سیمیلار وب چیست؟ روش کار با بهترین جایگزین الکسا


نویسنده:
شنبه 21 خرداد 1401
سیمیلار وب

سیمیلار وب از جمله ابزارهای مناسب برای سئوکاران است. استفاده از سئو بهترین راه‌حل برای موفقیت در کسب‌وکار است. سئو باعث دیده‌شدن کسب‌وکار شما می‌شود و این علم می‌تواند باعث افزایش قدرت کسب‌وکار شما شود. از این رو همه کارفرمایان دوست دارند وب‌سایت خودشان را در صدر جستجوهای گوگل قرار دهند. همان‌طور که می‌دانید وب‌سایت الکسا چند وقت پیش کاملا فعالیت خود را کنسل کرد و دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد.

سیمیلار وب از جمله ابزارهای حرفه‌ای در این حوزه است که قصد داریم آن را معرفی کنیم. اگر علاقه‌مند به آشنایی بیشتر با این ابزار هستید در این مقاله با ما همراه باشید.

سیمیلار وب چیست؟

SimilarWeb یک ابزار برای تجزیه و تحلیل و هم‌چنین نمره دادن به وب‌سایت‌های مختلف است. این ابزار با توجه به پارامترهای مختلفی این کار را انجام می‌دهد. ابزار SimilarWeb بیش از 80 میلیون وب‌سایت را بررسی کرده است و می‌تواند بازاریابان و البته کارشناس‌های سئو را مسلح کند.

این وب‌سایت فرصت‌های بی‌شماری را برای رشد وب‌سایت در اختیار کارشناس سئو قرار می‌دهد که می‌تواند باعث رشد کسب‌وکار نیز شود. SimilarWeb یک ابزار FREEMIUM است به این معنی که بررسی 5 وب‌سایت برتر کاملا رایگان است اما برای بیشتر از آن باید کمی هزینه را پرداخت کنید.

در چنین حالتی در ابتدای کار و قبل رشد کامل کسب‌وکار می‌توانید از این ابزار به صورت رایگان استفاده کنید و بعد از آن شروع به پرداخت هزینه‌های لازم کنید.

اگر علاقه‌مند به استفاده از این ابزار هستید بهتر است که قبل از خرید آن کمی به صورت رایگان از آن استفاده کنید تا با امکانات فوق‌العاده این ابزار قدرتمند کاملا آشنا شوید. قطعا استفاده از این ابزار می‌تواند به شما برای بالاتر بردن رتبه وب‌سایت تا حد بسیار زیادی کمک کند.

نحوه استفاده از سیمیلار وب برای بازاریابان

قبل از این که مقاله را ادامه بدهیم بهتر است به شما توصیه کنم که حتما بعد از مطالعه کامل، به سراغ سیمیلار وب بروید و کمی به آن کار کنید تا متوجه قدرت فوق‌العاده این ابزار شوید. برای استفاده از این ابزار کافی است که به وب‌سایت آن بروید. هم‌چنین این ابزار یک افزونه قدرتمند نیز برای مرورگر کروم نوشته است که می‌توان از آن استفاده کرد.

پیشنهادی: معرفی بهترین جایگزین های الکسا، تست شده و مطمئن

از این افزونه می‌توانید برای تجزیه و تحلیل فوری یک وب‌سایت استفاده کنید که قدرت فوق‌العاده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد. بهتر است برای افزایش عملکرد و قدرت خودتان در وب‌سایت حتما افزونه Similar web را دریافت کنید.

جست‌وجوی امتیازات و منابع ترافیکی هر وب‌سایتی جالب است، اما وقتی این تجزیه و تحلیل را روی رقبای خود انجام می‌دهید، تعداد زیادی بینش ترافیک را در اختیار شما قرار می‌دهد. رقبای شما در حال تعقیب همان مخاطبان هدف شما هستند، بنابراین اگر چیزی را کشف کرده‌اند که شما کشف نکرده‌اید، فرصتی عالی برای شماست تا تعداد بازدیدکنندگان خود را افزایش دهید.

سیمیلار وب در حقیقت این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد که ایده‌های مناسبی را به دست بیاورید و آن‌ها را تا حد ممکن بهینه‌سازی کنید.

روش کار با سیمیلار وب

طرز کار این ابزار بسیار ساده است و هر کسی می‌تواند از آن استفاده کنید. این ابزار دارای یک رابط گرافیکی فوق‌العاده است که می‌تواند کاربری جذابی را برای شما فراهم کند. برای شروع کار با این ابزار کافی است مراحل زیر را دنبال کنید.

شروع کار

شما می‌توانید تجزیه و تحلیل وب‌سایت خودتان را در سیمیلار وب با استفاده از نوار ابزار در وسط صفحه آغاز کنید.

شروع کار با سیمیلار وب

پس از جستجوی وب‌سایت، صفحه‌ای به شما نمایش داده می‌شود که تمام داده‌هایی را که برای سرقت ترافیک رقیبتان نیاز دارید، در خود نگه می‌دارد. در این بخش اگر صفحه را اسکرول کردید اطلاعات مناسبی نمایش داده می‌شود که می‌توانید از آن‌ها به طرز مناسبی استفاده کنید.

مهم‌ترین این پارامترها عبارت‌اند از:

  • Global Rank: این عدد دقیقا نشان‌دهنده رتبه وب‌سایت از نظر ترافیک است. هر چقدر که عدد کمتر باشد رتبه بالاتر است. استفاده از این عدد اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار می‌دهد که دانستن آن‌ها به افزایش رتبه وب‌سایت شما کمک می‌کند.
  • Country Rank: این پارامتر اهمیت بسیار زیادی را برای ما دارد. معمولا کسب‌وکارها دوست دارند که در کشور خودشان شروع به فعالیت کنند. همچنین معمولا محصولات تنها در کشوری که کسب‌وکار در آن قرار دارد سودآور هستند. از این رو معمولا به این عدد توجه زیادی می‌شود. این عدد نیز هر چقدر کمتر باشد بهتر است.
  • Category Rank: این عدد نشان‌دهنده این است که وب‌سایت شما در دسته‌بندی خود در چه رده‌ای قرار دارد. استفاده از این عدد برای این که بدانید در مقابل رقبا چه راهی را در پیش دارید می‌تواند مناسب باشد.
رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها

بعد از دیدن این داده‌ها مهم این است که شما چه مخاطب هدفی دارید. در برخی از موارد یک کسب‌وکار بیشتر از ترافیک دریافتی شما مخاطب هدف ندارد. اگر بر روی یک مور خاص کار می‌کنید به عنوان مثال یک تخصص غیر عمومی مهم است بدانید که چه تعداد مخاطب هدف برای آن کسب‌وکار وجود دارد.

Referral Traffic در similar web

هم‌چنین مهم است که شما وب‌سایت‌های رغیب خودتان را به درستی بررسی کنید. اولین موردی که باید مورد بررسی قرار بگیرد این است که آیا وب‌سایت مورد نظر شما از کشورهای هدف ترافیک دریافت می‌کنند یا خیر؟ پاسخ به این سوال اهمیت بسیار زیادی دارد و می‌تواند در روند سئو تاثیر فوق‌العاده‌ای را داشته باشد.

Referral Traffic

اولین بخش که اهمیت بسیار زیادی دارد و باید توجه ویژه‌ای به آن شود قسمت Referrals در سیمیلار وب است. در این بخش 5 وب‌سایت برتر مقصد برای شما نمایش داده می‌شود که باید توجه ویژه‌ای را نسبت به آن داشته باشید. اینها 5 وب سایت برتر هستند که ترافیک را به سمت رقیب شما هدایت می‌کنند و به طور بالقوه برای وب‌سایت شما بسیار ارزشمند هستند.

اگر رقیب شما ترافیک بسیار زیادی را دریافت می‌کند نشان‌دهنده این است که وب‌سایت مقصد توانسته مخاطبان خود را در یک منبع جمع کند. در مورد سایت‌های ارجاع برتر برای رقبای خود تحقیق کنید. سوالات زیر را بپرسید:

  • منبع مورد نظر چه نوع وب‌‌سایتی است؟ به عنوان مثال می‌توان از وبلاگ یا ابزار نام برد.
  • رقبای شما چطور ترافیک خودشان را ارجاع می‌دهند؟ به عنوان مثال محتوا، لینک‌سازی و ….
  • چطور می‌توانید استراتژی آن‌ها را بهبود دهید و به رتبه بالاتری دست پیدا کنید؟

وقتی بتوانید به این سه سوالات پاسخ مناسبی بدهید می‌توانید به راحتی ترافیک وب‌سایت مقصد را به سمت سایت خودتان حرکت دهید. وب‌سایت رقیب شما ساعت‌ها برای پیدا کردن منابع ترافیکی خود زحمت کشیده است. اما شما می‌توانید به راحتی با یک جستجو سیمیلار وب آن‌ها را به دست بیاورید.

Keyword Search Traffic

محتوا پادشاه است. قطعا هر کسی که در حوزه سئو کار کرده است با این جمله آشنایی دارد. ارسال مداوم محتوا در وب‌سایت برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو ضروری است. با انجام این کار ترافیک به وب‌سایت به راحتی هدایت می‌شود. اما سوال این‌جاست که چه محتوایی مناسب وب‌سایت است.

سیمیلار وب

نمی‌توان هر محتوایی را درون وب‌سایت قرار داد و انتظار بازدید داشت. باید بر روی کلمات کلیدی به درستی کار شود تا بهترین نتیجه ممکن را به دست بیاورید. اگر در حال تجزیه و تحلیل هستید که چه محتوایی را در وب‌سایت خودتان قرار دهید تا بهترین نتیجه ممکن را به دست بیاورید تنظیمات مربوط به این بخش می‌تواند بسیار به شما کمک کند.

بعد از این که کلمه کلیدی رقبای خودتان را به دست آوردید باید شروع به تولید محتوا برای آن کنید. 5 کلمه کلیدی رقبای شما قطعا یک گنج به حساب می‌آیند. شما می‌توانید محتوای ارزشمندی را تولید کنید که برروی همین کلمات کلیدی تمرکز دارند.

قطعا رقبای شما بر روی این کلمات کلیدی سرمایه‌گذاری ویژه‌ای را کرده‌اند و باید تا حد ممکن تلاش کنید تا بهترین نتیجه ممکن را به دست بیاورید. یک استراتژی سئو مناسب می‌تواند در این زمینه به شما تا حد لازم کمک کند.

پیشنهادی: راهنمای جامع تحقیق کلمه کلیدی برای سئو مخصوص مبتدیان

Social

امروزه شبکه‌های اجتماعی در دنیا به جنگ سئو وارد شده‌اند. در این بین شما هم باید از این شبکه‌ها برای نشان‌دادن هر چه بیشتر کسب‌وکار خودتان استفاده کنید. تحلیل‌های مربوط به این بخش به شما امکان‌می‌دهد به خوبی بدانید که کدام شبکه اجتماعی بیشتر مورد توجه کاربران شما قرار می‌گیرد.

Social در سیمیلار وب

تجزیه و تحلیل:

برای تجزیه و تحلیل سایت‌های رغیب باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • آیا رقبای شما ترافیک ارگانیگ زیادی را از شبکه‌‌های اجتماعی دریافت می‌کنند؟
  • اکثریت بازدیدکنندگان وب‌سایت رقیب از کجا می‌آیند؟
  • رقبا از چه چیزهایی استفاده می‌کنند که شما استفاده نمی‌کنید؟

با تجزیه و تحلیل داده‌های رقیب خود متوجه خواهید شد که کدام شبکه‌ها از نظر بازار هدف شما بیشترین ارزش را دارند. توجه به همین مسائل می‌تواند در رتبه گوگل شما تا حد بسیار زیادی تاثیرگذار باشد. زمانی که فهمیدید وب‌سایت‌های رغیب شما از کدام شبکه اجتماعی برای داشتن تعامل با کاربران خود استفاده می‌کنند به آن شبکه‌ها سری بزنید و از پروفایل آن‌ها بازدید کنید.

پست‌ها و پروفایل‌ها اهمیت بسیار زیادی را در افزایش بازدید افراد از این شبکه‌ها و همچنین وب‌سایت شما دارند. به عنوان مثال بعد از ورود به اینستاگرام وب‌سایت مورد نظر به بیو و همچنین پروفایل صفحه توجه کنید. همچنین محتوا اهمیت بسیار زیادی دارد. بهتر است توجه ویژه‌ای به محتوا صفحه مورد نظر داشته باشید.

Display Advertising

اگر بخواهید سایت‌هایی را پیدا کنید که تبلیغات رقبای شما را به نمایش می‌گذارند عملا کاری از دست شما برنمی‌آید. اصولا اگر خیلی خوش‌شانس باشید ممکن است یک یا دو وب‌سایت را در طول یک ماه پیدا کنید. اما سیمیلار وب این کار را در عرض دو ثانیه برای شما انجام می‌دهد.

پیشنهادی: توضیح کاملی درباره شرح وظایف مدیر و کارشناس سئو

این داده‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند چرا که می‌توانید تبلیغات خودتان را به آن‌ها بسپارید. قطعا رقبای شما توانسته‌اند به خوبی از این تبلیغات نتیجه مطلوبی را به دست بیاورند پس شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

با این کار یک گنج دیگر از رقبای خودتان برای به دست آوردن ترافیک ارگانیک به دست آورده‌اید.

