مهمترین سوالات استخدام برنامه‌نویسی در شرکت‌ها


نویسنده:
دسته‌ها: مگ
چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
سوالات استخدامی برنامه‌نویسی

سوالات استخدامی برنامه‌نویسی با توجه به نوع تخصص و همچنین شرکت مورد نظر می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اما به طور کلی یک قالب خاص برای تمامی این سوالات وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به مهم‌ترین سوالاتی بپردازیم که ممکن است در هر آزمون استخدامی به آن برخورد کنید. اگر برنامه‌نویس هستید و علاقه‌ دارید در یک شرکت استخدام شوید حتما به شما مطالعه این مقاله را توصیه می‌کنیم.

مهم‌ترین سوالات استخدامی برنامه‌نویسی

قطعا سوالات استخدامی بسیار زیادی وجود دارند که باید برای قبولی در آزمون یک شرکت با آن‌ها آشنایی داشته باشید. اما مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

1. چه زبان برنامه‌نویسی را ترجیح می‌دهید؟

این سوال معمولا به افراد فرصت می‌دهد تا از علایق خود در حوزه برنامه‌نویسی کارفرما را مطلع سازد. معمولا افراد با توجه به نوع عملکرد خود زبان‌های شی‌گراء را انتخاب می‌کنند. زبان‌های شی‌گراء در برنامه‌نویسی می‌تواند به شما کمک کند که بهترین نتیجه ممکن را در کمترین زمان به دست بیاورید.

بهتر است اگر علاقه‌مند به استخدام در یک شرکت برنامه‌نویسی هستید ابتدا در رابطه با عملکرد شرکت مورد نظر و همچنین نوع کسب‌وکار آن‌ها اطلاعات جامعی را کسب کنید. این اطلاعات باید شامل زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده نیز باشد. بسیار مهم است که توجه ویژه‌ای را به این مسئله داشته باشید.

پیشنهادی: تکنیک‌های مذاکره | اصول و فنون مذاکره را بیاموزید!

2. هنگام بررسی کدهای نوشته شده توسط اعضای تیم، چه مواردی مهم هستند؟

هدف اصلی از این سوال این است که طرز فکر برنامه‌نویس کاملا مورد بررسی قرار بگیرد. در حقیقت این سوال پاسخ درست یا غلطی ندارد و کاملا وابسته به طرز فکر خودتان باید به آن پاسخ دهید. برای پاسخ‌دهی مناسب به این سوال لازم است که حتما با تمرکز کافی و دقت به آن جواب دهید. همچنین باید پاسخی بدهید که نشان‌دهنده این است که شما بر روی عملکرد و سادگی کدها تمرکز کرده‌اید و هدف شما از کدنویسی نیز همین است. همچنین امنیت نیز باید در کدنویسی برای شما اهمیت داشته باشد.

معمولا شرکت‌ها به دنبال افرادی هستند که در کارهای تیمی عملکرد مناسبی را دارند و می‌خواهند به دیگر افراد تیم در کدنویسی بهتر کمک کنند. توجه به این دسته از سوالات اهمیت بسیار زیادی دارد و برای بسیاری استخدام در بسیاری از شرکت‌ها می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد.

3. از چه ابزارهای مدیریت پروژه استفاده کرده‌اید؟

انجام پروژه‌های تیمی قطعا نیازمند به استفاده از ابزارهای مناسب است. شما باید قبل از ورود به یک تیم یا شرکت با چند ابزار مختلف کار کرده باشید. با توجه به تجربه شخصی در ایران اکثر تیم‌ها از trello برای مدیریت پروژه‌ها استفاده می‌کنند. Asana و Jira نیز از جمله ابزارهایی هستند که بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. استفاده از این ابزارها بسیار راحت است و هر نوع پروژه‌ای ممکن است در آن قرار بگیرد.

ممکن است شرکت مورد نظر از هر ابزاری برای مدیریت پروژه‌های خود استفاده کند اما شما می‌توانید با معرفی همین ابزارها به راحتی از این سوال گذر کنید. همچنین اگر با ابزارهای دیگری هم کار کرده‌اید معرفی کردن آن‌ها خالی از لطف نیست.

پیشنهادی: فریلنسر کیست؟ بزرگترین مزایا و معایب کار به صورت فریلنسری یا آزادکاری

4. در مورد پروژه‌ای که با موفقیت انجام داده‌اید صحبت کنید

نمونه کار قطعا اصلی‌ترین دلیل هر شرکتی برای استخدام شما به حساب می‌آید. این به مهندس نرم‌افزار این فرصت را می‌دهد تا در مورد یک پروژه بدون نیاز به مسائل فنی صحبت کند. این باید به شما درک درستی از نحوه کار آنها با تیم‌ها، مهارت‌های مدیریت زمان، تعامل با مدیران و مشارکت آنها در پروژه بدهد.

قطعا این سوال از جمله مهم‌ترین سوالات استخدامی برنامه‌نویسی به حساب می‌آید. بهتر است که توجه ویژه‌ای به این نوع از مسائل داشته باشید. بهتر است حتی اگر تا کنون در هیچ پروژه دیگری شرکت نکرده‌اید خودتان یک سری نمونه‌کار برای کسب‌وکار خودتان ایجاد کنید.

شاید در ابتدا این مسئله بسیار بی‌فایده به نظر برسد اما در هنگام استخدام می‌تواند ورق را برگرداند.

سوالات استخدامی برنامه‌نویسی

5. در این شغل به دنبال چه هستید؟

اصلی‌ترین سوالی که می‌تواند طرز فکر شما را برای کارفرمای مورد نظر کاملا معلوم کند همین است. مهم است که کارفرما بداند شما برای چه درخواست داده‌اید و چرا در چنین آزمونی شرکت کرده‌اید. در پاسخ‌گویی به این سوال دقت لازم را به خرج دهید. همچنین بهتر است قبل از ورود به این نوع از آزمون‌ها کاملا در رابطه با شرکت مورد نظر تحقیق کنید و بهترین پاسخگویی را داشته باشید.

به عبارتی باید طوری به این سوال جواب بدهید که کارفرما بداند که شما در رابطه با شرکت مورد نظر تحقیقات لازم را انجام داده‌اید. سعی کنید شرکت در رابطه با فرهنگ و نوع عملکرد شما اطلاعات دقیقی را در دست داشته باشد.

معمولا افرادی که تنها به دنبال پول هستند به درد تیم‌های برنامه‌نویسی نمی‌خورند. بهتر است جزء چنین افرادی نباشید.

6. چرا باید شما را استخدام کنیم؟

ممکن است با دیدن این سوال کمی جا بخورید. هدف اصلی هم از این نوع سوالات استخدامی برنامه‌نویسی همین است. این سوال نیز بسیار مهم است و به متقاضی امکان می‌دهد هر آنچه از توانایی‌های خود می‌داند را در برگه بنویسد یا به کارفرما بگوید.

کارفرما با استفاده از این سوال می‌خواهد بداند که آیا استخدام شدن در این تیم برای شما اهمیت دارد یا خیر؟ مهم است که این اهمیت را به کارفرما نشان دهید و به او توضیح دهید که چقدر علاقه‌مند به کار در شرکت مورد نظر هستید.

پیشنهادی: بازار کار و درآمد طراحی سایت چگونه است؟

7. در مورد اشتباهاتی که از آنها درس گرفته‌اید صحبت کنید

هر مهندس نرم‌افزاری که علاقه زیادی به مهندسی دارد و روی پروژه‌های شخصی و تجاری کار کرده است، اشتباهاتی مرتکب شده است. این مسئله بدی نیست که در یک پروژه شکست بخورید. مهم این است که چه تجربه‌ای به دست آورده‌اید و چه درسی را از پروژه مورد نظر خودتان گرفته‌اید.

در طول فرآیند استخدام سعی کنید توضیح دهید که چه شکست‌هایی در طول روند کاری خودتان داشته‌اید و چه درس‌هایی از این مسئله گرفتید. این تجربه بسیار مهم است و سطح علمی شما را بالاتری نشان می‌دهد.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد به 7 مورد از سوالات استخدامی برنامه‌نویسی که می‌تواند در آزمون استخدام شرکت مورد نظر بسیار سرنوشت‌ساز باشد پرداخته شود. آشنایی با هر کدام از این سوالات می‌تواند شما را یک پله از دیگر همکاران بالاتر ببرد. اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید در بخش نظرات انتقادها و پیشنهادهای خودتان را با ما در میان بگذارید. شاد و موفق و پیروز باشید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

معرفی 1+10 افزونه گوگل کروم برای طراحان و توسعه‌دهندگان وب

بانصب و فعال کردن افزونه های گوگل کروم می‌توانید عملکرد مرورگر خود را بهبود ببخشید و آن را قدرتمندتر سازید!

فریلنسر کیست؟ بزرگترین مزایا و معایب کار به صورت فریلنسری یا آزادکاری

بعد از ظهور اینترنت و توسعه فن‌آوری اطلاعات، بستری پدید آمد تا کار فریلنسینگ هم افزایش یابد. هر فردی به‌راحتی...

بیگ دیتا یا کلان داده چیست و چه کاربردهایی در دنیای تجارت الکترونیک دارد؟

بیگ دیتا مجموعه‌ای از داده‌های بزرگ هستند که نرخ تنوع و سرعت تولید بالایی دارند که می‌توان از آن‌ها در...

آموزش جستجوی پیشرفته در گوگل | چگونه در وب، حرفه‌ای سرچ کنیم؟

در این مقاله به نحوه جست‌وجو در گوگل پرداخته‌ایم که یافتن عبارت موردنظرتان را برای شما آسان‌تر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.