند و آن را حرفه ...

پکیج آموزش html و css

دوره آموزش HTML و CSS

دوره آموزش HTML و CSS به صورت ویدیویی و پروژه محور : ...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *