اهمیت BreadCrumb در سئو چقدر است؟


نویسنده:
دوشنبه 30 خرداد 1401
اهمیت BreadCrumb در سئو

اگر سئوکار هستید و از اهمیت BreadCrumb در سئو اطلاعات لازم را در اختیار ندارید بهتر است در این مقاله با ما همراه باشید. از جمله اصلی‌ترین عناصر وب‌سایت که گوگل علاقه خاصی به آن دارد BreadCrumb است. در اکثر اسناد و منابع سئو اهمیت این عنصر در صفحه وب آورده شده است.

دلیل اصلی اهمیت این عنصر این است که مسیرهای Breadcrumb چیزی برای ارائه به موتورهای جستجو و کاربران دارند. موتورهای جستجو اصولا از این عنصر برای درک بهتر از وب‌سایت شما استفاده می‌کنند تا راحت‌تر در وب‌سایت شما حرکت کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم هر آن‌چه باید از این عنصر پرقدرت در وب‌سایت بدانید را در اختیار شما بگذاریم پس با ما همراه باشید.

BreadCrumb چیست؟

breadcrumbs یک منوی کوچک است که در بالای سایت قرار دارد. از این منوی کوچک به عنوان کمک ناوبار استفاده می‌شود. این منو اصولا مسیر بازگشت به صفحه اصلی از صفحه فعلی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال شما می‌توانید در خود ادمین سایت نیز همین امکان را ببینید که در بالای پست‌ها قرار دارد.

اهمیت BreadCrumb در سئو

همانطور که از مثال بالا می‌بینید، دنبالهbreadcrumbs از صفحه اصلی شروع می‌شود، سپس نام دسته و سپس صفحه فعلی را نشان می‌دهد. هر مرحله در مسیر قابل کلیک است.

پیشنهادی: ریچ اسنیپت چیست؟

انواع Breadcrumb

Breadcrumbs می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. هدف اصلی از تمامی Breadcrumbها کمک به کاربران برای درک رابطه بین صفحه فعلی با بقیه سایت است. به عنوان مثال، اگر نگاهی دقیق به Breadcrumb این مقاله بیندازید، می بینید که بخشی از دسته مقالات سئو است.

پیشنهادی: چگونه BreadCrumb را فعال کنیم؟

Breadcrumbها به شکل زیر دسته‌بندی می‌شوند:

1.Hierarchy Based Breadcrumbs

مثال بالا دقیقا یک برد کرمپ از همین نوع بود. معمول‌ترین نوع Breadcrumb از همین مدل است و در اکثر وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها یافت می‌شود. در این شکل یک ساختار سلسله مراتبی ایجاد شده است که می‌توانید بر روی هر کدام از آن‌ها به دلخواه کلیک کنید و نتیجه دلخواه خودتان را به دست بیاورید.

اهمیت BreadCrumb در سئو

در تصویر بالا شما می‌توایند یک مثال واضح از همین نوع را در ادمین سایت مشاهده کنید.

2. Dynamic Breadcrumbs

قطعا دیده‌اید که در یک وب‌سایت یک محصول دارای ویژگی‌ای بسیار زیادی است. در چنین حالتی باید از این نوع بردکرامپ استفاده کنید تا نتیجه دلخواه را به دست بیاورید.

Dynamic Breadcrumbs

در تصویر بالا شما می‌توانید همین مدل را مشاهده کنید که در یک صفحه فروش قهوه قرار دارد. استفاده از این بخش باعث میشود که کابران به دسته‌بندی دلخواه خودشان دسترسی کامل پیدا کنند و نتیجه بهتری را به دست بیاورند. در استفاده از این مدل از بردکرامپ باید توجه داشته باشید که در چنین حالتی کاربران نباید از صفحه فعلی خارج شوند بلکه تنها برا اساس یک سری دسته‌بندی‌ها کابران باید به محصولات دسترسی داشته باشند.

3. History Based Breadcrumbs

Breadcrumbها می‌تواند بر اساس صفحاتی که کاربران از آن بازدید کرده‌اند نیز باشد. در همین ابتدا بهتر است به شما بگویم که این یک روش بسیار بد برای سئو سایت است و به هیچ عنوان نباید از آن استفاده شود. استفاده از این روش می‌تواند حتی باعث کاهش رتبه وب‌سایت شما در گوگل و موتورهای جستجو نیز شود پس به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید.

چرا Breadcrumb‌ها مهم هستند؟

Breadcrumb اساسا یک عنصر ضروری برای وب‌سایت‌هایی هستند که به سئو خودشان توجه ویژه‌ای دارند. استفاده از چنین ناوباری برای وب‌سایت مزایا مختلفی را می‌تواند به دنبال داشته باشد. از جمله اصلی‌ترین این مزایا عبارت است از:

  • آنها ناوبری را آسان تر می‌کنند: breadcrumbها اصلی‌ترین نقش را در پیدا کردن صفحات در وب‌سایت دارند پس آن‌ها ناوبری سایت را بسیار ساده می‌کنند و به کابران امکان می‌دهند که به راحتی به صفحات مختلفی دسترسی داشته باشند.
  • افراد را تشویق می‌کنند که از صفحات مختلف دیدن کنند: این منوها در حقیقت کاربران را تشویق می‌کنند که از صفحات بیشتری از سایت دیدن کنند. این کار باعث کاهش نرخ پرش نیز می‌شود که مزیت بسیار بزرگی به حساب می‌آید.
  • باعث راحتی موتورهای جستجو نیز می‌شوند: بردکرامب‌ها باعث می‌شوند که وب‌سایت شما راحت‌تر خود را به موتورهای جستجو معرفی کند و نتیجه بهتری را به دست بیاورد.

پیشنهادی: نرخ پرش چیست؟

البته دو دلیل اصلی دارد که بردکمبرها برای بهینه‌سازی سایت مفید هستند. اول این که، آنها به ربات‌های موتور جستجو در مرحله خزیدن و نمایه‌سازی کمک می‌کنند. خزنده ها می توانند بردکرامب را شناسایی کنند و ممکن است از ساختار بردکرامب برای جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد یک صفحه وب و سایت استفاده کنند.

دوم، گوگل اطلاعات خرده نان را در SERPS نشان می‌دهد، به جای اینکه پیوند ثابت یک صفحه را نشان دهد. همین دو دلیل به طور کلی اهمیت BreadCrumb در سئو را نشان می‌دهد.

بهترین روش‌های سئوی Breadcrumbs

برای سئو کردن Breadcrumbs کافی است که قوانین زیر را دنبال کنید:

1. مطمئن شوید که Breadcrumbs با موبایل باشد

اگر تصمیم دارید که بردکرامپز را در نسخه موبایل نیز نمایش دهید بسیار مهم است که این عنصر از صفحه با اندازه موبایل‌های مختلف سازگاری لازم را داشته باشد. بخش بسیار زیادی از جستجوها در طول روز از طریق موبایل انجام می‌شود و باید بدانید که چطور وب‌سایت خودتان را با تلفن همراه مورد نظر سازگار کنید.

بهتر است که اندازه Breadcrumbs طوری باشد که در صفحه موبایل بتوانید بر روی بخش‌های مختلف آن به راحتی کلیک کنید.

اهمیت BreadCrumb در سئو

2. طرح Breadcrumb را اضافه کنید

اگر در وب‌سایت خودتان schema markup را فعال کنید در نتایج Breadcrumb به کاربران نمایش داده می‌شود.

schema markup چیست؟ راهی برای برجسته کردن بخش‌های خاصی از وب سایت شما برای خزنده‌های موتورهای جستجو است تا آنها بتوانند درک بهتری از نحوه ساختار یک صفحه داشته باشند.

با افزودن قطعات کد به HTML خود، می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد صفحه و محتوای خود به موتورهای جستجو بدهید.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد به طور کلی به اهمیت BreadCrumb در سئو پرداخته شود. قطعا استفاده از این عنصر در صفحات وب می‌تواند موجب افزایش رتبه سایت شما در سئو شود. انجام چنین کاری حتی می‌تواند از نرخ پرش بالای وب‌سایت شما جلوگیری کند. اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید در بخش نظرات انتقادها و پیشنهادهای خودتان را با ما در میان بگذارید. شاد و موفق و پیروز باشید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

lazy loading چیست | افزایش سرعت سایت با استفاده از تکنیک lazy load

lazy loading یکی از تکنیک‌هایی است که به بهبود سرعت و سئوی سایت شما کمک می‌کند.

کیورد استافینگ چیست؟ مرگ خاموش سئوی سایت شما!

تکنیک کیورد استافینگ از تکنیک‌های کلاه سیاه می‌باشد که می‌تواند به‌راحتی سئوی سایت شما را نابود کند.

چگونه دسترسی سرچ کنسول سایت خود را به دیگران بدهیم؟

شما می‌توانید نقش‌های مختلفی را در گوگل سرچ کنسول داشته باشید. برای دادن دسترسی گوگل سرچ کنسول به دیگران باید...

لینک فالو (dofollow) با لینک نوفالو (nofollow) چه تفاوتی دارد؟

لینک فالو و نوفالو در عملکرد و ساختار دارای تفاوت‌هایی هستند که امروز به این موضوع می‌پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *