الگوریتم گوگل چیست؟ انواع الگوریتم‌های گوگل را بشناسید


نویسنده:
دوشنبه 12 اسفند 1398
الگوریتم‌ گوگل چیست؟

گوگل چگونه نتیاج را رده‌بندی می‌کند؟ این سوال را در طی این دوره بارها پرسیدیم و در دروس ابتدایی از جمله معرفی سئو پاسخ دادیم. گوگل بر اساس دستورالعمل‌هایی کیفیت وب‌سایت‌های مختلف را می‌سنجد. این دستورالعمل‌ها همان الگوریتم‌های گوگل هستند که بحث امروز ما محسوب می‌شوند. در این درس به سوال الگوریتم گوگل چیست؟ پاسخ می‌دهیم سپس به سراغ انواع الگوریتم‌ها می‌رویم. همراه ما باشید.

الگوریتم گوگل چیست؟

اگر به زبان ریاضی آشنایی داشته باشید می‌دانید که الگوریتم‌ها مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها هستند که هدف مشخصی را دنبال می‌کنند. در گوگل هم همین قانون برقرار است.

گوگل برای کنترل وب‌سایت‌ها و رده‌بندی آنها دستورالعمل‌های مشخصی ایجاد کرده است. هر کدام از این الگوریتم ها هدف مشخصی را در وب‌سایت دنبال می‌کنند. برای مثال الگوریتمی به نام پاندا به دنبال بررسی کیفت بک‌لینک‌هاست.

بک‌لینک چیست؟

زمانی که عبارتی را در گوگل سرچ می‌کنید به این فکر کرده‌اید که چگونه میلیون‌ها نتیجه رده‌بندی شده به شما نمایش داده می‌شوند؟

گوگل الگوریتم‌های بسیاری پیچیده‌ای دارد که از آنها برای رده‌بندی نتایج استفاده می‌کند. در مورد این الگوریتم‌ها و جزییات آن اطلاعات زیادی منتشر نمی‌کند اما مواردی هستند که قطعاً در رتبه‌بندی‌ها موثر هستند. مثل تکرار کلمات کلیدی، تعداد بک‌لینک، ریسپانسیو بودن و mobile-friendly بودن وب‌سایت و…

اینها مواردی هستند که توسط الگوریتم‌های مختلف گوگل بررسی و تحلیل می‌شوند. این الگوریتم‌ها مدام در حال آپدیت هستند و دلیل قدرت گوگل در نمایش نتایج دقیق وجود همین الگوریتم‌های قدرتمند است.

راز قدرت گوگل در نتایج جستجوها

الگوریتم گوگل در نمایش نتایج جستجو

راز قدرت گوگل در نمایش نزدیک‌ترین نتیجه‌ها به کاربران همین الگوریتم‌ها هستند. الگوریتم های گوگل به کمک دستورالعمل‌ها سطح کیفی وب سایت‌ها را می سنجند. جزییات این دستورالعمل‌ها هیچ‌گاه فاش نشده است.

گوگل به کمک همین دستورالعمل‌های دقیق است که می‌تواند بهترین نتایج را به جستجو‌گرها نمایش دهد. الگوریتم‌های دقیق گوگل همیشه مراقب هستند که وب‌سایت‌های بی‌کیفیت در صدر نتایج قرار نگیرند.

واقعیت این است که همیشه افرادی بوده‌اند که می‌خواستند با رفتارهایی الگوریتم‌های گوگل را فریب دهند و وب‌سایت بی‌کیفیت خود را در نتایج بالا به کاربران نمایش دهند. به این رفتارها سئو کلاه سیاه می‌گویند. به همین دلیل گوگل قوانینی وضع کرده که تخطی از آن توسط الگوریتم‌ها قابل شناسایی است.

برای مثال وب‌سایتی که از محتواهای کپی استفاده می‌کند توسط الگوریتم پاندا جریمه می‌شود. این جریمه گوگل یا به اصطلاح پنالتی گوگل باعث می‌شود وب‌سایت جریمه شده از نتایج حذف شود در نتایج بالا قرار نگیرد.

پنالتی گوگل چیست؟


انواع الگوریتم‌های گوگل

انواع الگوریتم‌ گوگل

حال که متوجه شدیم الگوریتم گوگل چیست؟ باید به سراغ معرفی انواع آن برویم. گوگل دارای ده‌ها الگوریتم مختلف است که هرکدام وظایف مشخصی برعهده دارند. گوگل برای هرکدام از این الگوریتم‌ها یک نام انتخاب کرده که معمولاً نام یکی از حیوانات است! به همین دلیل است که الگوریتم‌های گوگل را به نام باغ‌وحش گوگل هم می‌شناسند.

مهمترین آنها که باید با سازوکارشان آشنا شویم موارد زیر هستند:

  • الگوریتم پاندا
  • الگوریتم پنگوئن
  • الگوریتم گورخر
  • الگوریتم کافئین
  •  الگوریتم مرغ مگس‌خوار
  • الگوریتم کبوتر
  • الگوریتم mobilegeddon
  • Page Authority
  •  Page Layout
  • PayDay Loan

هرکدام از این الگوریتم وظایف مشخصی را برعهده دارند که دانستن سازوکار آنها انجام سئو وب‌سایت را ساده‌تر می‌کند. برای مثال الگوریتم پاندا مسئول بررسی کیفیت محتوای وب سایت است در حالی که الگوریتم پنگوئن کیفیت بک‌لینک‌ها را بررسی می‌کند.

چرا باید الگوریتم‌های گوگل را بشناسیم؟

معمولاً اگر در دوره‌های آموزش سئو شرکت کرده باشید حداقل یک جلسه از دوره به مباحث معرفی الگوریتم‌های گوگل اختصاص می‌یابد. اما ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که چرا باید الگوریتم‌های گوگل را بشناسیم؟

واقعیت این است که اگر سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت برایمان مهم باشد، باید دنبال کلید آن در الگوریتم‌های گوگل باشیم. شناسایی الگوریتم‌ها به ما کمک می‌کنند بدانیم چه اصولی را در سایت انجام دهیم و از چه مواردی صرف نظر کنیم.

همچنین شناخت روش کاری گوگل باعث می‌شود جلوی رفتارهای خطرناک ما را در سئو بگیرد! همانطور که می‌دانید گوگل روزانه هزاران سایت را به خاطر عدم رعایت استانداردهای لازم جریمه یا به اصطلاح پنالتی می‌کند. شناخت معیار‌های گوگل به ما کمک می‌کند همیشه در مسیر درست باقی بمانیم و دچار جریمه نشویم.

همراهان عزیز ادمین سایت در این درس سعی شد به سوال الگوریتم گوگل چیست؟ پاسخ داده شود. در مقالات بعد روش کار مهمترین الگوریتم‌های گوگل را معرفی خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید