معرفی 10 مورد از عوامل موثر در سرعت سایت


نویسنده:
دوشنبه 22 آذر 1400
تاثیر سرعت در سئو

تاثیر سرعت در سئو چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال این مقاله را دنبال کنید. پایین بودن سرعت سایت می‌تواند برای کاربران بسیار آزاردهنده باشد. سرعت یک صفحه نقش مهمی در محبوبیت وب سایت و تجربه کاربری دارد. متاسفانه بسیاری از ادمین‌های سایت‌ به جای افزایش کیفیت و سرعت وبسایت بر روی طراحی قالب‌های زیبا و جلوه‌های بصری تمرکز دارند.

درست است که جلوه‌های بصری یک وبسایت می‌تواند تا حد زیادی بر روی علاقه‌مند شدن کاربران به وبسایت شما تاثیر گذاری باشد ولی باید دقت داشته باشید که سرعت سایت یکی از معیارهای سئو و همچنین کاربران برای بازدید از وبسایت شما است.
سرعت سایت چیست؟ سرعت سایت چگونه بررسی و ارزیابی می‌گردد؟

سرعت سایت به مقدار زمان مورد نیاز برای بارگذاری سایت گفته می‌شود. برای اینکه بتوانید سرعت یک وبسایت را ارزیابی کنید رو‌ش‌های متعددی وجود دارد. همچنین ابزارهای زیادی در سطح اینترنت وجود دارند که از آن‌ها می‌توانید برای اندازه‌گیری سرعت سایت استفاده کنید.

افزایش سرعت وبسایت یکی از مهم‌ترین کارهایی است که شما برای افزایش فروش خودتان باید انجام دهید. از آنجایی که این کار نیازمند به آموزش است ما در تیم ادمین سایت یک دوره آموزشی کاملا حرفه‌ای را تدارک دیده‌ایم که شما می‌توانید به راحتی با شرکت در این دوره اقدام به افزایش سرعت وبسایت خودتان کنید. برای شرکت در این دوره آموزشی می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

پیشنهادی: دوره آموزشی افزایش سرعت وبسایت


تاثیر سرعت در سئو چقدر است و چرا سرعت سایت برای ما مهم است؟

مطالعات نشان می‌دهد که 47٪ از مردم اگر وبسایتی که می‌خواهند به آن مراجعه کنند بیش از دو ثانیه لود شدن آن طول بکشد آزرده می‌شوند. عموم مردم در این حین وبسایت را ترک می‌کنند و اگر بیش از سه ثانیه طول بکشد دیگر به وبسایت شما باز نمی‌گردند.

یکی از دلایل اصلی از دست دادن مشتریان بالقوه وب سایت‌ها، سرعت بارگذاری وب سایت و عملکرد آن است. در ادامه این مقاله به عوامل اصلی تاثیرگذار بر سرعت وب سایت شما می پردازیم.

دلایل کاهش سرعت سایت

1.هاست مورد استفاده:

یکی از عوامل اصلی که باعث کند بارگذاری صفحه وب می‌شود هاست وبسایت شما است. شرکت هاستینگ یا نوع سروری که برای میزبانی وب سایت خود انتخاب می‌کنید تأثیر زیادی بر سرعت وب سایت شما خواهد داشت.

در صورت انتخاب اشتباه سروری با قدرت کمتر، وب سایت و کسب و کار شما بیشترین ضرر را متحمل خواهند شد. از این رو، انتخاب دقیق سرور میزبانی که نیازهای وب سایت شما را برآورده می‌کند، بسیار ضروری است.

به عنوان یک ادمین سایت باید سعی داشته باشید که هر لحظه بتوانید از قطع شدن هاست خودتان خبر داشته باشید. برای این کار می‌توانید از ترفند تست آپتایم سرور استفاده کنید.

برای افزایش سرعت سایت باید پارامتر‌های مختلفی را رعایت کنید شما می‌توانید از طریق لینک زیر به روش‌های افزایش سرعت سایت دسترسی داشته باشید.

پیشنهادی: ۱۰ روش موثر برای افزایش سرعت سایت

هنگام انتخاب یک سرور میزبانی، همیشه توصیه می‌شود عوامل زیر را بررسی کنید:

  • زمان پاسخگویی سرور: بررسی زمان صرف شده برای پاسخگویی سرور به درخواست ارائه شده توسط وب سایت بسیار مهم است. زمان پاسخ سرور (SRB) به طور کلی با استفاده از زمان صرف شده به اولین بایت (TTFB) اندازه گیری می‌شود. به عبارت دیگر، کل زمان صرف شده برای دریافت اولین بایت از سرور TTFB است. به طور کلی، برای یک وب سایت با سرعت بارگذاری خوب باید TTFB کمتر از 200ms داشته باشد.
  • سخت افزار: عامل مهم بعدی در انتخاب سرور، نوع سخت افزار آن است. در مقایسه با درایوهای مکانیکی یا (hdd) ، SSD (درایو حالت جامد) برای افزایش سرعت و عملکرد صفحه ترجیح داده می‌شود.
  • تقسیم کردن مشتریان در بین سرورها : اگر یک سرور میزبان مشترک را انتخاب می‌کنید، باید مراقب باشید که سرور بیش از حد شلوغ نباشد. سروری را انتخاب کنید که دارای تعداد کمتری مشتری یا وب سایت در آن سرور باشد. پاسخگویی سرورهای پرجمعیت نسبت به سرورهای اختصاصی زمان زیادی طول می‌کشد.

برای یک وبسایت با سرعت خوب نیاز به یک هاست خوب دارید. شما می‌توانید از طریق لینک زیر به بهترین لیستی از بهترین هاست‌ها دسترسی داشته باشید.

پیشنهادی: معرفی بهترین هاست ایران | هاستینگ‌های برتر ایران از نظر تعرفه و کیفیت


2.کدنویسی صحیح:

عامل اصلی بعدی که تأثیر زیادی در سرعت و عملکرد وب‌سایت دارد، استانداردها و شیوه‌های کدنویسی ضعیف است. تیم توسعه باید مراقب باشد که بلوک‌های غیرضروری کد اضافه نشود زیرا می‌تواند سرعت صفحه را تا حد زیادی مختل کند. تنها با تغییرات کوچکی در کدها می‌توانید سرعت بارگذاری صفحه را تاحد زیادی افزایش دهید.

تنها کافیست شکستگی خطوط و فاصله های موجود را حذف کنید تا تاثیر چشمگیری در سرعت بارگذاری صفحه شما ایجاد گردد.


3.مکان سرور مورد استفاده:

یکی دیگر از دلایل اصلی که می تواند بر سرعت صفحه شما تأثیر بگذارد موقعیت سرور شما است. سرورهایی که نزدیک به موقعیت مکانی شما هستند می‌توانند داده‌ها را سریعتر از سرورهایی که بسیار دورتر هستند به شما ارائه دهند. اگر در ایران زندگی می‌کنید بهتر است سرورهایی که در داخل ایران هستند را انتخاب کنید.


4.اسکریپت‌های سنگین:

از مهم‌ترین عوامل موثر در سرعت وبسایت استفاده از اسکریپت‌های سنگین است. در حالی که جاوا اسکریپت می‌تواند وب سایت شما را پویا و سریع کند، برخی از جنبه‌های منفی نیز در آن وجود دارد. استفاده از اسکریپت‌نویسی غیر ضروری و کدهای کند CSS می‌تواند بارگذاری سایت شما را بسیار کند کند. باید مراقب باشید که اسکریپت‌های مورد استفاده از شما بر روی سرعت وبسایت تاثیر گذار نباشد.


5.پلاگین‌ها:

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند در سرعت سایت شما تاثیر گذاری باشد پلاگین است. مخصوصا اگر از وردپرس استفاده می‌کنید استفاده از پلاگین‌های نامناسب می‌تواند در سرعت وبسایت شما تاثیر زیادی داشته باشد. سعی کنید همیشه از پلاگین‌های شناخته شده استفاده کنید. همچنین قبل از نصب برو روی وبسایت حتما یک بار تاثیر آن را بر روی سرعت سایت خودتان بررسی کنید. نصب پلاگین بی کیفیت بر روی سایت از عوامل موثر در سرعت است.


6.استفاده از تصاویر بهینه نشده:

از دیگر مواردی که تاثیر بسزایی در سرعت وبسایت شما دارد استفاده از تصاویر بهینه نشده است. از آنجایی که تصاویر دلیل اصلی افزایش حجم صفحات هستند سعی کنید حجم تصاویر ایجاد شده را تا حد زیادی کاهش دهید. همچنین سایز تصاویر مورد استفاده را بیشتر از 700 تا 800 پیکسل در نظر نگیرید. به این شکل می‌توانید از تصاویر بهینه‌تری استفاده کنید.

پیشنهادی: بهترین روش‌های بهینه‌سازی و کاهش حجم تصاویر سایت


7. شبکه تحویل محتوا:

اگر وب سایت شما حجم عظیمی از داده را نشان می‌دهد، باید از شبکه تحویل محتوا استفاده کنید. این از یک شبکه داده گسترده‌تر استفاده می‌کند که به صورت استراتژیک در مکان‌های مختلف برای ارائه محتوای وب به بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. استفاده از این تکنیک می‌تواند تا حد زیادی در سئو وبسایت شما موثر باشد.


8. عدم استفاده از کش وب سرور:

یکی دیگر از تکنیک‌هایی که برای افزایش سرعت وبسایت استفاده می‌گردد استفاده از افزونه‌های کش مرورگر است. مادامی که شما یک وبسایت را باز می‌کنید سرور شما یک فایل پی اچ پی را اجرا می‌کند و همچنین یک سری اطلاعات را از پایگاه داده واکشی می‌کند. پس از واکشی اطلاعات مورد نظر سرور یک فایل html را به شما نمایش می‌دهد. برای کوتاه‌تر کردن این پروسه زمانبر شما می‌توانید یک افزونه کش مرورگر را نصب کنید.

با این کار همیشه بخشی از اطلاعات در مرورگر کاربر ذخیره می‌گردد و با هر بار بارگذاری وبسایت دیگر نیازی به بارگذاری تمامی اطلاعات نیست. عدم استفاده از کش وب سرور یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در سرعت سایت است.

پیشنهادی: آموزش افزونه WP Rocket در وردپرس


9.ترافیک وبسایت:

بسیاری از وب سایت‌ها دارای مقدار مشخصی از پهنای باند هستند. این به مقدار داده‌های منتقل شده در یک دوره زمانی معین معمولاً یک ماهه اشاره دارد. اگر حجم ترافیک بالایی دارید، این نشانه خوبی است، اما اگر میزبانی با پهنای باند ندارید که بتواند آن را بپذیرد، نه تنها در خطر سرعت پایین‌تر وب‌سایت هستید، بلکه تا زمان تمدید دوره به طور کامل تعطیل می‌شوید.


10.استفاده از قالب‌های نامناسب:

همچنین یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند در سرعت سایت وردپرسی شما تاثیر گذار باشد استفاده از قالب نامناسب است. این مورد نیز مانند استفاده از پلاگین‌های نامناسب می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در سئوی وبسایت شما داشته باشد. سعی کنید همیشه از قالب‌های متعارف برای وبسایت خودتان استفاده کنید. این مورد می‌تواند تاثیر سرعت در سئو را افزایش دهد.


سخن آخر:

در این مقاله 5 مورد از عوامل موثر در سرعت سایت معرفی شد. قطعا عوامل بسیار زیادی وجود دارند که در سرعت سایت وجود دارند. همچنین با تاثیر سرعت سئو بیشتر آشنا شدیم. اگر دوست دارید جایگاه وبسایت را در رتبه‌بندی گوگل را افزایش دهید می‌توانید به دوره آموزش سئو مراجعه کنید.

اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید حتما انتقادات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

فایل wp-config.php چیست؟ چه اطلاعاتی درون آن قرار دارد؟

از جمله فایل‌های مهم موجود در وردپرس می‌توان به فایل wp-config.php اشاره کرد. فایل wp-config.php بخش مهمی از نصب وردپرس...

lazy loading چیست | افزایش سرعت سایت با استفاده از تکنیک lazy load

lazy loading یکی از تکنیک‌هایی است که به بهبود سرعت و سئوی سایت شما کمک می‌کند.

معرفی 10 عامل کندی سایت در سال 2022 که باید برطرف کنید!

در این مقاله به یک سری عامل کندی سایت که ممکن است در کسب‌وکار شما تاثیرگذار باشد خواهم پرداخت. اگر...

AMP‌ چیست؟ باید و نباید‌های استفاده از آن

AMP تکنولوژی گوگل برای افزایش سرعت صفحات وب در نمایشگرهای موبایل است. اما استفاده از آن چه مزایا و معایبی...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.