معرفی بهترین کتاب‌های برنامه نویسی که باید بخوانید!


نویسنده:
شنبه 10 مهر 1400
کتاب‌های برنامه نویسی

بسیاری از برنامه‌نویسان مطالعه کتاب‌های برنامه نویسی را تنها به کتاب‌های منبع یک زبان و یا کتاب‌های خودآموز یک زبان برنامه‌ نویسی محدود می‌کنند. ممکن است بسیاری از متخصص‌ها در حوزه کامپیوتر تنها با مطالعه موارد مورد نیاز و خودآموزهای موجود در این رشته بتوانند به کسب درآمد برسند. اما از آنجایی که مطالعه برای کسانی که دوست دارند بالاتر از حد باشند ضروری است سری به کتاب‌هایی که در ادامه معرفی می‌شود بزنید.

چرا کتاب خواندن مهم است؟

قبل معرفی کردن کتاب بهتر است اهمیت مطالعه را بیشتر با هم درک کنیم. همانطور که عضلات بدن برای رشد کردن نیاز به ورزش دارند. ذهن یک انسان برای ورزش کردن نیازمند مطالعه است. کتاب‌ها در حقیقت مانند دستگاه‌های بدنسازی برای عضلات بدن هستند. اگر دوست دارید درباره سطح فکری یک شخص اطلاعات کاملی پیدا کنید بهتر است از او در رابطه با آخرین کتابی که مطالعه کرده بپرسید.

اگر برنامه‌نویس هستید باید خواننده خوبی هم باشید. چرا که مطالعه ذهن را قوی می‌کند و در شغل برنامه‌نویسی ذهن شما سلاح شماست. قطعا بدون مطالعه و درک مناسب حل کردن هر مسئله‌ای برای افراد سخت‌تر خواهد بود. پس سعی کنید با مطالعه روزانه ذهن خود را تا حد ممکن آماده نگه دارید.توصیه می‌کنیم مطالعه کتب آموزشی و یادگیری یک حرفه را از سنین نوجوانی انجام دهید و از اینکه فقط به فکر مطالعه کتب مدرسه و دانشگاه باشید، بپرهزید. مطالعه کتاب در نوجوانی اهمیت زیادی دارد و باعث ایجاد عادت مطالعه در شما خواهد شد.

معرفی بهترین کتاب‌های برنامه‌ نویسی:

در حوزه برنامه‌نویسی کتاب‌های بسیاری برای انجام بهتر کدنویسی و موفقیت در این رشته نوشته شده است. کتاب‌هایی که در ادامه این مقاله معرفی ‌می‌شود دارای نکات و رهنمودهایی است که باعث موفقیت هر چه بیشتر برنامه‌نویسان در این حوزه می‌شود. ممکن است شما کدنویسی با یک زبان برنامه‌نویسی را بلد باشید و یا حتی در یک تیم برنامه‌نویسی عضویت داشته باشید. اما باید بدانید برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده حرفه‌ای (سینیور) باید حتما مطالعات بیشتری را انجام دهید.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم توسعه دهنده حرفه‌ای یا همان سینیور بهتر است به مقاله چگونه به یک توسعه‌ دهنده حرفه ای (سینیور) تبدیل شویم؟ مراجعه کنید.

1-Clean Code:

بهترین کتاب‌های برنامه نویسی clean code

کتاب کدنویسی تمیز یکی از بهترین کتاب‌های کلاسیک در حوزه برنامه‌نویسی است. این کتاب نوشته شده توسط رابرت سیسیل مارتین می‌باشد. اشتباهی که بسیاری از توسعه دهندگان و برنامه‌نویسان انجام ‌می‌دهند این است که فکر می‌کنند اگر کدشان کار می‌کند درست است.

یک کد تمیز دارای ویژگی‌های بسیار زیادی است. کدهای نوشته شده توسط یک کدنویس تیم باید به قدری انعطاف‌پذیر باشد تا کدنویس‌های دیگر بتوانند به راحتی با آن کار کنند. در کتاب کدنویسی تمیز اصول بسیار مهمی در رابطه با ایجاد یک کد صحیح در پروژه گفته شده است. این کتاب یکی از بهترین کتاب‌های برنامه‌نویسی است.

2- The Mythical Man-month:

بهترین کتاب‌های برنامه نویسی The Mythical Man-month

این کتاب مشهور نوشته فردریک بروکس است. کتاب Mythical Man-month نه تنها برای بسیاری از توسعه دهندگان مشهور دنیا اهمیت دارد بلکه برای بسیاری از آن‌ها مقدس است. موضوع اصلی این کتاب ایجاد یک درک مناسب در مورد نرم‌افزار، ایجاد پروژه و مشکلات مربوط به ایجاد یک نرم‌افزار است.

در هنگام مطالعه این کتاب بسیار دقت کنید چرا که ممکن است شما را به سطح بالاتری ببرد.

بخش‌های اصلی این کتاب به قانون بروکس اشاره دارد. این قانون می‌گوید افزودن دیر هنگام نیرو به پروژه باعث کند شدن روند ایجاد پروژه می‌شود. یکی دیگر از نکات مهمی که در این کتاب به آن اشاره شده این است که هرگونه تلاش برای رفع خطا در پروژه ممکن است باعث ایجاد یک خطای جدیدتر شود.

3- The Pragmatic Programmer:

کتاب برنامه نویسی عملگرا بهترین کتاب‌های برنامه نویسی

یکی دیگر از کتاب‌هایی که بسیاری از برنامه‌نویسان مشهور به مطالعه آن تاکید می‌کنند کتاب برنامه‌نویس عملگرا است. این کتاب توسط اندروهانت و دیوید توماس درباره برنامه‌نویسی و مهندسی نرم‌افزار نوشته شده است. این کتاب به طور علمی و عملی مجموعه‌ای از نکات را درباره فرآیند برنامه‌نویسی و توسعه به جای روش نظری به ما می‌آموزد.

در این کتاب نظریات و روش‌های مختلف به صورت داستان‌های جذابی عنوان شده است. این کتاب به شما کمک می‌کند تا یک برنامه‌نویس عملگرا باشید و این کار را به وسیله داستان‌هایی مانند سوپ سنگ یا قورباغه جوشان انجام می‌دهد. این کتاب برای افرادی که می‌خواهند یک پروژه برنامه‌نویسی را به تنهایی انجام دهند و یا یک تیم برنامه‌نویسی را مدیریت می‌کنند بسیار توصیه می‌شود.

4- The Art of Computer Programming:

کتاب هنر برنامه نویسی رمز و رازهای یک کد زیبا را به شما می‌گوید. این کتاب توسط پروفسور مشهور دونالد کنوت نوشته شده است. هنر برنامه نویسی به دلیل ریاضی ترکیبی با طنز توسط بسیاری از برنامه‌نویسان بزرگ جهان مورد ستایش قرار گرفته است. این مجموعه تا حدی موفق بوده است که کنوت در سال 1974 موفق به دریافت جایزه تورینگ به دلیل مشارکت در تجزیه و تحلیل الگوریتم‌ها شد.

در کتاب هنر برنامه نویسی الگوریتم‌های مختلفی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. بدون شک کتاب هنر برنامه نویسی یک کتاب ضروری برای هر برنامه‌نویسی است. بهتر است اگر یک دانشجوی کامپیوتر هستید یک بار این کتاب را مطالعه کنید.همچنین این کتاب می‌تواند به درک بهتر الگوریتم‌های مختلف کمک کند. هنر برنامه نویسی یکی از بهترین کتاب‌های برنامه‌نویسی است.

5-Programming Pearls:

بهترین کتاب‌های برنامه نویسی Programming Pearls

کتاب برنامه‌نویسی مروارید کمی با کتاب‌های دیگر معرفی شده در این مقاله متفاوت است. این کتاب به افراد مختلف کمک می‌کند تا مثل یک برنامه‌نویس فکر کنند. از ویژگی‌های خوب کتاب برنامه نویسی مروارید وجود مثال‌های واضح برای تمرین برنامه‌نویسی است. در این کتاب درک شما از مفاهیم حافظه و الگوریتم به چالش کشیده می‌شود و کمک می‌کند درک بهتری از مباحث مختلف در کامپیوتر داشته باشید.

شعار اصلی کتاب برنامه نویسی مروارید این است که کمک کند تا بهتر مسائل مختلف را حل کنید. کتاب برنامه‌نویسی مروارید توسط جان بنتلی نوشته شده است. برنامه نویسی مروارید به افرادی توصیه می‌شود که می‌خواهند دانش خود را در مباحث ساختمان داده و الگوریتم‌ها به چالش بکشند. اگر کتاب برنامه‌نویسی مروارید را مطالعه کنید به خوبی علت انتخاب این اسم را درک خواهید کرد.

سخن آخر:

در این مقاله سعی شد لیستی از بهترین کتاب‌های برنامه نویسی ایجاد گردد. اما باید دقت داشته باشید تنها مطالعه کتاب‌های برنامه نویسی کافی نیست و تمرین کردن بخش اصلی یادگیری در هر موضوعی است. سعی کنید در هنگام مطالعه یک کتاب بعد از یادگیری هر مبحث یک تمرین جدید را برای خودتان انجام دهید. با این کار باعث یادگیری بهتر خواهید شد.

همچنین تمرین کردن مباحث جدید باعث جلوگیری از فراموشی موضوعات می‌شود. بدون شک کتاب‌های بیشتری وجود دارد که برای مطالعه برنامه‌نویسی ضروری هستند. اگر کتاب‌های دیگری را سراغ دارید که در این مقاله گفته نشده و مهم هستند در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

معرفی 8 سایت برای دریافت پروژه طراحی سایت به صورت فریلنسری

دریافت پروژه طراحی سایت راه‌های مختلفی دارد. از جمله آن‌ها کار کردن به صورت فریلنسری است. دریافت پروژه فریلنسری احتیاج...

افزودن دکمه‌ی اشتراک‌گذاری مطالب وب‌سایت در تلگرام و واتساپ

به کمک چند خط کد ساده دکمه‌های اشتراک گذاری مطالب را در وب‌سایت خود فعال کنید.

تبدیل صفحه‌ی وب‌سایت به PDF | افزودن دکمه دانلود صفحه سایت

در این مقاله همراه ما باشید تا با یکی دیگر از امکانات جالبی که می‌توانید به وب‌سایت‌ خود اضافه کنید...

اصولی که باید هنگام طراحی گرافیک وب سایت رعایت کنید!

گرافیک وب یکی از مباحثی هس که در کنار حوزه برنامه‌نویسی وب باعث رشد وب‌سایت شما می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

یک پاسخ به “معرفی بهترین کتاب‌های برنامه نویسی که باید بخوانید!”

  1. اتاق فرار گفت:

    کتاب های خیلی خوبیو معرفی کردید خیلی ممنون ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *