وب 3 چیست؟ هرآنچه باید از وب ۳ بدانید


نویسنده:
دسته‌ها: مگ
شنبه 10 اردیبهشت 1401
وب 3 چیست

سوالی که در این روزها معمولا پرسیده می‌شود این است که وب 3 چیست؟ چطور می‌توان به آن ورود کرد؟ آیا یک تکنولوژی جدید است؟ در صورتی که وب3 به صورت عادی استفاده شود آیا باید برای آن برنامه‌ریزی داشته باشیم؟ آیا برنامه‌نویسی فعلی دیگر مناسب نیست و باید به سمت برنامه‌نویسی بلاک‌چین برویم؟ وب3 چه ربطی به بلاک‌چین دارد؟ پاسخ دادن به تمامی این سولات قطعا احتیاج به یک مقاله مناسب دارد. از این رو در این مقاله سعی داریم به طور کلی به این سولات پاسخ دهیم و همچنین اطلاعات جدید را در اختیار شما قرار دهیم.

اگر علاقه‌مند به یادگیری این مبحث هستید در این مقاله با ما همراه باشید.

وب 3 چیست؟

وب 3 در حقیقت نامی است که بسیاری از فناوران برای نوع جدیدی از خدمات اینترنتی استفاده می‌کنند. این خدمات عموما با استفاده از زنجیره بلوکی یا همان بلاک‌چین ایجاد می‌شود. برای ایجاد چنین تکنولوژی‌هایی از بلاک‌چین‌های اتریوم و بیت‌کوین استفاده می‌شود. این اصطلاح سال‌ها وجود داشته است اما در طول یک سال گذشته بسیار از آن استفاده می‌شود.

پیشنهادی: معرفی بلاکچین و هر آنچه باید از آن در سال 2022 بدانید!

طرفداران وب3 می‌گویند که این تکنولوژی دنیای مبادلات و همچنین اینترنت را متحول می‌کند. معروف‌ترین موردی که در رابطه با وب‌3 ارائه می‌شود بازی‌های ویدیویی است که برای کسب درآمد می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین آخرین موردی که به شخصه اخیرا مشاهده کردم step n بود.

در این برنامه شما با خرید یک NFT می‌توانید سرمایه‌گذاری خودتان را آغاز کنید. این NFT در حقیقت یک کفش است که با راه رفتن روزانه خودتان می‌توانید کسب درآمد کنید. درآمد این بازی با توجه به NFT مورد نظر می‌تواند تا حد بسیار زیادی متفاوت باشد. کمترین درآمد اعلام شده از طریق بازی روزانه 500 هزار تومان بوده است.

اما برخی از منتقدان بر این باورند که وب 3 چیزی بیش از یک تلاش برای تغییر نام تجاری برای ارزهای دیجیتال است، با هدف از بین بردن برخی از توشه‌های فرهنگی و سیاسی صنعت و متقاعد کردن مردم مبنی بر اینکه بلاک چین‌ها فاز طبیعی بعدی محاسبات هستند. دیگران بر این باورند که این یک دیدگاه دیستوپیایی از اینترنت پرداخت به بازی است، که در آن هر فعالیت و تعامل اجتماعی به ابزاری مالی برای خرید و فروش تبدیل می‌شود.

پیشنهادی: بهترین روش ساخت شماره مجازی رایگان 2021

وب 3 چیست

چرا وب 3 ناگهان انقدر معروف شده است؟

علت اصلی رونق گرفتن وب3 بازاریابی مناسب و همچنین ترس از دست دادن یک فرصت است. زمانی که بیت کوین به بازار آمد بسیاری از ما از جمله خود من می‌توانستیم به سادگی با کامپیوتر خانگی خودمان اقدام به ماین کردن بیت کوین کنیم. به خاطر دارم که در یک والت بیت کوین مقدار 5 بیت کوین را قرار داده بودم و به طور کلی آدرس آن را ذخیره نکردم. در آن زمان می‌توانستیم با یک سیستم ساده هم اقدام به ماین بیت کوین کنیم. همچنین یک سری از سایت‌ها تنها با ثبت‌نام حاضر بودند به ما بیت‌کوین بپردازند.

اما در حال حاضر این فرصت از دست رفته است و نمی‌توان به راحتی بیت کوین به دست آورد. وب 3 نیز ممکن است همین‌طور باشد. بسیاری از افراد که در بیت‌کوین دچار ضرر شده‌اند می‌خواهند در وب3 این مسئله را جبران کنند. از این رو معمولا در هر خبری که از وب3 منتشر می‌شود این افراد شروع به سرمایه‌گذاری می‌کنند.

همچنین علت دیگر آن شرکت‌های خطرپذیر در حوزه کریپتو است. تنها در سال 2021 این شرکت‌ها مبلغ 27 میلیارد دلار را در بازارهای کریپتویی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. برخی از شرکت‌های بزرگ فناوری مانند توییتر و ردیت نیز شروع به آزمایش پروژه‌های وب 3 خود کرده‌اند. اگر می‌پرسید وب 3 چیست باید به شما بگویم که در شرایط فعلی تنها بازاریابی و سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ اسم آن را بولد کرده است.

اگر این تکنولوژی وب 3 است پس وب2 و 1 چه بوده‌اند؟

وب1 در حقیقت به اینترنت مورد استفاده مردم در دهه 1990 تا 2000 میلادی اشاره دارد. این اینترنت وبلاگ‌ها، تابلوهای پیام و پورتال‌های اولیه مانند AOL و CompuServe بود. این اینترنت در مقایسه با اینترنت فعلی مورد استفاده کاملا سنتی به حساب می‌آید.

اکثر کارهایی که مردم در web1 انجام می‌دادند خواندن منفعلانه صفحات وب استاتیک بود و بیشتر آن با استفاده از پروتکل‌های باز مانند HTTP، SMTP و FTP ساخته شد.

Web2 فاز بعدی اینترنت بود که از حدود سال 2005 شروع شد در این مرحله غول‌های بزرگ فناوری مانند یوتیوب و توییتر وارد عمل شدند. در web2، مردم شروع به ایجاد و ارسال محتوای خود کردند، به جای خواندن منفعلانه آن، فعالانه در اینترنت شرکت می‌کردند. بیشتر این فعالیت‌ها منجر به پیشرفت هر چه بیشتر تکنولوژی اینترنت و همچنین افزایش ارتباطات در دنیا شد.

پیشنهادی: بیگ دیتا یا کلان داده چیست و چه کاربردهایی در دنیای تجارت الکترونیک دارد؟

آینده وب3 به چه سمتی خواهد رفت؟

طرفداران وب 3 معمولا چند اتفاق بزرگ را بعد از به محبوبیت رسیدن و فراگیر شدن وب3 پیش‌بینی می‌کنند. اولاً، آنها می‌گویند، پلتفرم‌های وب 3 می‌توانند به سازندگان و کاربران راهی برای کسب درآمد از فعالیت‌ها و مشارکت‌های خود ارائه دهند، به گونه‌ای که پلتفرم‌های بزرگ امروزی واقعاً این کار را نمی‌کنند.

به عنوان مثال، امروزه فیس بوک با جمع آوری داده‌های کاربران و فروش تبلیغات هدفمند درآمد کسب می‌کند. نسخه وب 3 فیس بوک می‌تواند به کاربران این امکان را بدهد که از داده‌های خود کسب درآمد کنند یا حتی از سایر کاربران برای ارسال محتوای جالب “نکات” رمزنگاری دریافت کنند.

یک وب 3 اسپاتیفای می‌تواند به طرفداران اجازه دهد تا سهام هنرمندان جدید را خریداری کنند و در ازای دریافت درصدی از حق امتیاز پخش جریانی، در واقع حامی آنها شوند.

در وحله دوم طرافداران وب3 این ادعا را دارند که این تکنولوژی می‌تواند به صورت دموکراتیک اداره شود. در حالی که در وب2 این چنین نبوده است.

غول‌های اینترنتی مانند فیس بوک و توییتر اساساً خودکامه هستند. آن‌ها می‌توانند به‌طور یک‌جانبه نام‌های کاربری را ضبط کنند، حساب‌ها را مسدود کنند یا قوانین خود را به یک هوس تغییر دهند. یک شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین می‌تواند این تصمیم‌ها را به کاربران واگذار کند تا بتوانند در مورد نحوه رسیدگی به آنها رای دهند.

سوما در وب3 کمتر جمع‌آوری اطلاعات خصوصی افراد دیده می‌شود. حریم خصوصی قطعا اهمیت بسیار زیادی را برای تمامی افراد دنیا دارد. متاسفانه شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات شخصی افراد را مانند یک جاروبرقی به داخل می‌کشند و به آن‌ها تبلیغات هدفمند را نمایش می‌دهند.

وب 3 چیست

یک نمونه جالب از بازی کسب درآمد از ارز دیجیتال

امکان ندارد که اسم وب3 به میان بیاید و کسی صحبتی از بازی Axie Infinity نکرده باشد. این بازی ویدیویی که توسط کمپانی Sky Mavis ساخته شده است برای پاداش دادن به کاربران خود از ارزهای دیجیتالی استفاده می‌کند. در ابتدای ورود به این بازی شما باید یک NFT را خریداری کنید و سپس با استفاده از همین بازی می‌توانید بازی خودتان را شروع کنید.

در این بازی، بازیکنان می‌توانند شخصیت‌هایی به نام Axies را پرورش دهند و از آنها در نبرد علیه سایر بازیکنان استفاده کنند. آنها همچنین می‌توانند زمین‌های مجازی را به شکل NFT جمع آوری کنند و نوعی پول دیجیتال به نام Smooth Love Potion یا SLP به دست آورند که می‌تواند در صرافی ارزهای دیجیتال معامله شود.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد به طور کلی به سوال وب 3 چیست به طور کامل و جامع پاسخ داده شود. قطعا وب3 مانند وب2 و 1 یک تکنولوژی در حال پیشرفت است و می‌تواند در آینده شکل کلی زندگی افراد را تغییر دهد. قطعا پاسخ دادن به سوال وب 3 چیست باید یک کتاب نوشت. از آنجایی که دنیای رمزارزها و بلاک‌چین به صورت روزانه در حال پیشرفت کردن است بهتر است اطلاعات خودتان را به صورت روزانه به روز نگه دارید.

اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید در بخش نظرات انتقادها و پیشنهادهای خودتان را با ما در میان بگذارید. شاد و موفق و پیروز باشید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

مهمترین سوالات استخدام برنامه‌نویسی در شرکت‌ها

سوالات استخدامی برنامه‌نویسی با توجه به نوع تخصص و همچنین شرکت مورد نظر می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اما به طور...

بهترین روش ساخت شماره مجازی رایگان 2021

ممکن است به هر علتی به یک شماره مجازی رایگان نیاز پیدا کرده باشید. از شماره مجازی زمانی استفاده می‌شود...

معرفی 8 مورد از ترفندهای جستجو در گوگل به صورت کاربردی

همه ما می‌دانیم که ترفندهای جستجو در گوگل بی‌شمار هستند. معمولا افراد حداقل یک بار هم که شده در زندگی...

10+1 وب‌سایت برتر آپلود رایگان فایل ایرانی و خارجی

برای به اشتراک گذاری فایل‌های حجیم و بزرگ، آپلود آن در یک هاست و ارسال لینک دانلود به افراد مورد...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *