معرفی شغل طراحی وب سایت – از زبان یک طراح وب سایت


نویسنده:
یکشنبه 11 شهریور 1397
معرفی شغل طراحی وب سایت

شغل طراحی وب سایت از جمله مشاغلی است که در این سال‌ها مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. طراح وب سایت از خلاقیت و مهارت‌های فنی خود، برای ایجاد و طراحی وب سایت‌ها استفاده می‌کند.

یک طراح برای طراحی یک وب سایت ابتدا باید ظاهر سایت را در ذهن خود تصویرسازی کرده و درک کند که وب سایت مورد نظر چگونه کار خواهد کرد. سپس به کمک طرح‌های اولیه در صفحه‌ی کاغذ کار طراحی خود را آغاز می‌کند. سپس طرح اتود زده شده را در نرم افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ پیاده‌سازی می‌نمایند و در انتها طرح را به کد تبدیل می‌کنند.

مقایسه‌ی برنامه نویس وب سایت و طراح وب

شاید بارها نام طراح وب‌سایت و برنامه نویس تحت وب را شنیده باشید و هنوز تفاوت این دو را دقیقاً ندانید! پس ادامه مطلب را مطالعه کنید.

معرفی شغل طراحی وب سایت

معمولاً طراح وب سایت بیشتر بخش ظاهری سایت را طراحی می‌کند که کاربر با آن در ارتباط است. یعنی هر آن چیزی که کاربر در ظاهر وب سایت می‌بیند توسط طراح وب سایت طراحی شده است.

یک طراح دید خلاقانه و هنری به وب سایت دارد. در حالی که بخش داخلی و پشت پرده‌ی سایت که مربوط به سمت سرور می‌باشد توسط برنامه نویس وب سایت (توسعه دهنده وب) کد نویسی می‌شود. بنابراین افراد حاضر در شغل طراحی وب سایت بیشتر به زبان‌های برنامه‌‌ نویسی که به ظاهر سایت مربوط می‌شود مسلط هستند در حالی که برنامه نویس وب سایت باید حداقل به یک زبان برنامه نویسی سمت سرور مسلط باشد.

توسعه دهنده وب یا دولوپر کیست؟

به‌ دلیل شباهت‌های زیاد بین این دو شغل، گاهی تفکیک زیادی برای آنها قائل نمی‌شوند و مرز مشخصی بین آنها وجود ندارد. ادامه‌ی مطلب نیز برای هر شغل صدق می‌کند و به‌صورت کلی نوشته شده است.

ویژگی‌های یک طراح وب سایت

اگر شما می‌توانید ساعات زیادی را با کامپیوتر بگذرانید، کمی استعداد طراحی و گرافیکی دارید، از انجام کارهای خلاقانه لذت می‌برید، شغل طراحی وب سایت مناسب شماست. طراحان سایت معمولاً افراد با تلاشی هستند و باید ساعات زیادی از روز را پای سیستم بگذرانند.
هر روز با چالش‌هایی روبه‌رو می‌شوند که ممکن است بسیاری از آنها را قبلاً تجربه نکرده‌ باشند. بنابراین اگر می‌خواهید طراح وب سایت باشید باید روحیه‌ی شکست ناپذیری را در خود تقویت نمایید.

تحصیلات لازم برای شغل طراحی وب سایت

معمولاً رشته‌های تحصیلی علوم کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار و مهندسی فناوری اطلاعات، برای شغل طراحی وب مدرکی مرتبط محسوب می‌شوند. فارغ‌التحصیلان برخی از رشته‌های مرتبط مثل گرافیک رایانه‌ای و برخی رشته‌های دیگر هنری نیز می‌توانند به این کار وارد شوند.

ولی شما حتماً به داشتن مدرک دانشگاهی مرتبط نیازی ندارید. می‌توانید دوره‌های آموزشی طراحی وب را در آموزشگاه‌های آزاد بگذرانید. اما بسیاری از افراد هستند که بدون داشتن مدرکی مرتبط، وارد این شغل شده‌اند و موفق بوده‌اند. بنابراین در این شغل بیشتر از اینکه مدرک مهم باشد، داشتن علاقه و مهارت اهمیت دارد.

مهارت‌های مورد نیاز

 • دانستن زبان های برنامه نویسی مربوط به وب
 • تسلط نسبی به نرم افزارهای گرافیکی مثل photoshop
 • تسلط بر اینترنت و مفاهیم وب
 • خلاقیت بالا به منظور خلق آثار جدید
 • داشتن توانایی حل مسئله و رویکرد منطقی به کار
 • به‌روز بودن و توانایی به‌روز نگه داشتن دانش خود

موقعیت‌های شغلی یک طراح وب سایت

اگر شما یک طراح یا برنامه نویس وب سایت شوید، می‌توانید برای شرکت‌های طراحی وب سایت یا در بخش‌های فناوری اطلاعات سازمان‌ها و یا به‌طور مستقل کار کنید.
در حال حاضر بیشتر سازمان‌ها و شرکت‌ها دارای وب سایت رسمی می‌باشند و اطلاعات خود را از این طریق به مردم ارائه می‌دهند. هرچه به سمت آینده پیش می‌رویم تعداد افرادی که مشتاق سفارش وب سایت هستند بیشتر می‌شود. از این رو می‌توان امیدوار بود که این شغل رو به رشد باشد.

یکی از مزیت‌های بزرگ این شغل قابلیت آزادکاری (freelancing) است که شما می‌توانید با داشتن چند وب سایت،‌ درآمد اینترنتی خوبی داشته باشید.

هرچه به سمت آینده پیش می‌رویم افراد بیشتری هستند که به اهمیت داشتن وب‌سایت پی می‌برند. شما هم به عنوان یک طراح باید این دلایل را بدانید. ما در مقاله‌ی چرا باید وب‌سایت داشته باشیم این موارد را بررسی کرده ایم.

در کل می‌توان گفت بسیاری از طراحان با طراحی سایت، پشتیبانی و مدیریت وب سایت، تولید محتوا، سئو و بهینه سازی وب سایت و … موقعیت‌های شغلی نسبتاً خوبی دارند.

میزان درآمد شغل طراحی وب سایت

این شغل از جمله مشاغلی است که درآمد آن کاملاً وابسته به میزان مهارت، دانش و تلاش شما است. برخی از طراحان و برنامه نویسان کارکشته در ماه ده‌ها میلیون تومان درآمد دارند و از سوی دیگر برخی از آنها درآمدهای چند صد هزارتومانی عایدشان می‌شود. اما در حالت میانگین برای افرادی که به مهارت‌های لازم دست یافته‌‌اند اما تجربه‌ی زیادی ندارند حقوق پایه‌ی وزارت کار در نظر گرفته می‌شود.
اگر شما در این زمینه به تسلط خوبی برسید می‌توانید به‌صورت پروژه‌ای فعالیت نمایید، برای هر پروژه دستمزد خوبی بگیرید و شما تعین کننده‌ی دستمزد باشید.

درآمد های شغل طراحی وب سایت

تصویر بالا میزان میانگین دستمزد طراحان وب‌سایت را در آمریکا نمایش می‌دهد. طبق این نمودار به گزارش از سایت indeed.com میانگین دستمزد یک طراح وب‌سایت در سال ۲۰۱۹ برابر با ۲۲ دلار در ساعت است.

تصویر پایین دستمزد یک ساله‌ی طراحان وب را در هر حوزه برای سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد. برای مثال یک طراح فرانت به صورت سالیانه حدود ۷۱ هزار دلار دستمزد می‌گیرد با احتساب دلار ۲۶ هزارتومانی ماهانه درآمدی معادل ۱۵۳ میلیون خواهید داشت!

درآمد طراح وب

در ایران هم طراحان وب سایتی هستند که بعد از کسب مهارت‌های لازم به‌صورت آزادکاری جدا از شرکت‌ها با طراحی سایت برای خود درآمد خوبی کسب می‌نمایند.
در مقاله‌ای مجزا بررسی کرده‌ایم که آینده‌ی کاری و سطح درآمد یک طراحان چگونه است:

بازار کار طراحان سایت

امنیت شغلی

هرچه قدر هم که درآمد یک شغل خوب باشد بازهم مسئله‌ی امنیت شغلی مهم است.
در طراحی سایت تنها مهارت و تلاش شماست که امنیت شغلی ایجاد می‌کند. اگر مهارت خود را به‌روز نگه ندارید، از تلاش دست بردارید قطعاً افراد دیگر از شما سبقت می‌گیرند و شما کم‌کم از این رقابت شغلی باز می‌مانید.

طراح وب‌سایت یا وبمستر؟! مسئله این است!

زمانی که با علاقه مندان با این شغل صحبت می‌کنم می‌پرسم چرا دوست دارید یک طراح وب‌سایت شوید؟ گاهی پاسخ می‌دهند: برای وبمستر شدن یا برای داشتن یک ‌وب سایت!

اگر شما جزو افرادی هستید که برای راه‌اندازی وب‌سایت برای توسعه‌ی کار خود به سراغ طراحی سایت می‌روید، باید بگویم این مسیر اشتباه است! برای تبدیل شدن به یک طراح وب‌سایت یا برنامه‌نویس وب شما باید ده‌ها مهارت مختلف را بیاموزید و زمان کافی برای اینکار صرف کنید. پس اگر به داشتن یک وب‌سایت فکر می‌کنید نیازی به طی کردن این مسیر نیست. بروید سراغ راه‌اندازی سایت بدون برنامه نویسی!

بله درست است بدون نیاز به برنامه نویسی هم می‌توانید صاحب یک وب‌سایت عالی شوید و کسب‌وکار اینترنتی خود را شروع کنید. در این زمینه ما تمام موارد مورد نیاز شما را به صورت ویدیو‌های آموزشی در اختیارتان قرار می‌دهیم. برای مشاهده از لینک زیر کمک بگیرید.

دوره‌ آموزشی راه‌اندازی سایت بدون برنامه‌نویسی

سخن پایانی :

شغل طراحی وب سایت مناسب کسانی است که از یادگیری مداوم خسته نشوند، در مواجه با چالش‌های مداوم خستگی ناپذیر باشند و از کار طراحی لذت ببرند. بی‌شک یک طراح وب سایت با داشتن این ویژگی‌ها بعد از چند سال به درآمد و جایگاه خوبی نیز خواهند رسید. اگر شما هم به یادگیری طراحی وب سایت علاقه‌مند شدید و نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید به نقشه راه توسعه‌دهندگان مراجعه کنید.

نقشه راه توسعه دهندگان

مطالب زیر را حتما بخوانید

معنی فول استک چیست؟ Full Stack Developer کیست؟

برنامه نویس فول استک شخصی است که به تمام مهارت‌های یک برنامه نویس front-end و back-end مسلط است. اگر به...

بررسی تفاوت مفسر و کامپایلر در برنامه نویسی (interpreter vs compiler)

در این مقاله به معرفی زبان های مفسری و کامپایلری می‌پردازیم سپس تفاوت مفسر و کامپایلر را بررسی می‌کنیم.

چگونه طراح وب سایت شویم؟ برای طراحی سایت از کجا شروع کنیم؟

اگر تصمیم دارید یک طراح وب سایت شوید و نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید و چه مسیری پیش روی...

API چیست و چه کاربردهایی در حوزه برنامه‌نویسی دارد؟

یکی از مفهوم‌های مهم در حوزه برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار که به اختصار "رابط برناه‌نویسی اپلیکیشن" گفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

10 پاسخ به “معرفی شغل طراحی وب سایت – از زبان یک طراح وب سایت”

 1. فرناز حسن زاده گفت:

  سلام میشه بگید در روز چند ساعت کار یک طراح وبسایت نیاز هست کار کنه؟ به طور میانگین؟
  من دانشجو ام علاقه مند به طراحی وب سایت میخواستم بدونم به عنوان شغل دانشجویی مناسب هست یا نه

 2. Shayan گفت:

  سلام خسته آیا میشه از طریق رشته گرافیک کامپیوتر طراح سایت شد؟

 3. نیلوفر گفت:

  عذر میخوام من خواستم بدونم آیا میشه بدون یادگیری برنامه نویسی و فقط با وردپرس یا جوملا طراح سایت شد ؟ یا حتما باید برنامه نویسی بلد باشیم ؟

 4. ahdfarhan99 گفت:

  یعنی یک نفر میتونه هم زمان فول استک کار کنه هم فتوشاپ و ایلاس رو در حد حرفه ای بلد باشه؟😅

 5. mohammad گفت:

  خیلی عالی بود خسته نباشید

 6. هادی گفت:

  سایت خوبی دارید امیدوارم که موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید