زامبی پیج چیست؟ تاثیر Zombie Page بر سئو چقدر است؟


نویسنده:
شنبه 29 مرداد 1401
زامبی پیج چیست

در این مقاله سعی داریم به سوال زامبی پیج چیست پاسخ دهیم. همچنین به راهکارهایی برای حل آن می‌پردازیم. همانطور که می‌دانید در دنیای دیجیتال مارکتینگ سئو یه تخصص ارزشمند است. علت اصلی این موضوع این است که سئو اصلی‌ترین کاری است که باعث دیده شدن کسب‌وکار شما می‌شود اگر بخواهیم در گوگل دیده شویم باید سئو بدانیم یا یک سئوکار استخدام کنیم.

یک اصطلاح فوق‌العاده مهم در سئو زامبی پیج است. اصلی‌ترین هدف این مقاله معرفی این مبحث به شما و البته ارائه راهکارهایی برای برطرف کردن آن است. اگر شما هم درگیر این مشکل هستید با ما همراه باشید.

زامبی پیج چیست؟

اگر صاحب یک وب‌سایت هستید قطعا در آن صفحات زامبی دارید. این صفحات در حقیقت سئو وب‌سایت شما را می‌خورند و بهتر است که از شر آن‌ها خلاص شوید. افراد مختلف استراتژی‌های مختلفی را برای صفحات زامبی اعمال می‌کنند و با توجه به همین استراتژی‌ها برای صفحات زامبی تصمیم می‌گیرند.

برای درک بهتر صفحات زامبی همین حالا نام وب‌سایت خودتان را در گوگل سرچ کنید و به نتایج آن توجه داشته باشید. برای این که بتوانید بهتر این کار را انجام دهید می‌توانید از دورک زیر استفاده کنید.

همانطور که در نتایج می‌بینید صفحات و نتایج زیادی به شما نمایش داده می‌شود.

نتایچ گوگل در ادمین سایت زامبی پیج چیست

اگر عددی که در تصویر مشاهده می‌کنید از تعداد تقریبی وب‌سایت شما بیشتر باشد پیج‌های زامبی در وب‌سایت شما وجود دارد. صفحات اضافه در حقیقت اصلا دیده و جستجو نمی‌شوند و فقط در وب‌سایت شما یک بار اضافه هستند. ولی خبر خوش این است که از این صفحات می‌توان به نفع سایت هم استفاده کرد. همچنین اگر می‌خواهید این صفحات را حذف کنید در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

پیشنهادی: روش‌های فهمیدن وردپرسی بودن سایتچرا باید با زامبی پیج‌ها سروکار داشته باشیم؟

همانطور که تا این قسمت از مقاله زامبی پیج چیست دیدیم صفحات زامبی مسئله چندان بزرگی نیستند و به احتمال زیاد چندان به وب‌سایت شما آسیب وارد نمی‌کنند. ولی ما باید این صفحات را شناسایی کنیم. این کار مزایا مختلفی را در پی دارد. این مزایا عبارت‌اند از:

1. بهبود تجربه کاربری بازدید کنندگان

از آن‌جایی که این صفحات ظاهر مناسبی ندارند قطعا اگر کاربری آن‌ها را ببیند با صحنه مناسبی روبرو نخواهد شد. حذف یا تصحیح صفحات زامبی یک سایت امکان ارائه تجربه کاربری بهتر و بهبود جهش و نرخ تبدیل یک سایت را فراهم می‌کند. همچنین می‌تواند باعث افزایش رضایت کاربران از سایت نیز شود.

2. بهبود امتیاز در گوگل

موتور جستجو گوگل به سایت‌های مختلف یک امتیاز می‌دهد و بر همان اساس آن‌ها را دسته‌بندی می‌کند. در صورتی که سایت شما زامبی پیج‌های کمتری را داشته باشد این امتیاز بیشتر خواهد بود و رتبه بهتری را در گوگل به دست می‌آورید.

3. بهینه‌تر شدن خزش

زمانی که از شر زامبی پیج‌ها خلاص می‌شوید می‌توانید به راحتی به خزش‌گرها کمک کنید که صفحات اصلی شما رو کشف کنند. زمانی که صفحات کمتری را برای وب‌سایت خودتان داشته باشید این اتفاق به راحتی می‌افتد و می‌توان انتظار رتبه بالاتری را در تمامی موتورهای جستجو داشت.

انواع صفحات زامبی

صفحات زامبی نیز انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. انواع این صفحات عبارت‌اند از:

1 . صفحات فهرست نشده

این صفحات معمولا دارای مشکلات مختلف فنی مانند اسکرپیت‌های در حال اجرا هستند به همین علت زمان بارگزاری آن‌ها بسیار طولانی است. اگر گوگل مشغول به خزیدن صفحات مختلف سایت باشد صفحاتی که سرعت کار موتور جستجو را مختلف کنند رها می‌کند. در چنین شرایطی می‌توان گفت که اگر صفحه‌ای مشکل فنی داشته باشد دسته‌بندی نمی‌شود و همین باعث ایجاد زامبی پیج می‌شود.

2. صفحات Non Responsive

صفحاتی که بهینه‌سازی نشده‌اند یا پیمایش آنها در تلفن‌های همراه خیلی طول می‌کشد نیز در مضیقه هستند. گوگل آنها را مجازات می کند زیرا آنها را تجربه کاربری ضعیفی می داند.

این صفحات در نتایج گوگل وجود دارند اما رتبه آنها جریمه می شود.

3. صفحاتی با محتوای منسوخ یا بی کیفیت

کیفیت محتوا با اهمیت‌ترین چیز برای گوگل است. پس همیشه با محتوای جذاب پیج خودتان کاربران مختلف را جذب کنید با این کار می‌توانید بهترین نتیجه را در موتورهای جستجو داشته باشید. این کار از ایجاد شدن زامبی پیج‌ها هم جلوگیری می‌کند.

4. صفحاتی که برای سئو بهینه نشده‌اند

این صفحات می‌توانند برای کاربران اینترنت بسیار مفید و جالب باشند، اما معیارهای سئو مانند عدم وجود تگ‌های alt، h1، h2 یا h3، عنوان بد یا عنوان خیلی طولانی، بدون کلمات کلیدی و … را اعمال نمی‌کنند.

5.صفحات پیوست

اینها اغلب صفحاتی هستند که در پاورقی سایت قابل دسترسی هستند: تماس، اعلامیه‌های حقوقی، GTC، GDPR… حتی اگر برای کاربر اینترنت علاقه چندانی نداشته باشند، حاوی اطلاعات قانونی هستند و حضور آنها در یک سایت یک الزام SEO است.

6. صفحات یتیم

صفحات یتیم معمولا به صفحاتی گفته می‌شود که هیچ لینک داخلی ندارند. اگر چنین صفحه‌ای دارید بدانید که آن‌ها به سختی توسط خزنده‌ها خزش می‌شوند. پس از داشتن چنین صفحاتی اجتناب کنید.

پیشنهادی: محتوای یتیم چیست؟

چگونه صفحات زامبی را پیدا کنیم؟

برای تشخیص صفحات زامبی معمولا از سرچ کنسول گوگل استفاده می‌شود. سرچ کنسول گوگل به خودی خود ابزارهایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که با استفاده از آن‌ها به راحتی می‌توانید صفحات زامبی را پیدا کنید. اگر دوست دارید کار کردن با ابزار گوگل سرچ کنسول را یاد بگیرید به لینک زیر مراجعه کنید. در این لینک یک آموزش کامل قرار داده شده است که با استفاده از آن می‌توانید به راحتی اقدام به یادگیری این ابزار کاربردی کنید پس همین حالا اقدام کنید.چگونه با صفحات زامبی برخورد کنیم؟

نحوه برخورد با صفحات زامبی

حال که در مقاله زامبی پیج چیست به طور کامل با این نوع از پیج‌ها آشنا شدیم. از آنجایی که صفحات زامبی اغلب صفحاتی با زمان بارگذاری بیش از حد طولانی، غایب از شبکه سایت یا محتوای نامناسب هستند، شما باید آنها را از نظر گوگل و همچنین از دید بازدیدکنندگان خود بازسازی کنید.

راهکارهایی که با استفاده از آن‌ها می‌توانید با زامبی پیج برخورد کنید عبارت‌اند از:

  1. بروزرسانی محتوایات وب‌سایت
  2. بهبود UX و زمان بارگذاری
  3. اضافه کردن پیوندها
  4. به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی
  5. تغییر آدرس

با استفاده از همین تکنیک‌ها به راحتی می‌توانید مشکلات مربوط به پیج زامبی را حل کنید.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد به طور کلی به پرسش زامبی پیج چیست پاسخ داده شود. همانطور که در این مقاله خواندید پیج زامبی پیجی است که یک بار اضافه را به سایت شما تحمیل می‌کند. اگر دوست دارید این پیج‌ها را پیدا کنید باید از ابزار گوگل سرچ کنسول استفاده کنید. همچنین با راهکارهای گفته شد می‌توانید مشکلات مربوط به پیج زامبی را حل کنید. در صورتی که از مطالعه این مقاله لذت بردید در بخش نظرات انتقادها و پیشنهادهای خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. شاد و موفق و پیروز باشید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

چگونه دسترسی سرچ کنسول سایت خود را به دیگران بدهیم؟

شما می‌توانید نقش‌های مختلفی را در گوگل سرچ کنسول داشته باشید. برای دادن دسترسی گوگل سرچ کنسول به دیگران باید...

لینک سازی PBN چیست؟ هرآنچه باید از لینک سازی شبکه‌ای بدانید!

در مراحل سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت، لینک‌سازی همیشه جایگاه ویژه‌ای داشته است. با دریافت لینک‌های با کیفبت می‌توان جایگاه مناسبی...

تگ Canonical چیست؟ کنونیکال چگونه به بهبود سئو کمک می‌کند؟

canonical یک مشخصه در تگ لینک است که در سئو بسیار حائز اهمیت است. نحوه‌ی استفاده از آن را به...

کامل‌ترین چک لیست سئو در سال ۲۰۲۱

امروز قصد داریم چک لیست سئو در سال ۲۰۲۱ را به کامل‌ترین صورت ممکن منتشر کنیم. در این مقاله همراه...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید