راهنمای جامع تحقیق کلمه کلیدی برای سئو مخصوص مبتدیان


نویسنده:
دوشنبه 29 آذر 1400
تحقیق کلمه کلیدی

اگر صاحب یک وبسایت هستید و در رابطه با سئو اطلاعاتی دارید قطعا عبارت تحقیق کلمه کلیدی به گوشتان خورده است. در این مقاله می‌خواهیم به طور کاملا واضح و روشن به این موضوع بپردازیم. در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد که نحوه انجام تحقیق کلمه کلیدی چگونه است و چطور باید آن را انجام داد. پس تا پایان این مقاله با تیم ادمین سایت همراه باشید.

تحقیق کلمه کلیدی چیست؟

تحقیق کلمه کلیدی فرآیند یافتن و تجزیه و تحلیل عبارات جستجویی است که افراد با هدف استفاده از آن داده‌ها برای یک هدف خاص، اغلب برای بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) یا بازاریابی عمومی، در موتورهای جستجو وارد می‌کنند. تحقیقات کلیدواژه می‌تواند پرس و جوهایی را برای هدف، محبوبیت پرس‌و‌جوهای پایان‌نامه، دشواری رتبه‌بندی آن‌ها و موارد دیگر را کشف کند.

یکی از اصلی‌ترین حوزه‌هایی که از تحقیق کلمه کلیدی در آن استفاده می‌گردد سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. سئو معمولا شامل یک سری اصول و قواعد است که با رعایت هر چه بیشتر آن‌ها شما می‌توانید در رتبه بالاتری از نتایج جستجو در موتورهای جستجو قرار بگیرید.

سئو یک علم است و نیاز به آموزش دارد. از این رو ما در ادمین سایت یک دوره آموزشی کاملا حرفه‌ای تهیه کرده‌ایم که شما می‌توانید به راحتی در آن شرکت کنید. بعد از تهیه این دوره آموزشی دیگر نیازی به تهیه دیگر دوره‌ها ندارید. برای تهیه دوره آموزشی سئو که توسط تیم ادمین سایت ایجاد شده است می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

پیشنهادی: دوره آموزش سئو وب‌سایت، جامع و کاربردی

چرا تحقیق کلمه کلیدی مهم است؟

تحقیق کلمات کلیدی بینش ارزشمندی را در مورد سؤالاتی که مخاطب هدف شما واقعاً در Google جستجو می‌کند ارائه می‌دهد. بینشی که می‌توانید در مورد این عبارات جستجوی واقعی بدست آورید می‌تواند به اطلاع رسانی استراتژی محتوا و همچنین استراتژی بازاریابی بزرگتر شما کمک کند. با این حال، خود کلمات کلیدی ممکن است آنقدر که فکر می‌کنید برای سئو مهم نباشند.

در طی ده سال گذشته علم سئو تا حد زیادی پیشرفت داشته است. همچنین کلمات کلیدی بی‌اهمیت تبدیل به یک نقطه قوت برای مدیر سئو سایت در تغییر رتبه‌بندی سایت برای موتورهای جستجو شده است. دقت داشته باشید که استفاده از کلمات کلیدی که دقیقاً با جستجوی افراد مطابقت دارند دیگر مهمترین عامل رتبه بندی از نظر یک متخصص سئو نیست. در عوض، این هدف پشت آن کلمه کلیدی و اینکه آیا یک قطعه محتوا آن هدف را حل می‌کند یا خیر مهم است.

تحقیق کلمه کلیدی به شما می‌گوید که مردم به چه موضوعاتی اهمیت می‌دهند و با فرض استفاده از ابزار سئوی مناسب، چقدر آن موضوعات در بین مخاطبان شما محبوب هستند. دقت داشته باشید که در هنگام تحقیق کلمه کلیدی باید حتما ابزار سئوی مناسب را برای خودتان انتخاب کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید از ابزار گوگل سرچ کنسول استفاده کنید.

پیشنهادی: دوره آموزش گوگل سرچ کنسول 2021

با تحقیق در مورد کلمات کلیدی که حجم بالایی از جستجو در ماه دریافت می کنند، می توانید محتوای خود را بر اساس موضوعاتی که می خواهید محتوا ایجاد کنید، شناسایی و مرتب کنید. سپس، می توانید از این موضوعات برای تعیین کلمات کلیدی مورد نظر خود استفاده کنید.

چگونه کلمات کلیدی را برای استراتژی سئو خودتان پیدا کنید؟

تحقیق کلمه کلیدی

تا اینجای مقاله این مقاله با معنی مفهوم تحقیق کلمه کلیدی و همچنین علت مهم بودن آن به طور کامل آشنا شدیم. برای اینکه بتوانید فهرستی از عباراتی را که باید مورد هدف قرار دهید را تهیه کنید باید یک فرآیند نسبتا طولانی را طی کنید. بعد از طی کردن این فرآیند شما می‌توانید یک استراتژی بسیار قوی سئو در حوزه کلمات کلیدی ایجاد کنید که به شما کمک می‌کند عبارات جستجویی را که واقعا به آن‌ها اهمیت می‌دهید را پیدا کنید.

1.اولین گام در تحقیق کلمه کلیدی، تهیه فهرست موضوعات:

اولین و مهم‌ترین قدم در تحقیق کلمه کلیدی تهیه یک فهرست کامل از موضوعات مهم و مرتبط بر اساس آنچه در مورد کسب و کار خود می‌دانید است. برای شروع این فرآیند، در مورد موضوعاتی که می‌خواهید از نظر بخش‌های عمومی رتبه بندی کنید، فکر کنید. شما حدود 5 تا 10 بخش موضوعی را که فکر می کنید برای کسب و کارتان مهم هستند، ارائه خواهید کرد، و سپس از آن بخش‌های موضوعی برای کمک به پیدا کردن کلمات کلیدی خاص در مراحل بعدی استفاده خواهید کرد.

به عنوان مثال اگر صاحب یک فروشگاه شال زنانه آنلاین هستید، عموما در رابطه با انواع شال‌های زنانه و همچنین معرفی شال‌های زنانه موجود در فروشگاه شما مقاله می‌نویسید. برای تحقیق کلمه کلیدی باید خودتان را به جای مخاطب قرار دهید وتصور کنید مخاطب در اولین جستجو چه مواردی را جستجو کرده و اگر وارد وبسایت شما شود به دنبال چه موضوعاتی می‌گردد.

احتمالا مواردی که باید بر روی آن‌ها کار کنید کلمات کلیدی زیر خواهد بود.

 • خرید شال و روسری شیک
 • خرید اینترنتی شال و روسری ارزان
 • خرید شال برند
 • خرید شال و روسری
 • خرید شال مجلسی اینترنتی

حال باید حجم جستجوی کلمات کلیدی گفته شده را بدست بیاورید و بر اساس آن مهم‌ترین کلمات کلیدی را دسته‌بندی کنید.

2. پرکردن بخش‌های موضوع:

اکنون که چند بخش موضوعی دارید که می‌خواهید روی آنها تمرکز کنید، زمان آن رسیده است که برخی از کلمات کلیدی را که در آن بخش‌ها قرار می گیرند شناسایی کنید. اینها عبارات کلیدی هستند که فکر می‌کنید برای رتبه بندی در SERP ها (صفحات نتایج موتور جستجو) مهم هستند زیرا مشتری هدف شما احتمالاً در حال جستجو برای آن عبارات خاص است.

به عنوان مثال اگر من صاحب یک فروشگاه اینترنتی شال و روسری باشم بخش‌های موضوعی را به شکل زیر پر خواهم کرد:

 • روش‌های بستن شال
 • تاثیر رنگ شال در چهره
 • رنگ شال برای متولدین هر ماه
 • تشخیص جنس شال مرغوب
 • معرفی بهترین برند‌های شال و روسری

همانطور که می‌دانید بسیاری از موارد دیگر را می‌توانید در این فهرست قرار دهید. دقت داشته باشید که هدف این مرحله این نیست که فهرست نهایی عبارات کلیدی خود را تهیه کنید. شما فقط می‌خواهید در نهایت با عباراتی همراه باشید که فکر می‌کنید مشتریان بالقوه ممکن است برای جستجوی محتوای مرتبط با آن موضوع خاص استفاده کنند. این لیست را بعدا ادیت می‌کنیم تا موارد نامناسب از آن خارج شوند.

شاید به ظاهر تولید این دسته از محتواها مهم به نظر نیاید اما تولید چنین محتواهایی می‌تواند برای بازاریابی درونگرا در وبسایت شما بسیار مفید باشد.

اگرچه هر روز کلمات کلیدی بیشتری توسط گوگل رمزگذاری می‌شوند، راه هوشمند دیگر برای دستیابی به ایده‌های کلیدواژه این است که بفهمید وب‌سایت شما در حال حاضر برای کدام کلمات کلیدی پیدا شده است. برای اینکار ابزارهای مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها Google Analytics می‌باشد.

منابع ترافیک وب سایت خود را بررسی کنید و بخش ترافیک جستجوی ارگانیک خود را بررسی کنید تا کلمات کلیدی را که افراد برای رسیدن به سایت شما استفاده می‌کنند شناسایی کنید.

این تمرین را برای هر تعداد بخش‌ موضوعی که دارید تکرار کنید. و به یاد داشته باشید، اگر در یافتن عبارات جستجوی مرتبط با مشکل مواجه هستید، همیشه می‌توانید به کسانی که در بخش فروش یا خدمات هستند مراجعه کنید و از آنها بپرسید که چه نوع عباراتی برای مشتریان احتمالی و مشتریان آنها وجود دارد و یا در رابطه با سوالاتی که معمولا از آن‌ها پرسیده می‌شود بپرسید. اینها اغلب نقاط شروع عالی برای تحقیق کلمه کلیدی هستند.

3.تجزیه و تحلیل تاثیر قصد بر تحقیق کلمه کلیدی:

همانطور که در بخش قبلی گفتم، قصد کاربر در حال حاضر یکی از مهم ترین عوامل در توانایی شما برای رتبه بندی خوب در موتورهای جستجو مانند گوگل است. امروزه، مهمتر است که صفحه وب شما به مشکلی که جستجوگر قصد حل آن را دارد رسیدگی کند تا اینکه صرفاً کلمه کلیدی مورد استفاده جستجوگر را حمل کند.

در نظر گرفتن ارزش اسمی کلمات کلیدی آسان است و متأسفانه کلمات کلیدی می توانند معانی مختلفی در زیر سطح داشته باشند. از آنجایی که هدف پشت جستجو برای پتانسیل رتبه‌بندی شما بسیار مهم است، باید مراقب باشید که چگونه کلمات کلیدی مورد نظر خود را تفسیر می‌کنید.

فرض کنید، به عنوان مثال، شما در حال تحقیق درباره کلمه کلیدی “چگونه یک وبلاگ را راه اندازی کنیم” برای مقاله ای که می‌خواهید ایجاد کنید، هستید. “وبلاگ” می‌تواند به معنای یک پست وبلاگ یا خود وب سایت وبلاگ باشد، و هدف جستجوگر در پس آن کلمه کلیدی بر جهت مقاله شما تأثیر می‌گذارد.

آیا جستجوگر می خواهد یاد بگیرد که چگونه یک پست وبلاگ فردی را شروع کند؟ یا آیا آنها می خواهند بدانند که چگونه یک دامنه وب سایت را برای اهداف وبلاگ نویسی راه اندازی کنند؟ اگر استراتژی محتوای شما فقط افراد علاقه مند به دومی را هدف قرار می دهد، باید قبل از متعهد شدن به کلمه کلیدی از هدف آن مطمئن شوید.

برای تأیید اینکه هدف کاربر از یک کلمه کلیدی چیست، ایده خوبی است که به سادگی این کلمه کلیدی را خودتان وارد یک موتور جستجو کنید و ببینید چه نوع نتایجی به دست می‌آید. مطمئن شوید که نوع محتوای Google با آنچه که می‌خواهید برای کلمه کلیدی ایجاد کنید، ارتباط نزدیکی دارد.

4.یافتن عبارات جستجویی مرتبط:

این یک گام خلاقانه است که ممکن است قبلاً هنگام انجام تحقیقات کلمات کلیدی به آن فکر کرده باشید. اگر نه، این یک راه عالی برای پر کردن آن لیست‌ها است. اگر در تلاش هستید که به کلمات کلیدی بیشتری فکر کنید که ممکن است افراد در مورد یک موضوع خاص جستجو کنند، به عبارات جستجوی مرتبطی که هنگام وصل کردن یک کلمه کلیدی به Google ظاهر می شوند نگاهی بیندازید.

هنگامی که عبارت خود را تایپ می‌کنید و به انتهای نتایج گوگل پیمایش می‌کنید، متوجه برخی پیشنهادات برای جستجوهای مرتبط با ورودی اصلی خود خواهید شد. این کلمات کلیدی می‌توانند ایده‌هایی را برای کلمات کلیدی دیگری ایجاد کنند که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید.

تحقیق کلمه کلیدی

5. استفاده از ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی:

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی و سئو مانند Ahrefs، SEMrush و Ubersuggest می‌توانند به شما کمک کنند تا بر اساس کلمات کلیدی تطبیق دقیق و کلمات کلیدی مطابقت عبارت بر اساس ایده‌هایی که تا این لحظه ایجاد کرده‌اید، ایده‌های بیشتری برای کلمات کلیدی پیدا کنید. این تمرین ممکن است جایگزین‌هایی را به شما بدهد که شاید فکر نکرده باشید.

نحوه یافتن و انتخاب کلمات کلیدی برای وب سایت شما:

تحقیق کلمه کلیدی

هنگامی که ایده‌ای در مورد کلمات کلیدی که می‌خواهید برای آنها رتبه بندی کنید دارید، اکنون زمان آن است که لیست خود را بر اساس بهترین آنها برای استراتژی خود اصلاح کنید. در ادامه به مراحل انجام این کار خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

1.شناسایی سه عامل اصلی برای شناسایی کلمات کلیدی:

برای تحقیق کلمه کلیدی سه عامل اصلی وجود دارد که باید مورد توجه قرار دهید. در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ارتباط:

گوگل محتوا را از نظر ارتباط رتبه بندی می‌کند. اینجاست که مفهوم هدف جستجو مطرح می‌شود. محتوای شما تنها در صورتی برای یک کلمه کلیدی رتبه بندی می‌شود که نیازهای جستجوگران را برآورده کند. علاوه بر این، محتوای شما باید بهترین منبع برای پرس و جو باشد.

اختیار:

گوگل به منابعی که معتبر می‌داند اهمیت بیشتری می‌دهد. این بدان معنی است که شما باید تمام تلاش خود را برای تبدیل شدن به یک منبع معتبر با غنی سازی سایت خود با محتوای مفید و اطلاعاتی و ترویج آن محتوا برای به دست آوردن سیگنال های اجتماعی و بک لینک انجام دهید. اگر در این فضا به عنوان معتبر شناخته نمی‌شوید، یا اگر SERP یک کلمه کلیدی با منابع سنگینی که نمی‌توانید با آن‌ها رقابت کنید بارگیری می‌شود، شانس کمتری برای رتبه‌بندی دارید، مگر اینکه محتوای شما استثنایی باشد.

حجم:

ممکن است برای یک کلمه کلیدی خاص در صفحه اول رتبه بندی شوید، اما اگر هیچ کس آن را جستجو نکند، باعث ترافیک سایت شما نمی شود. مانند خرید شال از دارغوزآباد سفلا.

حجم با MSV (حجم جستجوی ماهانه) اندازه‌گیری می‌شود، که به معنای تعداد دفعاتی است که کلمه کلیدی در ماه در بین همه مخاطبان جستجو می‌شود.

2.ایجاد کلمات کلیدی ترکیبی:

عبارات اصلی عبارت‌های کلیدواژه‌ای می‌باشند که عموماً کوتاه‌تر و عمومی‌تر هستند بسته به اینکه با چه کسی صحبت می‌کنید، معمولاً فقط یک تا سه کلمه طول دارند. از سوی دیگر، کلمات کلیدی دم بلند، عبارات کلیدی بلندتری هستند که معمولاً شامل سه یا چند کلمه هستند.

یکی از کارهای مهمی که می‌توانید انجام دهید این است که بررسی کنید که آیا ترکیبی از اصطلاحات اصلی و اصطلاحات بلند مدت را دارید، زیرا این استراتژی به شما یک استراتژی کلیدواژه می‌دهد که به خوبی با اهداف بلند مدت و بردهای کوتاه مدت متعادل است.

این به این دلیل است که عبارات سر به طور کلی بیشتر جستجو می‌شوند، که باعث می‌شود اغلب بسیار رقابتی‌تر و رتبه‌بندی آن‌ها نسبت به اصطلاحات دم بلند دشوارتر باشد. به عنوان مثال دو عبارت زیر را بررسی کنید و بگویید سئوی کدام یک از آن‌ها رقابتی‌تر می‌باشد.

 • شال
 • خرید اینترنتی شال و روسری ارزان

اگر پاسخ شما شماره یک است باید بگویم که کاملا حق با شماست. اما نگران نباشید معمولا حجم ترافیک ارتباطی به پتانسیل ارسال ترافیک برای وبسایت شما نیست. زیرا کسی که به دنبال چیزی خاص است احتمالاً جستجوگر واجد شرایط‌تری برای محصول یا خدمات شما است. و از آنجایی که کلمات کلیدی دم بلند تمایل بیشتری به خاص بودن دارند، معمولاً ساده‌تر است که بگوییم افرادی که آن کلمات کلیدی را جستجو می‌کنند واقعاً به دنبال چه هستند.

از طرف دیگر، شخصی که عبارت اصلی “شال” را جستجو می‌کند، می‌تواند آن را به دلایل زیادی که به کسب و کار شما مرتبط نیستند جستجو کند. بنابراین لیست کلمات کلیدی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ترکیبی سالم از کلمات کلیدی اصلی و کلمات کلیدی دم بلند دارید.

شما قطعاً خواهان بردهای سریعی هستید که کلمات کلیدی دم دراز برای شما به ارمغان بیاورند، اما باید سعی کنید در درازمدت شرایط دشوارتر را از بین ببرید.

3.بررسی کلمات کلیدی رقبا:

فقط به این دلیل که رقیب شما در حال انجام کاری است به این معنی نیست که شما نیاز به انجام آن دارید. همین امر در مورد کلمات کلیدی نیز صدق می‌کند. فقط به این دلیل که یک کلمه کلیدی برای رقیب شما مهم است، به این معنی نیست که برای شما مهم است. با این حال، درک کلمات کلیدی که رقبای شما در تلاش برای رتبه بندی هستند، راهی عالی برای کمک به شما در ارزیابی مجدد لیست کلمات کلیدی است.

درک تعادل اصطلاحاتی که ممکن اسبه یاد داشته باشید، هدف این است که فهرستی از کلمات کلیدی را به دست آورید که برخی بردهای سریع را فراهم می کند، اما همچنین به شما کمک می کند تا به سمت اهداف بزرگتر و چالش برانگیز سئو پیشرفت کنید. اگر این سوال برایتان پیش‌آمده که رقبای شما برای چه کلمات کلیدی دارند رتبه‌بندی می‌کنند باید بدانید که جدا از جستجوی دستی کلمات کلیدی در یک مرورگر ناشناس و دیدن موقعیت‌هایی که رقبای شما در آن قرار دارند، Ahrefs به شما امکان می‌دهد تا تعدادی گزارش رایگان دریافت کنید که کلیدواژه‌های برتر دامنه‌ای را که وارد می‌کنید به شما نشان می‌دهد.

این ابزار یک راه سریع برای یافتن کلمات کلیدی است که رقبای شما مشغول به رتبه‌بندی بر روی آن هستند.

4.استفاده از ابزارهای موجود برای کاهش کلمات کلیدی:

اکنون که ترکیب مناسبی از کلمات کلیدی را بدست آورده‌اید، زمان آن رسیده است که لیست‌های خود را با داده‌های کمی بیشتر محدود کنید. شما ابزارهای زیادی برای انجام این کار در اختیار دارید، اما اجازه دهید روش مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارم.

در Keyword Planner، می توانید حجم جستجو و تخمین ترافیک را برای کلمات کلیدی مورد نظر خود دریافت کنید. سپس، اطلاعاتی را که از Keyword Planner یاد می‌گیرید، بگیرید و از Google Trends برای پر کردن برخی از جاهای خالی استفاده کنید.

از Keyword Planner استفاده کنید تا عباراتی را در لیست خود علامت‌گذاری کنید که حجم جستجوی آنها بسیار کم (یا خیلی زیاد) است. این ابزار‌ به شما کمک می‌کند ترکیبی سالم مانند آنچه در بالا صحبت کردیم حفظ کنید.

تحقیق کلمه کلیدی

اما قبل از اینکه چیزی را حذف کنید، تاریخچه روند و پیش‌بینی‌های آن‌ها را در Google Trends بررسی کنید. شما می‌توانید ببینید که مثلاً برخی از اصطلاحات کم حجم ممکن است واقعاً چیزی باشد که اکنون باید روی آن سرمایه گذاری کنید و از مزایای آن برای بعد بهره مند شوید. ممکن است فهرستی که ایجاد کرده‌اید بسیار ناکارآمد باشد در این موارد Google Trends می‌تواند به شما کمک کند تعیین کنید کدام عبارات روند صعودی دارند.

بهترین کلمات کلیدی برای سئو:

باید بدانید که بهترین کلمه کلیدی اصلا وجود ندارد تنها آن کلماتی که به شدت توسط مخاطب جستجو می‌شوند برای ما اهمیت دارند. با در نظر گرفتن این موضوع، این شما هستید که باید استراتژی بسازید که به شما در رتبه‌بندی صفحات و افزایش ترافیک کمک کند.

بهترین کلمات کلیدی برای استراتژی سئو شما، ارتباط، قدرت و حجم را در نظر می‌گیرند. کلمات کلیدی بسیار جستجو شده را پیدا کنید که بتوانید به طور منطقی بر اساس آنها رقابت کنید.

برای یافتن کلمات کلیدی دو مورد زیر را حتما در نظر داشته باشید.

 • سطح رقابتی که با آن روبرو هستید.
 • توانایی شما برای تولید محتوایی که از نظر کیفیت بالاتر از رتبه‌بندی فعلی است.

پیشنهادی: نحوه انتخاب کلمات کلیدی در سئو طی۳ گام


سخن آخر:

در مقاله تحقیق کلمه کلیدی سعی کردیم به صورت کاملا جامع و کامل مراحل بدست آوردن کلمات کلیدی به صورت کاملا حرفه‌ای را آموزش دهیم. از آنجایی که بدست آوردن کلمات کلیدی کاملا مرتبط با استراتژی سئوی شما می‌باشد و ما نمی‌توانیم به شما بگوییم که چه استراتژی را برای سئوی خودتان انتخاب کنید بهتر است به عنوان تمرین موارد گفته شده را یک بار برای خودتان انجام دهید.

پیشنهاد ما این است که موارد گفته شده را برای یک فروشگاه فروش شال امتحان کنید. شما می‌توانید کلمات کلیدی را که از نظر خودتان مناسب است را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید حتما در بخش نظرات ما را از انتقادات و پیشنهادات خودتان با خبر کنید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ ۶ راز برای نوشتن رپورتاژ پربازده

برای دریافت نتیجه‌ی مناسب از رپورتاژ باید با تکنیک‌های نوشتن یک رپورتاژ آگهی پر بازده آشنا باشید.

چک لیست سئوی وردپرس 2022 (کاملترین روش سئو در وردپرس)

برای اینکه بتوانید وبسایت وردپرسی خودتان را در صفحه اول گوگل نگه دارید ما در تیم ادمین سایت یک چک...

6 تکنیک سئو کلاه سیاه که نباید در 2022 انجام دهید!

در این مقاله به معرفی 6 تکنیک سئو کلاه سیاه که نباید هرگز از آن‌ها استفاده کنید خواهیم پرداخت پس...

آموزش سئو صفحات فرود یا لندینگ پیج به صورت گام به گام

سئو صفحات فرود یا لندینگ پیج از جمله کارهایی است که شما باید برای افزایش بازدید وبسایت خودتان انجام دهید....

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.