uupload

معرفی انواع فونت های مناسب برای لوگو تایپ


نویسنده:
سه شنبه 18 خرداد 1400
فونت مناسب لوگو

انتخاب یک فونت مناسب می‌تواند بر روی تجربه کاربری بسیار تاثیرگذار باشد. استفاده از فونت مانند سایر عناصر طراحی بر روی ذهن و رفتار مخاطب اثر می‌گذارد و باعث جذب آن‌ها به سمت برند می‌شود. همچنین جالب است بدانید ربات‌های گوگل هم به فونت‌ ها توجه می‌کنند. از این‌رو استفاده از فونت مناسب لوگو و نوشته‌ها یکی از پراهمیت‌ترین موارد در طراحی وب می‌باشد.

طراحی لوگو تایپ

در طراحی لوگو استفاده از لوگوی تصویری یا لوگوتایپ بسیار تأثیرگذار می‌باشد. لوگوتایپ نمونه‌ای از طراحی لوگوی نوشتاری است که در آن طراح بر اساس ایده و خلاقیتی که دارد از فونت‌های خاص و منحصر به فردی استفاده می‌کند بسیاری از طراحان در طراحی لوگوتایپ از ترکیب متن و تصویر جهت جذاب‌تر شدن لوگو استفاده می‌کنند.

این نمونه از لوگوها که به عنوان لوگوهای ترکیبی شناخته می‌شوند، دارای طراحی خاص‌تری هستند. زیرا طراح باید به گونه‌ای لوگو را ارائه کند که علاوه بر فونت مناسب لوگو،‌ متن و تصویر از هماهنگی مناسبی جهت زیباتر شدن لوگو برخوردار باشند.

بیشتر کمپانی‌های مطرح دنیا از لوگوتایپ‌های مخصوص به خود جهت مطرح شدن استفاده می‌کنند. این لوگوتایپ‌ها طبق اصول استاندارد طراحی شده‌اند و علاوه بر سادگی از جذابیت زیادی جهت جذب مخاطب برخوردار هستند.

اصول طراحی لوگو مناسب

اندازه فونت مناسب لوگو

اندازه‌ای که برای فونت در نظر می‌گیرید به طور قابل توجهی روی خوانایی آن تاثیرگذار است. پس از انتخاب فونت مناسب در طراحی لوگو باید اندازه آن را به صورت دستی وارد کنید تا بتوانید فونتی را که از هر نظر برای طراحی لوگو مناسب است در اختیار داشته باشید. توجه داشته باشید که هنگام طراحی لوگوهای ظریف فونت باید به اندازه‌ای انتخاب شود که خوانایی متن کاهش پیدا نکند.

فونت انتخاب شده باید واضح و شناخته شده باشد و ظاهر نامناسب نداشته باشد. همچنین فونتی که برای طراحی لوگو استفاده می‌کنید، نباید به گونه‌ای باشد که هنگام تغییر اندازه لوگو خوانایی آن از بین برود.

نوع فونت مناسب برای لوگو

مهم‌ترین نکته‌ای که حتی قبل از اندازه فونت باید به آن توجه داشته باشید نوع فونت مناسب در طراحی لوگو است. قبل از انتخاب نوع فونت در طراحی لوگو باید این سوال را از خودتان بپرسید که فونت مورد نظر در کجا استفاده می‌شود؟ آیا لوگو تنها در دنیای مجازی به اشتراک گذاشته می‌شود؟

برخی از فونت‌ها تنها در کامپیوتر به خوبی نمایش داده می‌شوند و چاپ آن‌ها سبب کاهش خوانایی فونت می‌شود. همچنین برخی از فونت‌ها را تنها می‌توان در اندازه‌های بزرگ استفاده کرد و کاهش سایز آن‌ها سبب به هم ریختگی متن نوشته شده می‌گردد. بنابراین هنگام طراحی لوگو و انتخاب فونت مناسب به این موضوع توجه داشته باشید که فونت انتخاب شده باید قابلیت کاهش سایز به میزان دلخواه را داشته باشد و کیفیت خوانایی آن افت نکند.

رنگ به‌کار رفته در لوگو

از دیگر نکاتی که هنگام انتخاب فونت مناسب در طراحی لوگو باید به آن توجه داشته باشید، رنگ فونت است. انتخاب رنگ برای جذاب‌تر شدن لوگو و با ارزش جلوه دادن نام تجاری نیز اهمیت دارد. هنگام انتخاب رنگ‌ها در طراحی لوگو در قدم اول باید با روانشناسی رنگ‌ها آشنایی کافی داشته باشید.

روانشناسی رنگ در طراحی سایت! هر آنچه که باید از اصول رنگ‌بندی سایت بدانید!

در روانشناسی رنگ‌ها نحوه انتخاب و ترکیب رنگ‌های مختلف و تاثیر آن‌ها روی مخاطبان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. پس از بررسی تکنیک‌های روانشناسی رنگ‌ها حال باید با توجه به نام برند تجاری، نوع فعالیت شرکت و … یک پالت رنگ مشخص را برای طراحی لوگو در نظر بگیرید. رنگ فونت و پس زمینه باید به گونه‌ای انتخاب شود که متن لوگو به راحتی قابل خواندن باشد.

در نهایت برای انتخاب فونت مناسب در طراحی لوگو باید تراز بندی فونت‌ها را به خوبی انجام دهید تا فاصله نوشته از سمت راست و چپ متناسب باشد. توجه داشته باشید که هیچ قوانین سختگیرانه ای برای انتخاب نوع فونت و رنگ بندی آن در طراحی لوگو وجود ندارد و طراح است که با به کارگیری خلاقیت و دانشی که در این زمینه دارد یک لوگو خاص و منحصر به فرد را خلق می‌کند.

مطالب زیر را حتما بخوانید

فیگما چیست؟ معرفی نرم‌افزار فیگما

نرم‌افزار فیگما یکی از بهترین محیط‌های انجام پروژه‌های گرافیکی به صورت تیمی است. ما در این مقاله سعی کردیم به...

آشنایی با کاربردی‌ترین ابزارهای فتوشاپ برای طراحان

با استفاده از جعبه ابزار فتوشاپ می‌توانید به‌راحتی تصاویر خود را ویرایش کرده و به هر فرمتی که می‌خواهید تبدیل...

تایپوگرافی چیست؟ کاربرد تایپوگرافی در طراحی سایت

اصطلاح تایپوگرافی بیشتر در علم گرافیک رایج است اما این بار این هنر را در طراحی صفحات وب بررسی می‌کنیم.

آموزش کار با لایه ها و پالت Color & Swatches در فتوشاپ

یادگیری فتوشاپ یکی از مراحلی‌ست که باعث رشد شما در مسیر طراحی وب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.