چرا برنامه‌نویسی سخت است؟ | نقد و بررسی دلایل اصلی سخت بودن برنامه‌نویسی


نویسنده:
دسته‌ها: برنامه نویسی
چهارشنبه 7 اردیبهشت 1401
چرا برنامه‌نویسی سخت است

چرا برنامه‌نویسی سخت است؟ این سوال بارها و بارها پرسید می‌شود. افراد مختلف جواب‌های متعددی را به این سوال می‌دهند. برنامه‌نویسی یک حرفه پولساز و بدون نیاز به سرمایه‌گذاری است. افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که از این حرفه برای کسب‌درآمد و گذران زندگی خودشان استفاده می‌کنند.

افرادی که به تازگی وارد این حرفه می‌شوند معمولا می‌گویند که برنامه‌نویسی کار بسیار سختی است و علاقه‌ای به یادگیری آن ندارند. حتی ممکن است برخی از همین افراد اقدام به تغییر مسیر خود می‌کنند و می‌گویند که دیگر علاقه‌‌ای به یادگیری برنامه‌نویسی ندارند. اگر شما هم در همین مرحله هستید بهتر است دست نگه دارید. در ادامه این مقاله به بررسی علت اصلی سخت بودن برنامه‌نویسی می‌پردازیم و دلایل آن را با هم بررسی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

دلایلی برای پاسخ به سوال چرا برنامه‌نویسی سخت است؟

بدون مقدمه‌چینی بیشتر در ادامه قصد داریم به دلایلی بپردازیم که ممکن است ریشه اصلی مشکلات شما در یادگیری برنامه‌نویسی باشد. این دلایل عبارت‌اند از:

1. شما از مهارت‌های فردی برای برنامه‌نویس شدن برخوردار نیستید

قبل از شروع برنامه‌نویسی شما باید از مهارت‌های فردی مناسبی در این حوزه برخوردار باشید. به عنوان مثال در قدم اول باید بتوانید به درستی تایپ کنید. برنامه‌نویسی به غیر از تایپ کردن شامل مهارت‌های دیگری نیز می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به تفکر منطقی اشاره کرد.

البته که تفکر یکی از پیچیده‌ترین کارهایی است که هر انسانی انجام می‌دهد. ما انسان‌ها توانسته‌ایم در حوزه تفکر به تکامل کاملی برسیم. عالی‌ترین و والاترین سطح تفکر در هر انسانی تفکر منطقی است. ما انسان‌ها با استفاده از تفکر منطقی است که به حل چالش‌ها می‌رسیم. قطعا همه انسان‌ها دارای تفکر منطقی هستند اما باید این مهارت را در خودتان تقویت کنید.

بهترین راه برای تقویت تفکر منطقی مطالعه کردن عقاید مختلف در رابطه با یک مسئله است. در چنین حالتی شما می‌توانید با دید بسیار باز به بررسی چالش‌ها بپردازید. این مهارت در برخی از افراد به دلیل محیط و نحوه تربیت تقویت شده است. شما باید این مهارت را در خودتان تقویت کنید و خودتان را به چالش بکشید. با این کار تا حد بسیار زیادی به این توانایی مسلط خواهید شد.

پیشنهادی: چرا برنامه‌نویس نشویم؟ برنامه نویسی مناسب شما نیست اگر این ویژگی‌ها را ندارید!


2. شما تخصص لازم را دارید اما اختیار ندارید!

چرا برنامه‌نویسی سخت است

اگر از من بپرسید که چرا برنامه‌نویسی سخت است باید به شما بگویم که داشتن اختیار فکری بزرگترین نکته برای یادگیری برنامه‌نویسی است. بگذارید این مسئله را با یک مثال برایتان تشریح کنم. فرض کنید در یک کلاس آموزش برنامه‌نویسی نشسته‌اید و استاد یک مبحث را مانند حلقه for برایتان تشریح کرده است.

در این لحظه شما کاملا با حلقه for آشنا شده‌اید و می‌توانید یک سری عدد یا رشته را در خروجی به صورت متوالی نمایش دهید. حال استاد از شما می‌خواهد که یک برنامه‌ بنویسید که اعداد فرد 1 تا 100 را تولید کند. در این لحظه ممکن است راه‌حل‌های مناسبی به ذهن شما برسد اما در این لحظه ترس به شما غلبه می‌کند.

به عنوان مثال به خودتان می‌گویید که نمی‌توانید این کار را انجام دهید. همچنین در اکثر موارد افراد منتظر هستند استاد به سوال پاسخ دهد. انجام این کار می‌تواند باعث شود که شما از برنامه‌نویس شدن جا بمانید. قطعا این لحظات است که یک برنامه‌نویس را می‌سازد. بهتر است این ترس را کنار بگذارید و شروع به حل کردن تمرین‌ها کنید.

به یاد داشته باشید که حل کردن یک تمرین به اشتباه بهتر از حل نکردن آن است. همچنین بهتر است در هنگام رفع خطاها از استاد کمک نگیرید و خودتان سعی کنید که آن‌ها را برطرف کنید.

پیشنهادی: برنامه نویسی وب چیست؟ چگونه می‌توان یک برنامه‌نویس حرفه‌ای وب شد؟


3. شما زمان لازم را برای یادگیری برنامه‌نویسی صرف نمی‌کنید

نکته بسیار مهمی که می‌تواند برنامه‌نویسی را برای شما سخت‌تر از هر شغل دیگری کند صرف نکردن زمان کافی برای کدنویسی است. برنامه‌نویسی یک مهارت مهم است. یادگیری یک مهارت قطعا نیازمند به تمرین است. افراد زیادی را دیده‌ام که علاقه‌مند به یادگیری کدنویسی هستند و قصد دارند در طول یک ماه به مهارت کامل در این زمینه دست پیدا کنند.

درست است که مدت زمان یادگیری برنامه‌نویسی کاملا به خود شخص و سطح علمی وی بستگی دارد اما نباید یک زمان فضایی را برای یادگیری برنامه‌نویسی در نظر بگیرید. مخصوصا اگر در ابتدای راه هستید این کار می‌تواند تا حد بسیار زیادی موجب ناامید شدن شما از این حرفه شود.

پیشنهادی: چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم؟


4. شما تا حد لازم کنجکاو نیستید

قطعا یادگیری هر مهارت جدید نیازمند به کنجکاوی است. اگر تا حد لازم کنجکاو نیستید برنامه‌نویسی شغل مناسب برای شما نیست. در برنامه‌نویسی شما باید دائما چیزهای جدید را امتحان کنید تا بتوانید بهترین نتیجه ممکن را به دست بیاورید. انجام این کار بسیار مهم است و می‌تواند تا حد بسیار زیادی موجب افزایش سطح توانایی شما شود. بهتر است همیشه بعد از یادگیری یک مبحث جدید در برنامه‌نویسی مانند If آن را در قالب‌های مختلفی امتحان کنید.

به عنوان مثال پروژه‌های تمرینی مختلف را بنویسید. با انجام این کار قطعا این موضوع برای شما بهتر تفهیم خواهد شد. همچنین می‌توانید به وب‌سایت‌های مختلفی در این حوزه سر بزنید و مهارت خودتان را با توجه به مثال‌های گفته شده در آن‌ها به چالش بکشید.

البته که نباید مسابقات مختلفی که در این حوزه برگزار می‌شود را فراموش کنید. شرکت در این مسابقات می‌تواند یک تجربه عالی برای شما باشد. اما بهتر است با توجه به سطح علمی خودتان، هر کدام از این چالش‌ها را امتحان کنید تا بهترین نتیجه ممکن را به دست بیاورید.


سخن آخر

در این مقاله سعی شد به طور کلی به سوال چرا برنامه‌نویسی سخت است؟ پاسخ داده شود. قطعا یادگیری برنامه‌نویسی از جمله مسیرهای چالش‌برانگیز در زندگی به حساب می‌آید. اگر شما هم در این مرحله قرار دارید باید به شما تبریک بگویم. همیشه افرادی که به تازگی برنامه‌نویسی را شروع کرده‌اند می‌پرسند که چرا برنامه‌نویسی انقدر سخت است و نمی‌توان به راحتی آن را آموخت.

در یک جمع‌بندی کلی برای پاسخ به سوال چرا برنامه‌نویسی سخت است باید به شما بگویم که برنامه‌نویسی سخت نیست بلکه شما از مهارت‌های فردی لازم برای یادگیری آن برخوردار نیستید. بسیار مهم است که قبل از شروع برنامه‌نویسی بر روی مهارت‌های فردی خودتان کار کنید. اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید در بخش نظرات انتقادها و پیشنهادهای خودتان را با ما در میان بگذارید. شاد و موفق و پیروز باشید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

چگونه طراح وب سایت شویم؟ برای طراحی سایت از کجا شروع کنیم؟

اگر تصمیم دارید یک طراح وب سایت شوید و نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید و چه مسیری پیش روی...

برای ورود به برنامه نویسی با چه زبانی شروع کنیم؟

برای ورود به دنیای برنامه‌نویسی به فکر انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب و پرکاربرد باشید. در این مقاله راهنمای...

وایرفریم چیست؟ معرفی انواع وایرفریم در طراحی و ساخت پروژه

فرآیند شروع طراحی ui و ux با وایِرفریم آغاز می‌شود. در وایرفریم نحوه شکل‌گیری ساختار پروژه مشخص شده است که...

روانشناسی فونت ها‌ |هر آنچه که باید از اصول انتخاب فونت در طراحی وب بدانید!

فونت وب از مواردی‌ست که بر تجربه‌ی کاربری (UX) تاثیر مستقیم دارد. ازهمین‌رو باید به آن اهمیت ویژه‌ای داد تا...

خرید دوره آموزش المنتور

دوره آموزش المنتور | طراحی سایت بدون کدنویسی

اگر شما هم می‌خواهید صفحات وب‌سایت خود را در ظاهری دلخواه آن ...

آموزش افزایش سرعت سایت

دوره آموزش افزایش سرعت وب‌سایت (جدید)

مرورگر را باز می‌کنید و آدرس سایتتان را وارد می‌کنید. مرورگر شروع ...

آموزش تولید محتوای متنی

دوره آموزش تولید محتوای متنی در وب

آموزش تولید محتوای متنی در وب‌سایت، یک دوره‌ی آموزشی برای تولید‌کنندگان محتوا ...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.