کار با ابزارک‌ها در وردپرس


نویسنده:
سه شنبه 6 اسفند 1398
ابزارک‌های وردپرس

در این درس از مجموعه آموزش قدم به قدم وردپرس می‌خواهیم به بخش ابزارک‌ها در وردپرس بپردازیم.

ابزارک ها در واقع یکی از نقاط قوت وردپرس محسوب می‌شوند که به مدیران سایت‌های وردپرسی اجازه کنترل بیشتری روی وبسایت خود می‌دهند. در واقع می‌توان گفت ادمین‌ها کنترل بیشتری روی شخصی سازی بخش‌های مختلف وبسایت خود دارند.

کار با ابزارک‌ها در وردپرس

برای کار با ابزارک‌ها در وردپرس ابتدا باید از منوی پنل مدیریت به قسمت “نمایش » ابزارک‌ها” بروید.

منو ابزارک‌ها

جایگاه‌های ابزارک‌های وردپرس

اگر به سمت چپ صفحه باز شده دقت کنید تصویری مانند تصویر زیر را مشاهده می‌کنید، که جایگاه‌های ابزارکی که قالب شما از آن پشتیبانی می‌کند را نمایش می‌دهد.

جایگاه ابزارک‌ها

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید در قالب فعلی ما سه جایگاه ابزارک وجود دارد. جایگاه نوار کناری بلاگ، جایگاه پابرگ ۱ و جایگاه پابرگ ۲. می‌توان هر ابزارکی را در این جایگاه ها تنظیم کرد تا در مکان‌های مختلف قالب سایت نمایش داده شود.

اگر به سمت راست صفحه ابزارک دقت کنید می‌بینید بخشی با عنوان “ابزارک‌های قابل دسترس” وجود دارد. در این بخش کل ابزارک‌های فعال در وبسایت خود را مشاهده می‌کنید. تعداد این ابزارک‌ها ممکن است با اضافه شدن پلاگین یا تغییر قالب تغییر کند و ابزارک‌های جدید اضافه شود.

ابزارک‌های قابل دسترس

برای مثال اگر به تصویر بالا دقت کنید ابزارکی با نام “WordPress Popular Posts” مشاهده می‌کنید که این ابزارک با نصب افزونه “WordPress Popular Posts” فعال می‌شود. کار این افزونه نمایش مطالب پربازدید وردپرس است. که با استفاده از ابزارک‌ آن می‌توانید مطالب پربازدید را در جایگاه‌های مختلف قالب خود نمایش دهید.

ابزارک‌های دیگری هم بصورت پیشفرض در ابزارک‌های وردپرس وجود دارند مانند ابزارک “HTML سفارشی” که به شما اجازه درج کدهای html را می‌دهد. یا ابزارک “ابر برچسب” که پر استفاده‌ترین برچسب‌ها را نمایش می‌دهد.

درج ابزارک در یک جایگاه

برای اضافه کردن این ابزارک‌ها به یک جایگاه کافیست روی ابزارک موردنظر کلیک کرده و جایگاه موردنظر را انتخاب کنید. سپس روی دکمه “افزودن ابزارک” کلیک کنید.

درج ابزارک های وردپرس در یک جایگاه

راه دیگری که برای درج ابزارک‌های وردپرس در یک جایگاه وجود دارد، کلیک کردن روی ابزارک و کشیدن روی جایگاه مورد نظر است.

تنظیمات ابزارک‌ها در وردپرس

بعد از درج ابزارک به جایگاه موردنظر می‌توانید با کلیک کردن روی آن تنظیمات مربوط به آن ابزارک‌ را مشاهده کنید.

تنظیمات ابزارک

در اینجا ما ابزارک ابر برچسب را به جایگاه نوار کناری بلاگ اضافه کردیم. همانطور که می‌بینید در تنظیمات این ابزارک می‌توان فیلد عنوان و رده را تغییر داد. بعد از پایان کار باید روی گزینه “ذخیره” کلیک کنید.

در پایان کار با مشاهده صفحات مختلف وبسایت خود می‌توانید نتیجه تغییراتی که با استفاده از ابزارک‌های وردپرس اعمال شده را ببینید.

ابزارک‌های پرکاربرد وردپرس

در گذشته مقاله‌ای برای معرفی ابزارک‌های پرکاربرد وردپرس را برای شما همراهان عزیز ادمین سایت منتشر کردیم که می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد:

حتما بخوانید: ۱۲ مورد از پرکاربردترین ابزارک‌های وردپرس

اگر شما هم ابزارک‌های مفیدی می‌شناسید حتما آن را در قسمت نظرات همین صفحه به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *