آموزش برنامه نویسی asp net core — هر آنچه که باید در مورد Asp.Net Core بدانید


نویسنده:
دسته‌ها: نقد و بررسی
جمعه 12 آذر 1400
آموزش برنامه نویسی asp net core

در این مقاله به آموزش برنامه نویسی asp net core خواهیم پرداخت. یکی از حوزه‌های پرطرفدار کامپیوتر طراحی وبسایت است. این کار با زبان‌های برنامه‌نویسی بسیار مختلفی امکان‌پذیر است. یکی از پلتفرم‌های پر استفاده در این حوزهasp net core می‌باشد. این پلتفرم بسیار پرطرفدار می‌تواند درآمد سرشاری را برای شما به همراه داشته باشد. از این رو تا پایان این مقاله با ما هماره باشد.

asp net core چیست؟

NET Core نسخه جدیدی از NET Framework است که یک پلتفرم توسعه رایگان، منبع باز و همه منظوره است که توسط مایکروسافت نگهداری می‌شود. asp net core یک فریمورک چند پلتفرمی است که بر روی سیستم عامل‌های ویندوز، macOS و لینوکس اجرا می‌شود. NET Core Framework را می‌توان برای ساخت انواع برنامه‌های کاربردی مانند موبایل، دسکتاپ، وب، ابر، اینترنت اشیا، یادگیری ماشینی، میکروسرویس‌ها، بازی و غیره استفاده کرد.

آموزش برنامه نویسی asp net core

یادگیری این فریمورک ممکن است برایتان مشکل باشد. شما می‌توانید برای یادگیری این فریمورک به وبسایت منبع آن و همچنین وبسایت‌های آموزشی در این حوزه مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از خودآموز‌های مختلف در این حوزه استفاده کنید. بهترین راه یادگیری فیلم آموزشی است. از این رو فرادرس که یکی از بهترین وبسایت‌های آموزشی در ایران است یک سری دوره آموزشی را در این حوزه تدارک دیده که می‌توانید از طریق لینک زیر به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

NET Core و ASP.NET Core چیست و چرا ایجاد شده اند؟

یکی از مواردی که موجب می‌شود بسیاری از کاربران از NET Framework. به NET Core. مهاجرت کنند محدودیت‌های استفاده در NET Framework. می‌باشد. به عنوان مثال این پلتفرم تنها برروی ویندوز اجرا می‌شود. همچنین، باید از APIهای دات نت مختلف برای دستگاه‌های مختلف ویندوز مانند دسکتاپ ویندوز، فروشگاه ویندوز، ویندوز فون و برنامه‌های وب استفاده کنید.

علاوه بر این، دات نت فریم‌ورک یک فریمورک در سطح ماشین است. هر تغییری که در آن ایجاد می‌شود، همه برنامه‌هایی را که به آن وابسته هستند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از آنجایی که امروزه کاربران در دستگاه‌های مختلفی تقسیم شده‌اند به عنوان مثال برخی از محصولات اپل برخی دیگر از محصولات ویندوز و بعضی از‌ آن‌ها از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند داشتن یک کد که در پلتفرم‌های مختلف اجرا شود بسیار رایج است.

بنابراین نیاز به یک فریمورک واحد که در همه دستگاه‌ها اجرا شود بسیار رایج است. با توجه به این موضوع، مایکروسافت NET Core را ایجاد کرد. هدف اصلی دات نت کور این است که دات نت فریم ورک را به صورت متن باز و سازگار با پلتفرم‌های مختلف بسازد که بتوان از آن در انواع دستگاه‌های مختلف استفاده کرد.

دلایل ایجاد NET Core:

میلیون‌ها توسعه‌دهنده از ASP.NET 4.x برای ایجاد برنامه‌های کاربردی وب استفاده می‌کردند و همچنان هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این یک فناوری عالی است که سابقه توسعه طولانی دارد و به اولین نسخه آن در اوایل سال 2002 باز می‌گردد. از آن زمان تاکنون چیزهای زیادی برای مطابقت با این تغییرات تغییر کرده است، از جمله خود این فریمورک. حداقل چند دلیل عمده وجود دارد که منجر به ایجاد یک فریمورک جدید از ابتدا شده است.

متن‌باز بودن:

شرکت مایکروسافت سالهاست که نرم‌افزارهای خود را به صورت متن‌بسته ارائه می‌کند. این دلیل بسیاری از توسعه‌دهندگان حرفه‌ای از ادامه همکاری با این شرکت منصرف کرده است. برخی از شرکای مایکروسافت به کد منبع دسترسی داشتند، که بدیهی است که مشابه منبع باز نیست. حتی اگر در کد منبع مشارکتی نداشته باشید، دسترسی به آن می‌تواند به شما کمک کند تا به وضوح درک کنید که فریمورک دقیقا چگونه کار می‌کند و عملکرد سیستم خاص چه می‌کند.

همچنین به جامعه توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا در فرآیند توسعه مشارکت کند: بهبود آسان، بحث سریع، حل مشکلات از مزایای متن‌باز بودن است. این مزیت قبلا در فریمورک‌ها ارائه شده توسط مایکروسافت وجود نداشته است.

پشتیبانی از پلتفرم‌های مختلف:

فریم ورک دات نت از یک پلت فرم خاص پشتیبانی می‌کند، بنابراین جای تعجب نیست که مردم آن را فقط با ویندوز مرتبط می‌کنند. این واقعیت همچنین برای افرادی که نمی‌توانند یا نمی خواهند از سیستم عامل ویندوز استفاده کنند، یک نقطه ضعف بزرگ بود. اما در پلتفرم asp net core این مشکل به طور کامل برطرف گردیده است و شما می‌توانید به سادگی به در پلفترم‌های مختلف از این فریمورک استفاده کنید.

تکامل یافته بودن:

دات نت فریم ورک به تدریج ایده جداسازی کامل نصب‌برنامه‌های جانبی را با عدم تفکیک بین نسخه‌های فرعی و گاهی حتی نسخه های اصلی رد کرده است. به عنوان مثال، برنامه‌های دارای دو نسخه متفاوت از NET Framework با خطر اشتراک‌گذاری وابستگی‌ها همراه خواهند بود که می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

همانطور که برای ASP.NET، که مبتنی بر System.Web.dll است، معماری آن از نزدیک نحوه پردازش درخواست ها را توسط IIS منعکس می‌کند. System.Web همچنین دارای ویژگی‌های بسیاری در یک ماژول است که باعث می‌شود ماژولار کردن عملکرد و تغییر رفتار ASP.NET در سطح سیستم دشوار باشد.

همه این دلایل باعث شد تا مایکروسافت به فکر ایجاد فریمورک asp net core بیافتد.

یکی دیگر از زبان‌های برنامه‌نویسی چند پلتفرمی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است پایتون می‌باشد. این زبان برنامه‌نویسی در حال حاظر دومین زبان محبوب جهان می‌باشد. برای یادگیری چگونگی کدنویسی در پایتون می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

آموزش برنامه نویسی asp net core

مزایای اصلی ASP.Net Core:

همانطور که تا اینجای مقاله آموزش برنامه نویسی asp net core با هم دیدیم این فریمورک دارای قابلیت‌های بسیار زیادی است. ASP.NET Core یک چارچوب جدید، منبع باز، ماژولار، چند پلتفرمی، توسعه پذیر و ناهمزمان است. در حال حاضر asp net core تنها فریم ورکی است که بر روی NET Core 5 runtime یا NET Framework Runtime اجرا می‌شود و دارای مزایای زیادی است که در ادامه بیشتر آنها را بررسی خواهیم کرد.

1.بسته‌های NuGet:

بر خلاف فریمورک یکپارچه دات نت، پلتفرم asp net core مجموعه‌ای از بسته‌های NuGet است که یک بخش کوچک و مجزا از عملکرد را ارائه می‌دهد. این مزیت به شما امکان می‌دهد برنامه‌ها را بهینه کنید و آنها را سبک‌تر کنید. همچنین می‌توانید یک نسخه خصوصی از NET Core Framework را برای برنامه‌ی خاص خود ارسال کنید.
این مزیت یک ارزش کلیدی ASP.NET Core است که در دیگر نمونه‌های مبتنی بر System.Web.dll نیست.

این می‌تواند بر روی چندین نسخه از NET Core در یک دستگاه اجرا شود. NuGet به تیم ASP.NET اجازه می‌دهد تا عملکردهای جدیدی را ارائه دهد و خیلی راحت‌تر و سریع‌تر مشکلات را رفع کند. به این ترتیب، اگر مایکروسافت به هر یک از بسته‌ها ارتقاء دهد، می‌توانید آن را ارتقا دهید.

2. متن‌باز بودن:

NET Core و ASP.NET Core اکنون منبع باز هستند. این موضوع به خودی خود یک گام بزرگ برای تمامی توسعه‌دهندگانی است که از این پلتفرم محبوب استفاده می‌کنند و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که در بررسی کد، رفع اشکال، ارائه ویژگی‌های جدید و فرصتی برای مطالعه دقیق کتابخانه‌های استفاده شده شرکت کنند.

