آموزش مفاهیم پایه در ابزار گوگل آنالیتیکس


کار با گوگل آنالیتیکس

در مقالات پیش شما را با ابزار آنالیز گوگل آنالیتکس آشنا کردیم. و گفتیم این ابزار آماری یکی از ابزارهای رایگان گوگل است. کار با گوگل آنالیتیکس می‌تواند به شما در زمینه‌ی مدیریت صحیح وب سایت، آنالیز آن و مشاهده ترافیک سایت کمک موثری کند.

همچنین به آموزش ثبت سایت در گوگل‌ آنالیتیکس پرداختیم. در این مقاله قصد داریم شما را با مفاهیم ابتدایی این ابزار آماری قدرتمند آشنا کنیم. همچنین نحوه کار با آن را به شما همراهان عزیز آموزش دهیم.

آموزش نحوه کار با گوگل آنالیتیکس

زمانی‌که حساب کاربری خود را در گوگل آنالیتیکس ایجاد کرده باشید، در صفحه ورود به محیط گوگل آنالیتیکس با تصویر زیر روبرو می‌شوید که گزینه‌ها ومنوهای مختلفی دارد:

آموزش نحوه کار با گوگل آنالیتیکس

در این بخش ما به شما این منوهای موجود در محیط گوگل آنالیتیکس را معرفی خواهیم کرد:

1- گزینه All acounts -All web site data

این کادر مربوط به تمام حساب‌های آنالیتیکس است که آن‌ها دسترسی دارید تا بتوانید آمار و ارقام مربوط به یک وب‌سایت را داشته باشید. بنابراین زمانی که روی این منو کلیک کنید، لیستی از حساب‌های گوگل آنالیتیکس به شما ارائه می‌شود که ممکن است از یک سایت تا چندین سایت مختلف باشد. با کلیک بر روی هر کدام از حسابها، منویی جلوی آن باز میشود و با انتخاب گزینه All Website Data شما به صفحه گوگل آنالیتیکس اصلی که مربوط به سایت موردنظر هست، راهنمایی می‌شوید.

2- کادر Try searching

برای دسترسی به بخش‌های مختلف در گوگل آنالیتیکس می‌توانیم از 2 ابزار استفاده کنیم. یکی از منوهایی که در سمت چپ داشبورد گوگل آنالیتیکس است و دیگری از طریق بخش جستجو که در بالای داشبورد قابل مشاهده است.

3- گزینه Insights

یکی دیگر از بخش‌هایی که باید کار با آن را به خوبی بدانیم، بخش Insight است. این بخش جایی است که گوگل آنالیتیکس با استفاده از هوش مصنوعی دیتای ما را پردازش کرده و نسبت به آن داده‌ها، نمودار آن را برای ما به نمایش می‌گذارد و همچنین نسبت به عملکرد سایتمان اطلاعاتی را به ما می‌دهد.

4- بخش users

همانطور که از نام این کادر پیداست، مربوط به تعداد کاربرانی ست که در بازه زمانی مشخصی که خودمان انتخاب کرده ایم به سایت مورد نظر ما سر زده‌اند و به نوعی از امکاناتی که ما در سایت برای کاربران تدارک دیده‌ایم، استفاده کرده‌اند.

5- بخش Session

یکی از اولین چیزهایی که بعد از باز کردن گوگل آنالیتیکس توجه شما را به خود جلب می‌کند، عدد session است. وقتی یک کاربر وارد وب‌سایت شما می‌شود، یک عدد به عدد User شما اضافه می‌شود.اگر همین کاربر در روز چندین بار وارد وب‌سایت شما شود باز هم فقط و فقط همان یک عدد برای تعداد User منظور می‌شود و آنالیتیکس عددی را به این عدد در بازه زمانی مشخص شده اضافه نخواهد کرد. وقتی یک کاربر وارد وب‌سایت شما شود، برای او یک Session یا جلسه تعریف می‌شود. حال اگر کاربر صفحه وب‌سایت شما را ببندد و یا طی ۳۰ دقیقه بعدی در سایت شما هیچ‌گونه فعالیتی (حتی اسکرول کردن) نداشته باشد، Session او خاتمه می‌یابد.

در صورتی که کاربر دوباره وارد وب‌سایت شما شود، دوباره برای او یک Session جدید ایجاد می‌شود ولی به عدد User گوگل آنالیتیکس اضافه نمی‌شود.بدین ترتیب همواره عدد session از عدد User یک وب سایت بیش‌تر خواهد بود.

6- بخش Bounce Rate

به درصدی از کاربرانی اشاره دارد که فقط یک صفحه از سایت را مشاهده می‌کنند و سپس از آن سایت به هر دلیلی خارج می‌شوند و هر چه درصد آن کمتر باشد اصولا بهتر است و به معیار حضور زمانی بازدید کننده در سایت بستگی ندارد. اگر بخواهیم از نگاه گوگل آنالیتیکس نرخ پرش(نرخ گریز) را تعریف کنیم شاید بتوان گفت کمی مفهوم، دقیق تر منتقل می‌شود، از نگاه گوگل اگر کاربری فقط یک Interaction داشته باشد، Bounce Rate برای آن کاربر ایجاد می‌شود. Interaction به معنی “تعامل” است و اگر بخواهیم اشاره کنیم که چه چیزی شامل Interaction می‌شود، میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

  • بازدید صفحه (Pageviews)
  • رخدادها (Event)
  • تبادلات (Transaction)

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *