چگونه بهترین عملکرد را هنگام کار کردن در خانه داشته باشیم (ویژه دور کاری)


نویسنده:
دسته‌ها: کسب و کار
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
کارکردن در خانه

در این مقاله به بهترین راهکارها برای کار کردن در خانه خواهیم پرداخت. اگر بخواهیم درست قضاوت کنیم دو سال گذشته یکی از پر حاشیه‌ترین سال‌های قرن 21 بوده است. چرا که بیماری همه‌گیر کرونا باعث ورشکستی بسیاری از کسب‌وکارهای قوی و ضعیف در جامعه جهانی به ویژه ایران شده است. از آنجایی که رفت‌وآمد در فضاهای شلوغ عامل اصلی انتقال کرونا است بهترین راهکار خارج نشدن از خانه می‌باشد. از این رو بسیاری از کسب‌وکارها به صورت آنلاین مشغول به عرضه سرویس هستند. همچنین دورکاری بسیار در بازار فعلی جامعه ایران و جهان رونق خاصی پیدا کرده است. قصد داریم در این مقاله بیشتر با این سبک کاری آشنا شویم پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

دورکاری چیست؟(کار کردن در خانه)

دورکاری به معنای کار کردن در خانه است. شخص مورد نظر با استفاده از فناوری‌های مدرن مانند شبکه اینترنت یا راه‌های ارتباطی مخابرات با کارفرمای مورد نظر ارتباط برقرار می‌کند. دورکاری به شما اجازه می‌دهد که در خانه یا کافی‌شاپ محله یا در محل دورکاری به صورت نیمه‌وقت یا تمام‌وقت کار کنید.

در حقیقت فردی که دورکاری را انجام می‌دهد از ابزارهای ارتباطی برای برقراری تماس با کارفرما استفاده می‌کند. این روش در بیست سال گذشته بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از رایانه‌های خانگی، تلفن‌ها و غیره، برای این که شخص بتواند در خانه کار کند و در عین حال با همکاران، مشتریان یا یک دفتر مرکزی ارتباط برقرار کند نیز دورکاری نامیده می شود.

برای کار کردن در خانه به چه تجهیزاتی نیازمندیم؟

تجهیزات موردنیاز برای دورکاری در هر شغلی متفاوت است. ممکن است شما یک طراح گرافیک باشید که در این صورت نیازمند به یک سیستم قوی برای اجرای نرم‌افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ هستید. یا ممکن است حتی یک نجار باشید که به صورت دورکاری درب پنجره میز و یا هر چیز دیگری را به مشتری تحویل می‌دهید. که در این صورت باید ابزارهای مورد نیاز به شغل خود را تهیه کنید.

تجهیزات برای کار کردن در خانه

اما به طور کلی کار کردن در خانه نیازمند یک سری تجهیزات پایه‌ای است که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. یک سیستم کامپیوتری مناسب یا حداقل یک تلفن همراه هوشمند: یکی از ستون‌های ارتباطی در دنیای امروز استفاده از اینترنت می‌باشد. شما برای کار کردن در خانه به طور حتم نیازمند یک ارتباط مناسب با کارفرما هستید. برای استفاده از شبکه اینترنت دارا بودن سیستم کامپیوتری اولین شرط است. اگر توانایی خرید یک سیستم کامپیوتری دسکتاپ یا لپ‌تاپ را ندارید و لزومی برای استفاده از چنین تجهیزاتی در کسب‌وکار خود نمی‌بینید. حتما یک گوشی اندرویدی مناسب برای گرفتن عکس، استفاده از اینترنت، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و …. برای خودتان تهیه کنید.
  همچنین برخی از کسب‌وکارها نیازمند ایجاد یک مدل دیجیتالی قبل از تحویل کار به کارفرما می‌باشد. برای مثال زمانی که می‌خواهید یک وبسایت یا یک نرم‌افزار گوشی اندرویدی را ایجاد کنید ابتدا با استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ یک طرح از صفحات مختلف وب‌سایت و یا اپلیکیشن مورد نظر به کارفرما نشان می‌دهید.

 2. یک حساب ایمیل: امروزه یکی از مهم‌ترین کارها هنگام استفاده از اینترنت ایجاد یک حساب ایمیل است. شما برای عضویت در اکثر شبکه‌های اجتماعی، وبسایت‌ها، ارتباط با مشتریان خارج از کشور و … نیازمند حساب ایمیل هستید. بهتر است برای مدیریت بهتر کسب‌وکار خود حساب ایمیل شخصی خودتان را از حساب کاری جدا کنید. با این‌کار مدیریت کسب‌وکار شما بسیار آسان‌تر خواهد بود.
  پس سعی کنید هنگام شروع کسب‌و کار خود حتما یک حساب ایمیل برای خودتان بسازید. همچنین سعی کنید در شبکه‌های اجتماعی مختلف با یک حساب ثبت‌نام کنید تا مدیریت آن‌ها ساده‌تر شود.

 3. استفاده از WEBCAM: ممکن است در کسب‌وکار خانگی شما اجباری در استفاده از وبکم وجود نداشته باشد. اما ایجاد یک کنفرانس آنلاین از طریق کامپیوتر شمارا مجبور به خرید یک وبکم می‌کند. همچنین با توجه به کسب‌وکار شما برای ایجاد یک فیلم آموزش دارا بودن یک وبکم یک امر ضروری به حساب می‌آید. می‌توانید از دوربین گوشی هوشمند خودتان به عنوان یک وبکم استفاده کنید.

 4. دستگاه فکس: ممکن است در ابتدای شروع کسب‌وکار شما داشتن یک دستگاه فکس ضروری نباشد اما با بزرگتر شدن آن، برای اخذ قرارداد با مشتری یا کارفرما یک امر ضروری است.

مزایا و معایب دورکاری:

در هر روش کاری مزایا و معایب بسیار زیادی وجود دارد. در روش دورکاری هم مزایا و معایب بسیار زیادی وجود دارد که در ادامه به چند مورد بسیار مهم از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

مزایا:

 • صرفه جویی در زمان رفت‌وآمد
 • کاهش آلودگی
 • کاهش درگیری‌ها در شرکت
 • افزایش تمرکز
 • کار کردن در هر شرایط یا زمان خاص

معایب:

 • حذف محیط کاری
 • کاهش ارتباط با دنیای بیرون و همکاران
 • عدم توانایی کنترل کارکنان
 • عدم همکاری در برخی کارهای تیمی
 • کاهش یادگیری

همانطور که گفته شد دورکاری دارای مزایا و معایب بسیار زیادی است. ممکن است برای رفتن به محل کار خود مجبور باشید مسافت بسیار زیادی را طی کنید که در دورکاری این موضوع به طور کامل حذف می‌شود. همچنین کارکردن در خانه باعث افزایش تمرکز بر روی کار می‌شود. افراد بسیاری را دیده‌ام که با وجود شرایط نامناسب جسمی به کار در منزل پرداخته اند.

در هنگام کارکردن در خانه باید به این نکته توجه داشته باشید که حذف یک محیط کاری خوب می‌تواند تاثیرات مخربی برروی کیفیت کسب‌وکار شما بگذارد. عدم ارتباط موثر بین کارکنان از عواملی است که موجب کاهش رشد کیفی در بین اعضا می‌شود و ممکن است تاثیرات بسیار بدی در کسب‌وکار شما داشته باشد.

نکات طلایی برای عملکرد بهتر هنگام کار کردن در خانه:

در این مقاله تا کنون به مزایا و معایب دورکاری اشاره شد. اما باید توجه داشته باشید که با رعایت نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد می‌توانید به بهبود فرآیند کار کردن در خانه کمک کنید:

نکاتی برای کار کردن در خانه
 1. افزایش ارتباط با همکاران: سعی کنید در هنگام دورکاری مانند روزهای عادی با همکاران خود ارتباط برقرار کنید به عنوان مثال یک بار در هفته آنها را ملاقات کنید. یا با آن‌ها تماس بگیرید. حتی می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌ها به دوستان خودتان سربزنید. افزایش ارتباط کاری در افزایش روحیه تیمی و کاری بسیار موثر است.

 2. یادگیری چیزهای جدید: با توجه به این موضوع که دورکاری ممکن است با توجه به نوع شغل باعث کاهش یادگیری شما شود بهتر است به طور دائم به دنبال یادگیری چیزهای جدید باشید. در دوره‌های آموزشی شرکت کنید یا در سمینارهای آنلاین مختلف وارد شوید. حتی می‌توانید از یک سری کتاب‌ها مرتبط استفاده کنید.
 3. دوری از تنهایی و انزوا: با توجه به این موضوع که در هنگام دورکاری ممکن است بیشتر وقت خود را در منزل بگذرانید سعی کنید برای خودتان وقت بگذراید. برای مثال ورزش کنید با دوستان خود به کوهنوردی بروید و یا هر تفریح دیگری که به آن علاقه دارید را دنبال کنید. تنهایی و انزوا پایه اصلی بسیاری از بیماری‌های روانی است.
 4. تعیین زمان مشخص: در بسیاری از موارد دیده شده که شخص در هنگام دورکاری ساعت مشخصی برای زندگی شخصی خود ندارد. سعی کنید که همیشه برنامه‌ریزی درستی را در زندگی شخصی خودتان داشته باشید.

در این مقاله سعی شد مفهوم کامل کار کردن در خانه به شما منتقل شود. اگر علاقه مند به کار به صورت فریلنسری هستید مقاله فریلنسر کیست؟ بزرگترین مزایا و معایب کار به صورت فریلنسری یا آزادکاری را به شما توصیه می‌کنم.

مطالب زیر را حتما بخوانید

۳خدمات ضروری که بعد از راه اندازی سایت باید به فکر آنها باشید

بعد از راه‌اندازی سایت برای نگهداری از وب‌سایت و رساندن آن به مرحله‌ی درآمد زایی به خدماتی احتیاج دارید که...

۸ نکته‌ی ضروری برای انتخاب هاست مناسب

انتخاب هاست مناسب یکی از موضوعاتی است که مدیران وب‌سایت برای راه‌اندازی سایتشان با آن مواجه می‌شوند. در این مقاله...

مشخصات هاست ووکامرس چقدر است؟

در این مقاله به سوال هاست ووکامرس چقدر باید باشد پاسخ خواهیم داد. توجه داشته باشید که اگر ایده خوبی...

Keepalive چیست؟ و چگونه به افزایش سرعت وب‌سایت شما کمک می‌کند؟

Keepalive یک روش اتصال بین مرورگر و وب‌سرور می‌باشد که باعث افزایش سرعت و رفع کندی وب‌سایت می‌شود.

آموزش تولید محتوای متنی

دوره آموزش تولید محتوای متنی در وب

آموزش تولید محتوای متنی در وب‌سایت، یک دوره‌ی آموزشی برای تولید‌کنندگان محتوا ...

دوره آموزش ووکامرس | ساخت فروشگاه اینترنتی بدون کد نویسی

دوره آموزش ووکامرس | ساخت فروشگاه اینترنتی بدون کدنویسی

دوره‌ای مختص افرادی که می‌خواهند فروشگاه اینترنتی بسازند و آن را حرفه ...

پکیج آموزش html و css

دوره آموزش HTML و CSS

دوره آموزش HTML و CSS به صورت ویدیویی و پروژه محور : ...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 تا ٪۵۰ تخفیف برای آموزش‌ها در جشنواره پاییزی
مشاهده تخفیفات
close-image