First Contetntfull یا FCP چیست؟ + آموزش بهینه‌سازی آن


نویسنده:
شنبه 9 بهمن 1400
FCP چیست

بهتر است ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که FCP چیست؟ FCP معیاری است که شما در ابزارهای آنالیز تست سرعت با آن سر و کار دارید. البته ابزارهای تست سرعت معیارهای مختلف دیگری را نیز به شما نشان می‌دهند. First Contentful Paint (FCP) یک معیار عملکرد است که سرعت بازدیدکنندگانی که می‌توانند محتوای واقعی (متن، تصاویر، ویدیو و غیره) را در صفحه شما مشاهده کند را نشان می‌دهد. FCP صفحه شما به کل زمان صرف شده از ابتدای بارگذاری صفحه شما تا زمانی است که هر محتوا بر روی صفحه نمایش داده می‌شود می‌گویند. زمان FCP پایین به یک تجربه کاربری مثبت کمک می‌کند، زیرا بازدیدکنندگان شما احساس می‌کنند که اگر محتوا زودتر تحویل داده شود، صفحه سریع بارگذاری می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به صورت جامع به سوال FCP چیست پاسخ دهیم و به نحوه بهینه‌سازی آن بپردازیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

FCP چیست ؟

همانطور که گفته شد First Contentful Paint (FCP) یک معیار عملکرد است که سرعت بازدیدکنندگانی را که می‌توانند محتوای واقعی (متن، تصاویر، ویدیو و غیره) را در صفحه شما مشاهده کنند را اندازه‌گیری می‌کند. FCP صفحه شما کل زمان صرف شده از ابتدای بارگذاری صفحه شما تا زمانی است که هر محتوا بر روی صفحه نمایش داده می شود.

زمان FCP پایین به تجربه کاربری مثبت کمک می کند، زیرا هر چقدر وبسایت سریع‌تر بارگذاری شود و محتوا سریعتر به کاربران تحویل داده شود تجربه کاربری بهتری به بازدیدکنندگان وبسایت منتقل خواهد شد.

پیشنهادی: pagespeed insights چیست؟ و چه تاثیری بر سرعت وسئو سایت شما دارد؟

First Contentful Paint چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

First Contentful Paint اندازه گیری می‌کند که مرورگر چه مدت زمانی را صرف می‌کند تا اولین قطعه از محتوای DOM را پس از پیمایش کاربر به صفحه شما ارائه کند. تصاویر، عناصر غیرسفید <canvas> و SVG در صفحه شما محتوای DOM در نظر گرفته می‌شوند همچنین شامل هر چیزی که در داخل یک صفحه قرار دارد. iframe گنجانده نشده است نیز می‌شود.

FCP یک معیار مهم و کاربر محور برای اندازه‌گیری عملکرد درک شده است، زیرا نقطه‌ای را مشخص می‌کند که بازدیدکنندگان می‌توانند ابتدا هر محتوای مصرفی را روی صفحه ببینند. یک FCP سریع به کاربر اطمینان می‌دهد که در حین بارگذاری صفحه شما اتفاقی در حال رخ دادن است.

در مقابل، First Paint Timing نقطه‌ای را که در آن هر چیزی روی صفحه نمایش داده می‌شود (مثلاً رنگ پس زمینه، حاشیه و غیره) اندازه گیری می‌کند که معمولا کمتر از آن استفاده می‌شود.

تاثیر FCP بر امتیاز عملکرد شما:

این معیار 10 درصد از کل امتیاز عملکرد را به خود اختصاص می دهد.

بهینه سازی صفحه خود برای بهبود FCP معمولاً دستاوردهای قابل توجهی را هم در زمان بارگذاری واقعی صفحه و هم در درک کاربر از عملکرد سایت شما به ارمغان می آورد.

10 درصد مقدار قابل توجهی است پس بهتر است حتما برای بهینه‌سازی آن همین حالا اقدام کنید. تا اینجای مقاله FCP چیست سعی داشتیم به این سوال به طور کامل پاسخ دهیم. در ادامه این مقاله به نحوه بهینه سازی FCP خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

پیشنهادی: معرفی 10 مورد از عوامل موثر در سرعت سایت

چگونه First Contentful Paint را بهبود دهیم؟

توجه داشته باشید که ممیزی‌های خاص ذکر شده در زیر احتمالاً بیشترین سهم را در FCP شما دارد. با این حال، FCP صفحه شما ممکن است تحت تأثیر بهینه‌سازی‌های دیگری قرار گیرد که در اینجا ذکر نشده است. اما به طور کلی همین ممیزی‌ها می‌توانند تاثیر بسیار زیادی را در نتیجه کار شما داشته باشند پس به آن‌ها دقت کنید.

FCP چیست

با گنجاندن شیوه‌هایی که در ادامه گفته می‌شود می‌توانید به توسعه هر چه بهتر گردش کار خودتان کمک کنید مانند:

1.کاهش زمان پاسخگویی سرور:

کاهش زمان پاسخگویی سرور به ارائه زمان FCP سریع در صفحه شما کمک می کند. برخی از کارهایی که می توانید در اینجا انجام دهید عبارتند از:

  • کاهش زمان پاسخگویی اولیه سرور
  • استفاده از شبکه تحویل محتوا (CDN)
  • خدمات دهی به دارایی های ثابت با سیاست کش کارآمد
  • اجتناب از تغییر مسیر چند صفحه
  • ایجاد ارتباطات اولیه با منابع مهم شخص ثالث

2. حذف منابع مسدودکننده رندر:

حذف رفتار مسدود کردن رندر در صفحه شما باعث می‌شود منابع در سریع ترین زمان ممکن بارگذاری شوند.


3.به حداقل رساندن تعداد درخواست ها و اندازه بار:

سعی کنید تعداد درخواست‌ها و اندازه بارگذاری خود را تا حد امکان کوچک نگه دارید تا منابع سریع بارگیری شوند و مرورگر بتواند زودتر محتوا را در صفحه شما ارائه دهد.

قدم بعدی چه باید باشد؟

عصر امروز عصر ارتباطات و اطلاعات است. به طور کلی یکی از دغدغه‌های بزرگ انسان‌ها در این عصر سرعت است. اگر شما نیز سریع نباشید می‌تواند موجب شود که از دیگران جا بمانید و دیده‌ نشوید. وبسایت نیز از جمله مواردی است که باید به سرعت آن توجه لازم را داشته باشید. از این رو ما در تیم ادمین سایت یک دوره آموزشی را فراهم کرده‌ایم که می‌توانید با استفاده از آن چگونگی افزایش سرعت وبسایت را بیاموزید. بعد از استفاده از این دوره آموزشی دیگر نیازی به دوره‌های مشابه نخواهید داشت. پس همین حالا از طریق لینک زیر برای استفاده از این دوره آموزشی اقدام کنید.

پیشنهادی: دوره آموزش افزایش سرعت وب‌سایت

سخن آخر:

در این مقاله سعی شد به سوال FCP چیست و چگونه می‌توان آن را بهینه‌سازی کرد پاسخ دهیم. همچنین به یک دوره آموزشی بسیار حرفه‌ای در این زمینه اشاره کرده‌ایم. اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید در بخش نظرات ما را از انتقادات و پیشنهادات خودتان با خبر کنید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

اهمیت BreadCrumb در سئو چقدر است؟

اگر سئوکار هستید و از اهمیت BreadCrumb در سئو اطلاعات لازم را در اختیار ندارید بهتر است در این مقاله...

۱۲ روش موثر برای افزایش سرعت سایت

افزایش سرعت سایت یک روش موثر برای بهبود تجربه‌ی کاربری و جلب رضایت کاربر است. همچنین برای موتورهای جستجویی مثل...

۷ تکنیک‌ خطرناک سئو کلاه سیاه که موجب جریمه سایتتان می‌شود!

در این مقاله به بررسی ۷ تکنیک‌ سئو کلاه سیاه می‌پردازیم. تکنیک‌هایی که استفاده از آن‌ها موجب جریمه و پنالتی...

بهترین ابزارهای آنالیز بک‌لینک سایت به صورت رایگان، پیش به سوی رصد بک‌لینک‌ها !

عدم نظارت شما در بک‌لینک‌های دریافتی ممکن است اعتبار وب‌سایت شما را به خطر بیاندازد. در این مقاله ابزارهای آنالیز...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.