بررسی تفاوت مفسر و کامپایلر در برنامه نویسی


نویسنده:
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸
۱۸۰ بازدید
تفاوت مفسر و کامپایلر

در این مقاله از مقالات برنامه نویسی وب، به معرفی زبان‌های مفسری و کامپایلری می‌پردازیم سپس تفاوت مفسر و کامپایلر را بررسی می‌کنیم.
زمانی که ما یک برنامه با زبان سطح بالا می‌نویسیم برای مثال C ، C++ ، java و غیره… کامپیوتر درکی از برنامه‌ای که ما نوشتیم ندارد. ‌‌زیرا کد ماشین یک کد صفر ویک می باشد و برای اینکه برنامه ما قابل فهم برای ماشین باشد نیاز به چیزی داریم که این برنامه سطح بالا را به کد ماشین تبدیل کند. اینجاست که می‌توانیم از مفسر و کامپایلراستفاده کنیم.
به طور‌کلی زبان‌های برنامه‌نویسی به دو‌ نوع اصلی زبان‌های مفسری (interpreter) و زبان‌های کامپایلری (compiler) تقسیم می‌ شود.

کامپایلر چیست؟

مجموعه‌ای از برنامه یا برنامه‌های کامپیوتری هستند که زبان برنامه‌نویسی سطح بالا (زبان مبدا) را به زبانی سطح پایین (زبان مقصد) و قابل‌فهم برای سخت‌افزار تبدیل می‌کند. به عبارتی دیگر کدهای ماشین به سادگی قابل‌فهم برای انسان نیستند و به همین‌خاطر انسان به زبان‌های سطح بالا که قابل‌فهم‌ ترند، برنامه می‌نویسد و با استفاده از کامپایلر‌‌ها، آن را به زبان سطح پایین تبدیل می‌کند.

ساز و کار کلی کامپایلر

روند کلی کار کامپایلرها به این شکل است که برنامه سطح بالا را خوانده و یک شکل میانی از آن ایجاد می کند و سرانجام آن را به زبان دیگری مانند اسمبلی تبدیل می‌کند ،سپس زبان اسمبلی نیز به شکل میانی برنامه ایجاد و سرانجام به کد ماشین تبدیل می‌شود. کامپایلر این کد را در قالب Memory Word  براساس قواعد زبان سطح بالایی که نوشته بود، برای سخت افزار ایجاد می‌کند.


نحوه کار کامپایلر

مفسر چیست؟

مفسر یک برنامه کامپیوتری است که دستورهای نوشته شده در یک زبان برنامه نویسی سطح بالا را به شکل یک کد قابل فهم برای ماشین اجرا می‌کند.

بزرگترین مزیتی که مفسر دارد این است که برنامه نوشته شده اصلی وابسته به نوع سخت افزار نیست. یعنی برنامه‌ای که به زبان مفسر نوشته شود می‌تواند بر روی هر نوع سیستم عاملی اجرا شود.


نحوه کار مفسر

تفاوت مفسر و کامپایلر

۱- چگونگی اجرا شدن

در زبان‌های کامپایلری ابتدا یک‌بار کدها به صورت کامل ترجمه می‌گردند و سپس برنامه برای اجرا از روی فایل کامپایل شده اجرا می‌گردد. اما در زبان‌های مفسری کد‌ها به صورت خط به خط تفسیر و اجرا می‌شوند و هردفعه که بخواهیم برنامه را دوباره اجرا کنیم به همین صورت کد تفسیر و اجرا می‌شود.

۲- وابسته بودن یا نبودن به سیستم عامل

یکی دیگر از تفاوت‌های این زبان‌ها این می‌باشد که زبان مفسری برای اجرا نیاز به یک نرم افزار مفسر یا interpreter دارد اما زبان کامپایلری تنها یکبار کامپایل شده و کدهای قابل اجرا در ماشین را ایجاد می‌کند. از آن پس بر روی هر سیستمی بدون نیاز به کامپایلر قابل اجرا می‌باشد.

اما همین نکته این تفاوت را ایجاد می‌کند که زبان کامپایلر وابسته به سیستم‌عامل است، یعنی در صورتی اجرا خواهد شد که در آن سیستم عامل کامپایل شده باشد و در سیستم عامل های دیگر اجرا نخواهد شد. اما زبان مفسر در هر سیستم عاملی که نرم افزار مفسر آن وجود داشته باشد اجرا و تفسیر می‌گردد و در واقع وابسته به سیستم عامل نیست.

۳- سرعت و میزان استفاده از حافظه و پردازنده

زبان های Interpreter کد‌ها را به صورت خط به خط تفسیر و اجرا می‌کنند، این کار باعث می‌شود تا مقدار زیادی از CPU و RAM کامپیوتر اشغال شود و مشخص است که سرعت پایین‌تری نیز خواهند داشت. اما کامپایل شدن یکباره‌ی زبان‌های کامپایلر این است که در اجرا‌های متعدد سبک‌تر بوده و سرعت بهتری خواهند داشت.

۴- خطایابی

همین مزیت به صورت یک‌جا کامپایل شدن زبان‌های کامپایلر در بخش خطایابی و رفع مشکل نقص به حساب می‌آید. زیرا در زبان‌های مفسر هنگامی که برنامه خط به خط اجرا می‌شود، در هر بخشی از برنامه که مشکلی وجود داشته باشد ،قابل پیدا کردن و رفع می‌باشد.
اما در زبان های Compiler برای رفع یک مشکل در کدها می‌بایست سورس خود برنامه را مجدد بازیابی کرد، خطا را پیدا و تصحیح کرد که بسیار دشوار‌تر از زبان‌های مفسری می‌باشد.

معرفی زبان‌های مفسری و کامپایلری

از معروف‌ترین زبان‌های مفسری می‌توانیم به زبان‌های BASIC، جاوا اسکریپتMATLAB، Perl، PHP ، Python، Ruby اشاره کنیم.
همچنین معروف‌ترین زبان‌های کامپایلری زبان‌های C++ ،C# ،Pascal، جاوا و … هستند.

مطالب زیر را حتما بخوانید

انواع حوزه‌های برنامه‌نویسی را بشناسید

در این مقاله سعی کردیم به زبانی ساده به معرفی زبان‌های برنامه‌نویسی در حوزه‌های مختلف بپردازیم.

تنظیم دامنه مجازی روی لوکال هاست

با تنظیم دامنه روی لوکال هاست می‌توانید برای دسترسی به لوکال هاست به جای وارد کردن مسیر دایرکتوری در مرورگر،...

بهترین زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت چیست؟

بهترین زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت چیست؟ سؤالی که هر شخص علاقه‌مند به توسعه وب در شروع کار با...

فونت آیکون چیست؟ معرفی فونت آیکون‌های محبوب

استفاده از فونت آیکون در طراحی وبسایت باعث زیبایی و افزایش سرعت سایت شما می‌شود. در این مقاله به معرفی...

Emmet چیست؟ چگونه کدهای HTML و CSS را سریع‌تر بنویسیم؟

Emmet یک ابزار برای توسعه‌دهندگان وب است که می‌تواند سرعت نوشتن کد‌های HTML و CSS را تا حد بسیار زیادی...

ایجاد لیست کشویی (drop-down) وابسته به هم در HTML

گاهی اوقات نیاز داریم تا چندین لیست کشویی (drop-down) را به هم وابسته کنیم. برای مثال انتخاب استان و شهر...

دیدگاهتان را بنویسید

یک پاسخ به “بررسی تفاوت مفسر و کامپایلر در برنامه نویسی”

  1. Ali گفت:

    بسیار عالی و اموزنده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *