uupload

وب سرویس چیست و چه کاربردی در برنامه‌نویسی دارد؟


نویسنده:
دوشنبه 29 فروردین 1401
وب سرویس چیست

در این مقاله سعی داریم به طور کلی به سوال وب سرویس چیست پاسخ دهیم. امروزه نمی‌توانیم وب سرویس ها را بخش جدای از دنیای تکنولوژی بدانیم. استفاده از وب‌سرویس‌ها امروزه باعث شده برنامه‌نویسان قدرت بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف داشته باشند. از آنجایی که وب‌سرویس‌ها برای مدیریت برنامه‌ها به سیستم‌عامل‌ها وابسته هستند، کوچک‌ترین واریانس‌ها می‌تواند منجر به جریان‌های کاری چندوجهی در هنگام تلاش برای انتقال داده‌ها بین سرورها و ابر شود، که می‌تواند آچاری را به اکوسیستم و استراتژی یکپارچه‌سازی برنامه‌های کاربردی شما وارد کند.

اما با APIها، توسعه دهندگان وب می‌توانند توابع و ویژگی‌های پیشرفته را در برنامه‌ها ادغام کنند که امکان سفارشی‌سازی و انعطاف‌پذیری بسیار بهتری را فراهم می‌کند. نتیجه نهایی آن یک تجربه بهتر برای کاربران و مشتریان است. از جمله مزایای APIهای وب می‌توان به افزایش کارایی و کاربردی بودن خدمات و برنامه‌ها اشاره کرد.

وب سرویس چیست؟

برای این که بتوانیم به سوال وب سرویس چیست پاسخ دهیم بیشتر از یک راه وجود دارد. اما، اساساً، خدمات وب شامل هر نرم‌افزار، برنامه کاربردی یا فناوری ابری است که پروتکل‌های وب استاندارد شده (HTTP یا HTTPS) را برای تعامل، برقراری ارتباط و تبادل پیام‌های داده معمولاً XML (زبان نشانه‌گذاری توسعه‌پذیر) در سراسر اینترنت فراهم می‌کند.

پیشنهادی: وب‌سرور آپاچی (Apache) چیست؟

به عبارت دیگر، وب سرویس‌ها سیستم‌های تبادل داده مبتنی بر XML هستند که از اینترنت برای ارتباط و رابط A2A (برنامه به برنامه) استفاده می‌کنند. این فرآیندها شامل برنامه‌ها، پیام‌ها، اسناد و/یا اشیا هستند. یکی از ویژگی‌های کلیدی سرویس‌های وب این است که برنامه‌ها را می‌توان به زبان‌های مختلف نوشت و همچنان این برنامه‌ها می‌توانند با تبادل داده‌ها با یکدیگر از طریق وب سرویس بین کلاینت‌ها و سرورها ارتباط برقرار کنند.

ویژگی‌های مهم وب سرویس عبارت‌اند از:

 • از طریق اینترنت یا شبکه های اینترانت در دسترس است
 • از سیستم پیام رسانی استاندارد XML استفاده می‌کند.
 • مستقل از یک سیستم عامل یا زبان برنامه‌نویسی است.
 • خود توصیفی از طریق زبان استاندارد XML دارد.
 • از طریق یک روش مکان یابی ساده قابل کشف است

وب سرویس چگونه عمل می‌کند؟

وب سرویس چیست

ک وب سرویس از ارتباط بین برنامه‌های متعدد با HTML، XML، WSDL، SOAP و سایر استانداردهای باز پشتیبانی می‌کند. XML داده‌ها را برچسب گذاری می‌کند، SOAP پیام را منتقل می‌کند و WSDL دسترسی سرویس را توصیف می‌کند. به عنوان مثل می‌توان به قرارگیری یک وب‌سرویس بین مجموعه‌های جاوا و پی اچ پی اشاره کرد. امروزه به دلیل تعدد استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند این مورد به صورت مکرر دیده می‌شود.

در چنین حالتی یک برنامه جاوا با برنامه‌های جاوا، .net و PHP از طریق وب سرویس که با یک زبان مستقل ارتباط برقرار می‌کند، تعامل دارد. خدمات وب مزایای مختلفی را در بین عملیات تجاری ارائه می‌دهد.

پیشنهادی: چگونه توسعه دهنده وب شویم؟

این فناوری به متخصصان فناوری اطلاعات و معماران وب کمک می‌کند تا با به حداقل رساندن زمان توسعه، اتصال را ساده کنند. و با این زیرساخت ساده شده، مدیران شرکت شروع به مشاهده ROI (بازده سرمایه گذاری) بالاتر می‌کنند. در یک عملیات B2B که در آن هر دو طرف درک می‌کنند که فرآیند چگونه کار می‌کند، وب سرویس‌ها توزیع فناوری کارآمد را در کل شبکه ارائه می‌دهند.

انواع مختلف وب سرویس‌ها

تا این بخش از مقاله وب سرویس چیست به طور کلی و خلاصه به این تعریف کلی این مبحث و همچنین مزایا آن پرداختیم. انواع مختلف وب سرویس‌ها عبارت‌اند از XML-RPC، UDDI، SOAP و REST که در ادامه به تعریف هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

انواع وب سرویس ها

1. XML-RPC

ابتدایی‌ترین پروتکل XML برای تبادل داده بین طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها در یک شبکه است. از HTTP برای انتقال سریع و آسان داده‌ها و ارتباط سایر اطلاعات از مشتری به سرور استفاده می‌کند.

2.UDDI (Universal Description, Discovery, and Integration)

یک استاندارد مبتنی بر XML برای جزئیات، انتشار و کشف خدمات وب است. این اساسا یک رجیستری اینترنتی برای مشاغل در سراسر جهان است. هدف اصلی UDDI ساده کردن تراکنش‌های دیجیتال و تجارت الکترونیک در بین سیستم‌های شرکت است.

3.SOAP

یک پروتکل سرویس وب مبتنی بر XML برای تبادل داده‌ها و اسناد از طریق HTTP یا SMTP (پروتکل انتقال نامه ساده) است. این پروتکل اجازه می‌دهد تا فرآیندهای مستقلی که بر روی سیستم‌های متفاوت کار می‌کنند با استفاده از XML ارتباط برقرار کنند.

4.REST

ارتباط و اتصال بین دستگاه‌ها و اینترنت را برای وظایف مبتنی بر API فراهم می‌کند. اکثر سرویس‌های RESTful از HTTP به عنوان پروتکل پشتیبانی استفاده می‌کنند.

برخی از وب سرویس های معروفی که از زبان های نشانه گذاری استفاده می کنند عبارت‌اند از:

 • قالب وب
 • JSON-RPC
 • JSON-WSP
 • استفاده از زبان توصیف خدمات وب (WSDL)
 • زبان مکالمه (WSCL)
 • زبان جریان (WSFL)
 • تبادل ابرداده خدمات وب (WS-MetadataExchange)
 • رابط XML برای خدمات شبکه (XINS)

سخن آخر

در این مقاله سعی شد به طور کلی به سوال وب سرویس چیست به طور کامل پاسخ داده شود. استفاده از وب سرویس‌ها موجب شده توسعه دهندگان بتوانند به طور کلی مستقل از زبان برنامه‌نویسی و سیستم عامل با یک دیگر ارتباط برقرار کنند. امروزه استفاده از این تکنولوژی بسیار متداول است. به جرات می‌توان گفت که بدون استفاده از وب سرویس‌ها نمی‌توانیم بسیاری از خدمات امروز را به راحتی به دست بیاوریم. اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید در بخش نظرات انتقادها وپیشنهادهای خودتان را با ما در میان بگذارید. شاد و موفق و پیروز باشید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

بهترین ابزارهای رایگان آنالیز سئو داخلی وب‌سایت (تست شده)

به کمک این ۷ ابزار به صورت رایگان سئو وب سایت خود را بررسی و بهبود ببخشید.

معرفی لاراگون ، زمپ یا لاراگون؟ کدام یک مناسب کار ما است؟

در این مقاله سعی داریم به معرفی لاراگون بپردازیم. توسعه وب تا حد بسیار زیادی پیشرفت داشته است. در حال...

معرفی بهترین جایگزین های الکسا، تست شده و مطمئن

اگر سئوکار هستید قطعا این خبر را شنیده‌اید که الکسا در 1 می 2022 به کار خود خاتمه داده است....

بهترین دوربین‌های فیلمبرداری برای تولید محتوا در سال 2022

دوربین‌های فیلمبرداری برای تولید محتوا انواع مختلفی در بازار دارند. معمولا افراد در زمان انتخاب سردرگم هستند و نمی‌دانند باید...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.