NET Core دارای یک پایه کد واحد است که می‌تواند برای ساخت و پشتیبانی از همه پلتفرم‌ها از جمله Windows، Linux و Mac OS استفاده شود. بدیهی است که برخی از اجزای منفرد، مانند سیستم فایل خاص سیستم‌عامل، نیاز به پیاده‌سازی جداگانه دارند. مدل تحویل از طریق NuGet اجازه می‌دهد تا این تفاوت‌ها را از بین ببرید.

3.API واحد:

بخش مهم این مزیت برای توسعه دهندگان این است که یک API واحد است که بر روی پلتفرم‌های مختلف اجرا می‌شود. دیگر توسعه دهندگان نیازی به مراقبت از آن ندارند زیرا بسته قبلاً شامل پیاده سازی‌های مختلفی برای هر یک از محیط‌ها بوده است. ویژگی‌های پیکربندی نیز با جایگزینی موارد قدیمی با فایل‌های JSON یا INI و متغیرهای محیطی، سازگارتر با پلتفرم‌های مختلف شدند.

این مزیت به این معنی است که شما می‌توانید به راحتی از این APIها در برنامه خودتان استفاده کنید.

یکی دیگر از زبان‌های برنامه‌نویسی که جدیدا بسیار مورد توجه قرار گرفته است سی‌شارپ می‌باشد. زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ به تازگی به دلیل شی‌گراء بودن بسیار محبوب شده است. برای یادگیری این زبان برنامه‌نویسی می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

4.سرعت بالا:

یکی دیگر از مزایای خوبی که در این فریمورک ارائه شده است سرعت بالای آن می‌باشد. از آنجایی که در قسمت بک اند وبسایت سرعت بسیار اهمیت دارد از این رو استفاده از این پلتفرم برای برنامه‌نویسان می‌تواند بسیار کارآمد باشد. سرعت بالای asp net core بسیاری از برنامه‌نویسان این حوزه را به این سمت گشانده است. همچنین این پلتفرم برنامه‌نویسی دارای کارایی بسیار بیشتر نسبت به دیگر پلتفرم‌ها می‌باشد.

آموزش برنامه نویسی asp net core

معایب اصلی ASP.Net Core :

برخی از فناوری‌های موجود در پلتفرم NET Framework در نسخه فعلی ASP.Net Core موجود نیستند. در واقع به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی شده بود تا در نسخه‌های بعدی این فناوری‌ها به اشتراک گذاشته شوند اما ممکن است هرگز مایکروسافت آن‌ها را منتشر نکند. در ادامه مقاله آموزش برنامه نویسی asp net core به سناریوهایی خواهیم پرداخت که نمی‌توانید از آن‌ها در ASP.Net Core استفاده کنید. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

1.فرم‌ها و صفحات وب ASP.Net:

یک سری فرم‌ها و صفحات وب در دات نت وجود دارد که در ASP.Net Core ارائه نشده است. این یک عیب بسیار بزرگ برای ASP.Net Core به حساب می‌آید و ممکن است بسیاری از کاربران را به سمت پلتفرم‌های دیگر سوق دهد. در این رابطه شایعاتی وجود دارد که این فرم‌ها در نسخه‌ها بعدی هم ارائه نخواهد شد. علت این موضوع هنوز مشخص نیست.

2.اجرای خدمات WCF:

این سناریو ممکن است برای بقیه نسخه‌های asp net core در نظر گرفته شود اما در حال حاضر در دسترس کاربران قرار نگرفته است. تنها کتابخانه موجود WCF-Client است. این کتابخانه تنها برای دستگاه‌های تلفن همراه یا سرورهای سطح متوسط برای برقراری ارتباط با سرویس‌های WCF موجود مناسب است.

3. خدمات مربوط به گردش کار:

از جمله Windows Workflow Foundation (WF)، خدمات گردش کار (WCF + WF در یک سرویس) و WCF Data Services که قبلاً به عنوان ADO.NET Data Services شناخته می‌شد. در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای آوردن آنها به .NET Core وجود ندارد. اگر یک پروژه بزرگ را در اختیار دارید این عیب می‌تواند برای شما دردسر ساز شود.

4.پشتیبانی از کتابخانه شخص ثالث وجود ندارد!

NET Core 2.0 یک شیم سازگاری بین NET Framework و NET Core ارائه می‌کند، اما اگر کتابخانه کلاس از APIهای NET Framework که پشتیبانی نمی‌شوند استفاده کند، ممکن است همچنان مشکلاتی با سازگاری داشته باشید. عدم سازگاری در هنگام استفاده از کتابخانه‌های شخص ثالث یکی از اصلی‌ترین مشکلات در هنگام استفاده از NET Core است.

5.عدم توانایی در استفاده از APIهای ویندوز:

شما نمی‌توانید از API‌های مخصوص ویندوز در ASP.NET Core و .NET Core استفاده کنید زیرا این فریمورک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مستقل‌تر از سیستم‌عامل باشند. به عنوان مثال، شما نمی‌توانید از فضای نام System.Drawing یا کار با رجیستری ویندوز استفاده کنید، برای این کار باید از .NET Framework استفاده کنید.

یکی دیگر از زبان‌های برنامه‌نویسی پرطرفدار در دنیا ++c می‌باشد. این زبان برنامه‌نویسی در حال حاضر در جامعه‌های علمی و آکادمیک تدریس می‌شود. برای یادگیری این زبان برنامه‌نویسی می‌توانید به آدرس زیر مراجعه کنید.

آموزش برنامه نویسی asp net core را از کجا باید شروع کنیم؟

اگر این مقاله را به درستی مطالعه کرده باشید و قصد تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس بک‌اند را دارید باید به شما تبریک بگویم. چرا که حوزه بسیار مناسبی را برای برنامه‌نویسی انتخاب کرده‌اید. برای شروع کردن یادگیری این پلتفرم شما نیازمند یک سری پیش‌نیازها هستید. قبل از شروع یادگیری این پلتفرم قدرتمند باید ابتدا کمی در رابطه با الگوریتم و فلوچارت آگاهی داشته باشید. برای یادگیری الگوریتم و فلوچارت می‌توانید به کتاب‌های موجود در بازار از جمله کتاب الگوریتم و فلوچارت ایرج غلامی مراجعه کنید.

همچنین بعد از یادگیری الگوریتم و فلوچارت باید به سراغ زبان html بروید. با وجود اینکه html یک زبان برای فرانت‌اند به حساب می‌آید اما شما نیز باید با این زبان آشنایی لازم را داشته باشید. سپس باید به سراغ css , javasctipt بروید دقت داشته باشید که موارد گفته شده تنها نیازمند آشنایی مقدماتی است و به هیچ عنوان نیازی به یادگیری حرفه‌ای ندارد.

بعد از یادگرفتن موارد گفته شده می‌توانید سراغ زبان #C بروید. این زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا به شما کمک می‌کند که از این فریمورک محبوب استفاده کنید. دقت داشته باشید که هر چه بیشتر با این زبان برنامه‌نویسی آشنا شوید می‌توانید بهتر از این فریمورک استفاده کنید. بعد از یادگرفتن موارد گفته شده می‌توانید به سراغ فریمورک محبوب asp net core بروید. برای یادگیری این فریمورک محبوب یک منبع بسیار کامل در خود سایت آن قرار دارد. اگر پیش‌نیازها را به درستی رعایت کنید بدون شک می‌توانید در مدت زمان یک الی دو هفته کار کردن با این فریمورک محبوب را یاد بگیرید.

همانطور که گفته شد. بهترین راه برای یادگیری استفاده از فیلم آموزشی است. اگر یک جستجوی ساده در سطح اینترنت داشته باشید متوجه می‌شوید که فیلم‌ها و دوره‌های آموزشی زیادی وجود دارد. شما می‌توانید از هر کدام از آنها استفاده کنید. اما فرادرس یک سری فیلم آموزشی با کیفیت به وجود آورده است که می‌توانید از آن‌ها برای یادگیری استفاده کنید.

در سال جاری زبان برنامه‌نویسی c محبوب‌ترین زبان دنیا شناخته شد. برای یادگیری این زبان‌ برنامه‌نویسی می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

همچنین در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد می‌توانید از بخش نظرات مارا در جریان بگذارید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

بررسی 8 مورد از بهترین هاستینگ‌های ایران

اگر بخواهیم لیستی از بهترین هاستینگ‌های ایران ایجاد کنیم باید از شرکت‌های مختلفی نام ببریم. ولی قطعا می‌توان با توجه...

معرفیSQL Server و بهترین دوره آموزشی SQL Server 2016

دنیای امروز، دنیای اطلاعات است. در هر شبکه‌ی اجتماعی، سیستم ادارای، بانکداری، آموزشی، پزشکی و… میلیون‌ها اطلاعات وجود دارد که...

پیشنهاد چند ایده برای برنامه نویسی، شروع تا کسب درآمد از برنامه‌نویسی

 رایانه‌ها چندین سال است که نقش مهمی در جامعه ایفا می‌کنند؛ اما امروزه در زندگی اکثر افراد نقش تاثیرگذارتری دارند؛...

بهترین ide برای پایتون — معرفی 11 کد ادیتور برنامه نویسی Python

اگر برنامه‌نویسی پایتون را شروع کرده‌اید قطعا در همین ابتدای کار به دنبال یک محیط حرفه‌ای می‌گردید تا به راحت‌ترین...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید