مشاوره رایگان کسب و کار اینترنتی

تست سلامتی سایت در وردپرس – حال سایت شما چطور است؟

تست سلامت وردپرس

چکیده‌ی مطلب

۱۵ مهر ۱۳۹۸ ۷۴ بازدید 8 دقیقه
تست سلامت سایت یک ابزار جدید وردپرس است که به شما کمک می کند سایتتان را معاینه کنید. در این مقاله با ۶ راهکار به شما می گوییم که چگونه به سایت خود را سلامتی ببخشید!

وردپرس در نسخه‌ی ۵.۱ ابزاری را به عنوان تست سلامتی سایت اضافه کرد. این ویژگی در ورژن ۵.۲ وردپرس بهبود یافته و اینک به طور کامل قابل استفاده است.

ابزار تست سلامتی سایت وردپرس چیست؟

ابزار تست سلامتی سایت وردپرس، یک ابزار جدید و رایگان است که در پنل وردپرس ارائه شده است. این ابزار برای بررسی و گزارش مشکلات امنیتی و کارایی سایت ایجاد شده است.

از آنجایی که تعداد وب‌سایت‌های وردپرسی بسیار زیاد است و بیشتر مدیران وب‌سایت‌ها دانش فنی زیادی ندارند، وردپرس ابزار تست سلامت را ایجاد کرده تا هر شخصی با هر سطح از معلومات بتواند سایت خودش را معاینه کند!
به کمک این ابزار می‌توانید وضعیت سلامتی سایت را چک کنید. اگر مشکلی در سایت وجود داشته باشد، وردپرس آن را به شما گزارش خواهد داد.

نحوه‌ی استفاده از تست سلامتی وردپرس

برای استفاده از این ابزار، از طریق پنل وردپرس به بخش ابزارها >> سلامت سایت بروید.
در این صفحه برای سایت شما یک امتیاز در نظر گرفته شده است. اگر امتیاز سایت شما ۱۰۰ باشد یعنی وب‌سایت شما کاملاً سلامت است و به انجام کار خاصی نیاز نخواهید داشت.

اما گاهی ممکن است بر اثر ایجاد مسائلی مثل بروز نبودن نسخه php یا یک افزونه، امتیاز کمتری دریافت کنید.

بعضی از گزارشات در قالب مشکلات بحرانی به شما گزارش داده می‌شوند که بهتر است هر چه سریع‌تر آنها را برطرف کنید. ولی بعضی از آنها بهسازی پیشنهادی نام دارند و برای بهبود عملکرد سایت مناسب هستند.

خطا در تست سلامت وردپرس
نمونه‌ای از خطای بحرانی در تست سلامت وردپرس

افزایش سلامت سایت

برای دریافت نمره‌ی کامل از تست سلامتی وردپرس باید تمام ایراداتی که به شما گزارش شده برطرف شوند. برای حفظ نمره‌ی خوب هم باید به موارد زیر توجه کنید:

۱- بروز نگه داشتن مداوم وردپرس: وردپرس در هر آپدیت با رفع باگ‌های امنیتی، افزودن ویژگی‌های جدید به بهبود امنیت و کارایی سایت شما کمک خواهد کرد.

۲- آپدیت اتوماتیک وردپرس: وردپرس به صورت پیش‌فرض اتومات آپدیت می‌شود. اگر آپدیت اتومات وردپرس شما درست کار نمی‌کند بهتر است از طریق فایل wp-config.php آن را اتومات کنید. برای این کار کد زیر را به این فایل که در دایرکتوری سایت شما قرار دارد، اضافه کنید:

۳- بروز بودن افزونه‌ها و قالب: گاهی بروز نبودن افزونه یا قالب، حفره‌هایی را برای نفوذ به وب‌سایت ایجاد می‌کنند. از بروز بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

۴- بروز بودن نسخه‌ی php: سیستم مدیریت محتوای وردپرس بر اساس زبان php نوشته شده است. اگر php سایت شما بروز نیست در تست سلامتی وردپرس خطایی دریافت خواهید کرد. در این صورت از شرکت هاستینگ خود بخواهید که آن را برایتان بروز کنند.

۵- بروز بودن نسخه‌ی mySql: وردپرس برای ذخیره اطلاعات در جداول پایگاه داده از زبان mySql استفاده می‌کند.
برای مشاهده‌ی اطلاعات پایگاه داده‌ی خود در همین ابزار تست سلامتی وردپرس، از بالای صفحه به بخش اطلاعات وارد شوید سپس روی پایگاه داده کلیک کنید. درصورت بروز نبودن Mysql از شرکت هاستینگ کمک بگیرید.

۶- فعال کردن ssl: گواهینامه‌ی ssl یک سیستم رمزگذاری اطلاعات بین کاربر و سرور است که به منظور محافظت از اطلاعات ارسالی کاربر استفاده می‌شود. درصورت فعال کردن آن درخواست‌های http سایت به https تغییر خواهند کرد.

http‌ چیست؟
sql چیست؟

آیا با دریافت امتیاز ۱۰۰ سایت من ایمن است؟

همانطور که مشاهده می‌کنید نام این ابزار تست سلامتی سایت گذاشته شده و نه تست امنیت! در صورتی که سایت شما امتیاز ۱۰۰ را کسب کند یعنی تمام تنظیمات آن مطابق حالت استاندارد صورت گرفته است.
برای حفظ امنیت سایت خود از مقاله‌ی رایج‌ترین تهدیدهای امنیتی وب‌سایت‌ها کمک بگیرید یا به افزایش امنیت وردپرس کمک کنید.

راه‌کارهای افزایش امنیت وردپرس

مریم جعفرپور مدت عضویت: ۱ سال
فارغ‌التحصیل رشته‌ی مهندسی‌ کامپیوتر، فعال در زمینه‌ی برنامه نویسی تحت وب

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.