uupload

گوگل ادورز یا گوگل ادز چیست؟‌ و چگونه کار می‌کند؟


گوگل ادز چیست

یکی از روش‌های تبلیغاتی در دنیای دیجیتال، استفاده از تبلیغات آنلاین است. تبلیغات آنلاین فرصت مناسبی را برای معرفی برند خود به مخاطبان هدف می‌باشد. با استفاده از پلتفرم آنلاین گوگل ادز می‌توانید به‌راحتی تبلیغات خود را در گوگل انجام دهید. اگر می‌خواهید بدانید گوگل ادز چیست درادامه مطلب همراه باشید.

تبلیغات اینترنتی با استفاده از “پلتفرم گوگل ادز” که پیش از این با نام گوگل ادوردز شناخته می‌شد، یکی از مؤثرترین و کارآمدترین روش‌ها برای دست‌یابی به مشتری‌های جدید و رونق کسب‌وکار است.

گوگل ادورز یا گوگل ادز چیست

شرکت گوگل برای کسب‌وکارهایی که قصد دارند در موتور جست‌وجوی گوگل تبلیغات خود را به نمایش درآورند، سرویسی به نام گوگل ادوردز Google Ads ارائه داده است. همچنین علاوه بر این، تبلیغات نمایشی دیگری مانند تبلیغات در یوتیوب، تبلیغات در جیمیل، تبلیغات کلیکی گوگل ادسنس هم در اختیار اشخاص قرار داده است.

سرویس نمایش تبلیغات در پلتفرم‌های مختلف گوگل که باعث می‌شود، سایت شما در کلمات کلیدی هدف به مخاطبان نمایش داده شود، را گوگل ادز می‌نامند. در این سیستم تبلیغاتی، متن تبلیغ به همراه آدرس سایت برای کلمات کلیدی هدف شما در نتایج جست‌وجوی گوگل نمایش داده می‌شود.

گوگل ادز یک سیستم پرداخت به ازای کلیک است و تا زمانی که روی تبلیغات شما کلیک انجام نشده باشد، لازم نیست هزینه‌ای بابت آن پرداخت کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا روی کلمات کلیدی و جایگاه نمایش آن‌ها در نتایج جست‌و‌جو سرمایه گذاری کنید.

تبلیغ شما در گوگل ادز به صورت یک عنوان، توضیحات و آدرس صفحه انتخابی شما نمایش داده می‌شود. و هر کجای صفحه که بخواهید می‌توانید آن را به مخاطبان خود نمایش دهید.

آشنایی با انواع اصطلاحات در متن تبلیغات گوگل ادوردز


تبلیغات شما به چه کسانی نمایش داده می‌شود؟

در سرویس تبلیغاتی گوگل، شما می‌توانید بر اساس چند معیار مختلف، مخاطبان هدف خود را با دقت بالایی مشخص کنید:

 • ردۀ سنی: کسانی که در یک بازۀ سنی مشخص قرار دارند.
 • علایق: کسانی که به یک موضوع مشخص علاقه‌مند هستند.
 • جنسیت: کسانی که جنسیت آنها مونث یا مذکر است.
 • مکان: کسانی که در یک قاره، کشور، شهر یا حتی محله زندگی می‌کنند.
 • دستگاه: کسانی که از کامپیوتر، تبلت یا گوشی استفاده می‌کنند.
 • بازاریابی مجدد (Remarketing): کسانی که قبلاً به سایت یا اپلیکیشن شما سر زده‌اند، اما خریدی انجام نداده‌اند.

تبلیغات نمایشی گوگل در نتایج گوگل ادز در صورتی که اصولی و به درستی مدیریت و تنظیم شود می‌تواند برایتان موثر باشد. چون عدم اطلاع از راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی در گوگل می‌تواند به ضررتان باشد.

انتخاب کلمات کلیدی درست، تنظیم هزینه درست برای هر کلمه، تنظیمات صحیح برای هدف قرار دادن صحیح کاربران هدف، نوشتن تبلیغات جذاب و هدفمند، انتقال صحیح کاربران به صفحات سایت و در نهایت سیاست درست و هدفمند در سایت برای جذب کاربران از جمله مواردی هستند که می توانند تاثیر مستقیمی بر تاثیرگذار بودن تبلیغات در گوگل داشته باشند.

آیا هر کسی می‌تواند از تبلیغات گوگل ادز استفاده کند؟

راه‌اندازی کمپین گوگل ادز و مدیریت آن کار ساده‌ای نیست و نیاز به تجربه کافی دارد. برای تبلیغ در گوگل ادوردز، ابتدا باید کار با سیستم گوگل ادوردز را یاد بگیرید. پس از یادگیری ادوردز شما می‌توانید یک حساب ادوردز بسازید. همچنین برای مدیریت تبلیغات ادوردز با سفارش اکانت مدیریت شده گوگل، مدیریت تبلیغات گوگل خود را برونسپاری کنید و تنها با دسترسی مستقیم به عملکرد تبلیغات‌تان نظارت کنید.

گوگل ادز در ایران

گوگل ادز به دلیل تحریم‌ها، به ایران خدمات نمی‌دهد. اما همچنان راه‌هایی وجود دارد که ما می‌توانیم به کمک این سرویس تبلیغ کنیم. کمپین‌های مختلفی هستند که گوگل ادز به مشتریان خود ارائه می‌دهد. این کمپین‌ها عبارت‌اند از:

 • کمپین جست‌وجوی گوگل: این کمپین بهترین و موثرترین راه تبلیغ در ایران می‌باشد.
 • کمپین نمایش گوگل: بهترین راه استفاده از این کمپین، استفاده از ریمارکتینگ است.
 • کمپین نصب اپلیکیشن: این کمپین برای آن دسته از اپ‌های موجود در گوگل ‌پلی‌استور کاربرد دارد.
 • کمپین ویدیویی: بهترین راه استفاده از این کمپین، استفاده از ریمارکتینگ است.
 • کمپین خرید:‌ با توجه به محدودیت‌ها، این کمپین قابل استفاده در ایران نمی‌باشد.
 • کمپین هوشمند: با توجه به محدودیت‌ها، این کمپین قابل استفاده در ایران نمی‌باشد.

مزایده در کمپین‌های گوگل ادورز چگونه است؟

زمانی که تبلیغات و کلمات کلیدی مربوطه را در اکانت گوگل ادوردز خود ثبت کردید، برای شرکت در مزایده گوگل واجد شرایط خواهید بود. حداکثر هزینه به ازای کلیکی که تبلیغ دهندگان پیشنهاد می‌کنند (maximum bid) و امتیاز کیفیت (Quality Score) تبلیغات آنها نقش مهمی در نتیجه مزایده دارد.

زمانی که فردی در گوگل جستجویی انجام می‌دهد، موتور جستجوی گوگل این درخواست را پردازش و مزایده ای را اجرا می‌کند تا موقعیت تبلیغات و مبلغ پرداختی هر تبلیغ کننده را مشخص کند.

با توجه به جستجوهای بسیاری که در گوگل انجام می‌شود، می‌توان گفت که میلیاردها مزایده در هر ماه برگزار می‌شود. در نتیجه این مزایده هاست که کاربران می‌توانند تبلیغات مرتبطی که به دنبالش هستند را پیدا کنند و تبلیغ کنندگان قادرند با کمترین هزینه با مشتریان احتمالی ارتباط برقرار کنند و گوگل از این طریق درآمد قابل توجهی کسب نماید.

مزایده در گوگل ادوردز چگونه کار می کند؟

نمایش یا عدم نمایش تبلیغ شما و همچنین جایگاه نمایش آن به Ad Rank تبلیغات شما بستگی دارد. هرچقدر Ad Rank تبلیغات شما بیشتر باشد احتمال به دست آوردن جایگاه بالاتر در نتایج جستجو نیز بیشتر می شود. Ad Rank یا همان رتبه آگهی ضریبی از قیمت پیشنهادی برای هر کلیک و امتیازی است که گوگل برای کیفیت تبلیغ شما در نظر می‌گیرد.

پس از مشخص شدن رتبه بندی و جایگاه تبلیغ‌تان، هزینه واقعی که به ازای هر کلیک پرداخت خواهید کرد (CPC) بر اساس هزینه پیشنهادی تبلیغی که پس از تبلیغ شما قرار دارد، مشخص می‌شود. (یعنی هزینه کلیک پیشنهادی برای تبلیغ رتبه بعدی به علاوه یک سنت) تنها یک استثنا برای این قانون وجود دارد و آن هم زمانی است که شما تنها پیشنهاد یا پایین ترین پیشنهاد مزایده را داده باشید؛ در این شرایط بایستی حداکثر قیمتی (maximum bid) که مشخص کرده اید را برای هر کلیک پرداخت کنید.

امتیاز کیفیت (Quality Score) در مزایده گوگل ادوردز اهمیت زیادی دارد و آگهی‌هایی که امتیاز کیفیت پایینی دارند، حتی با پیشنهاد قیمت بالاتر برای هر کلیک احتمال نمایش کمتری خواهند داشت. افرادی که امتیاز کیفیت بالایی دارند می‌توانند با پیشنهاد هزینه کمتر برای هر کلیک رتبه بالاتری کسب کنند.

مطالب زیر را حتما بخوانید

مهمترین تگ‌های Html مورد استفاده در سئو که باید در طراحی سایت رعایت شوند

یکی از اقدامات مهم در سئو، بهینه‌سازی داخلی سایت است. در این زمینه به کارگیری تگ‌های مهم Html در سئو...

8 روش افزایش بازدید سایت به صورت تضمینی در سه سوت

افزایش بازدید سایت از جمله اصلی‌ترین دغدغه صاحبان کسب‌وکار اینترنتی بوده است. همانطور که می‌دانید افزایش بازدید می‌تواند موجب افزایش...

چرا کاربران سایتتان را ترک می‌کنند؟

جذب بازدیدکنندگان سایت یکی از کارهای مهم و اصلی‌ است که یک مدیر وب باید به آن توجه بالقوه‌ای داشته...

کامل‌ترین چک لیست سئو در سال ۲۰۲۱

امروز قصد داریم چک لیست سئو در سال ۲۰۲۱ را به کامل‌ترین صورت ممکن منتشر کنیم. در این مقاله همراه...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.