تبلیغات نمایشی ممکن است خیلی مطلوب نباشد اما در برخی از موارد بسیار تاثیرگذار است. پس در چنین حالتی حتما از این نوع تبلیغات استفاده کنید.

Audience Interests

شاید شما درک کاملی از مشتری‌های هدف و هم‌چنین منابع مختلف بازار خودتان داشته باشید. اما سیمیلار وب کمی بیشتر از این را به شما ارائه می‌دهد. علاوه بر ایده‌هایی برای تبلیغات پولی به شما امکان می‌دهد که با موضوعات جذاب بهترین مخاطب‌های خودتان را هدف‌گیری کنید و نتیجه گ

Competitors & Similar Sites

Competitors & Similar Sites آخرین بخش در سیمیلار وب است. در این بخش نیز یک مشاوره مناسب به کاربران داده می‌شود که می‌توانید از آن استفاده کنید. در این بخش کشف می‌شود که بزرگترین رقابت رقبای شما بر سر چه چیزی است. بعد از مطالعه این بخش می‌تواند به نکات قبلی برگردید و به خوبی رتبه خودتان را بالاتر از آن‌ها ببرید.

امتیاز سیمیلار وب چقدر معتبر است؟

همانطور که با هم دیدیم سیمیلار وب یک ابزار فوق‌العاده برای انجام تجزیه و تحلیل وب‌سایت رقبا است. از این ابزار برای تجزیه و تحلیل وب‌سایت‌های مختلفی استفاده می‌شود که بسیار هم کاربردی است. اما آیا واقعا داده‌هایی که در اختیار ما قرار می‌دهد کاملا واقعی هستند؟ چقدر این داده‌ها می‌تواند کاربردی و مفید باشد.

بیش از 50 درصد از شرکت‌های Fortune 500 به داده‌های آن متکی هستند. این شرکت که در سال 2007 در تل آویو، اسرائیل توسط Orr Offer تأسیس شد، خیلی سریع سرمایه‌گذاران خارجی را جذب کرد. دفاتر این شرکت در تل آویو، نیویورک، سانفرانسیسکو و لندن است. در سال 2021، SimilarWeb با ارزش 1.6 میلیارد دلار در بورس اوراق بهادار نیویورک عرضه شد.

با این همه موفقیت، جای تعجب نیست که این شرکت جوایزی مانند بهترین ارائه‌دهنده داده‌های جایگزین در سال 2020 داشته باشد. این جایزه در جوایز فناوری اروپا مجله Hedge Fund به آنها اعطا شد. SimilarWeb همچنین در سال 2015 توسط Red Herring به عنوان یکی از 100 شرکت برتر اروپا که سریع‌ترین رشد را داشته است، شناخته شد.

در چنین حالتی می‌توان گفت که سیمیلار وب یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها در نوع خود بوده است. افراد بسیار زیادی را دیده‌ام که از این ابزار قدرتمند برای تجزیه و تحلیل وب‌سایت‌های رقیب استفاده می‌کنند. از این رو می‌توان این ابزار شناخته شده را بسیار ایمن و قدرتمند دانست.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد به طور کلی به سیمیلار وب پرداخته شود. این ابزار قدرتمند بخش‌های مختلفی دارد و به شما کمک می‌کند بهترین کلمات کلیدی و تبلیغات را برای وب‌سایت خودتان انتخاب کنید. انجام این کار بسیار ساده است و هر کسی می‌تواند با این وب‌سایت کار کند. اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید در بخش نظرات انتقادها و پیشنهادهای خودتان را با ما در میان بگذارید.

شاد و موفق و پیروز باشید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

وب سرویس چیست و چه کاربردی در برنامه‌نویسی دارد؟

در این مقاله سعی داریم به طور کلی به سوال وب سرویس چیست پاسخ دهیم. امروزه نمی‌توانیم وب سرویس ها...

Gtmetrix چیست؟ روش تحلیل سرعت سایت از روی ابزار Gtmetrix

برای آشنایی با کاربرد جی‌تی‌متریکس و روش استفاده از آن برای تحلیل سرعت با ما در ادمین‌سایت همراه باشید.

محبوب‌ترین مرورگرهای وب برای برنامه‌نویسان

انواع مختلفی از مرورگرهای وب برای برنامه‌نویسان وجود دارد. هر کدام از این مرورگرها دارای ویژگی‌های منحصر به فرد مربوط...

نقد و بررسی رینگ لایت رنگین کمانی برای بلاگرها

رینگ لایت رنگین کمانی یکی از بهترین محصولات موجود در بازار است. استفاده از این رینگ‌لایت‌ها می‌تواند مشکلات مختلفی را...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *