سئو داخلی یا On Page سئو چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟


نویسنده:
دوشنبه 13 آبان 1398
on page seo چیست

On Page SEO یا سئو داخلی سایت یکی از اصلی‌ترین مراحل سئو وب‌سایت است که می‌تواند در ظاهر سایت شما هم اثر گذار باشد. در این درس از آموزش سئو به سوال On Page سئو چیست؟ پاسخ می‌دهیم و چک لیست کاملی از موارد سئو داخلی را معرفی خواهیم کرد.

On Page سئو چیست؟

فرآیند انجام سئو به دو مرحله on page seo و off page seo تقسیم می‌شود. به کلیه‌ی اقداماتی که در داخل سایت انجام می‌دهیم تا سئو وب سایت بهبود پیدا کند on page seo یا سئو داخلی گفته می‌شود.

در واقع سئو خارجی اقداماتی از بیرون سایت مثل دریافت بک‌لینک را شامل می‌شود اما سئو داخلی مربوط به بهینه‌سازی‌های داخلی سایت است. برای مثال سئو محتوا، بهینه‌سازی کدها و بهبود تجربه‌ی کاربری را می‌توان در این دسته جا داد.

در درس قبل به موضوع روش سئو محتوا پرداخته شد. تمام مواردی که در این بخش مطرح شد بخشی از فرآیند on page seo بود. برای مثال نوشتن عنوان مناسب، ایجاد لینک داخلی و بهینه سازی تصویر نمونه‌ای از فعایت‌های on page یا سئو داخلی سایت است.


چرا انجام سئو داخلی سایت اهمیت دارد؟

فعالیت سئو داخلی یک بخش مهم از سئو محسوب می‌شود که تاثیر زیادی در بهینه‌سازی سایت دارد.

رعایت استانداردهای مختلف در سایت باعث می‌شود موتورهای جست‌وجو راحت‌تر به بخش‌های مختلف سایت دسترسی داشته باشند، موضوع اصلی هر صفحه را بهتر درک کنند و در کل کیفیت سایت را بالاتر در نظر بگیرند. انجام این فعالیت‌ها می‌توانند تاثیر زیادی در تعیین جایگاه سایت شما در نتایج داشته باشد.

همچنین انجام فعالیت‌های on-page seo باعث می شود از نظر ظاهر هم سایت بهینه‌تری داشته باشید و کاربران در سایت شما تجربه کاربری خوبی کسب کنند.

موارد مهم در On Page سئو

در ادامه مهمترین اصول سئو داخلی را بررسی خواهیم کرد. بهتر است کلیه موارد نوشته شده در این چک لیست در سایت شما رعایت شوند.

۱- Responsive بودن قالب سایت

اگر یک وب‌سایت واکنشگرا نباشد، از نظر گوگل یک امتیاز منفی دریافت می‌کند. این وب‌سایت در نتایج جستجو مخصوصاً جستجوهای موبایلی در جایگاه خوبی قرار نمی‌گیرد.

برای بررسی میزان واکنشگرا بودن وب‌سایت خود از ابزار mobile friendly test استفاده کنید.

واکنشگرا بودن سایت به چه معناست؟


۲- افزایش سرعت سایت

سرعت لو دشدن صفحات سایت شما یکی از مهمترین موارد سئو داخلی سایت محسوب می‌شود. شما می‌توانید با انجام کارهایی مثل بهینه‌سازی تصاویر، کاهش queryها، فشرده‌سازی کدهای قالب و.. سرعت سایت خود را افزایش دهید.
برای مشاهده ۱۰ راهکار ساده برای افزایش سرعت سایت به مقاله‌ی زیر مراجعه کنید.

افزایش سرعت سایت با ۱۰ راهکار کاربردی


۳- استفاده از قالب استاندارد

باید از قالبی استفاده کنید که کدهای آن بهینه و استاندارد باشند. استفاده از قالب‌ با کدهای نامناسب و کند تاثیر منفی را در سئو سایت شما خواهد داشت.
در حین طراحی قالب سایت باید مسائل مختلف سئو مد نظر گرفته شود.

همچنین بخوانید: مهمترین تگ‌های HTML که در سئو اهمیت دارند


۴- توجه به UI و UX

ظاهر سایت باید به گونه‌ای باشد که کابر جذب آن شود. احتمالاً برایتان پیش آمده که با جستجوی عبارتی سر از وب‌سایت‌هایی در آورده باشید که رنگ نوشته‌ها، سایز متون، فاصله‌ی بین خطوط و… به گونه‌ای باشند که احساس کنید دیگر نمی‌توانید حتی یک خط دیگر از این صفحه را بخوانید و باید فوراً از این سایت خارج شوید.

واقعیت این است که اگر سایت شما از نظر کاربر جذاب نباشد هر چقدر هم که محتوای خوبی در آن باشد، احتمال خوانده شدن آن بسیار کاهش می‌یابد.

UX به معنی تجربه‌ی کاربری در سایت است. وب‌سایت شما باید به گونه ای باشد که کاربر بدون سردرگمی و به سادگی به هدف مورد نظر خود دست پیدا کند.

برای مثال وب‌سایتی را که برای عضویت، یک فرم با ده‌ها فیلد مقابل شما قرار می‌دهد را با سایتی مقایسه کنید که برای ثبت‌نام فقط نیاز به یک ایمیل دارد.
تمایل شما برای ادامه‌ی مراحل عضویت در کدام وب‌سایت بیشتر است؟

اگر می‌پرسید این موارد چه ارتباطی به سئو دارد باید بدانید که داشتن UX و UI مناسب نرخ خروج کاربر را کم می‌کند و اطمینان کاربر را افزایش می دهد. همچنین احتمال بازگشت کاربران به سایت شما هم افزایش پیدا می‌کند. این موارد در سئو تاثیر مثبتی خواهند داشت.

مفهوم UI و UX و اهمیت آنها در سئو


۵- لینک سازی داخلی

هرگاه ربات‌های خزنده به یک لینک برخورد می‌کنند در صورت follow بودن لینک به صفحه‌ی مقصد می‌روند و آن صفحه را هم بررسی می‌کنندوجود لینک‌های داخلی مناسب باعث می‌شود موتورهای جستجو صفحات مختلف سایت شما را بیابند و ایندکس کنند.

همچنین ایجاد لینک با کلمات مناسب و مرتبط به هر صفحه باعث می‌شود موتورهای جستجو موضوع اصلی صفحه مقصد را به خوبی درک کنند.

از دیگر مزایای لینک داخلی، گردش کاربر در سایت است. وجود لینک‌های بجا و صحیح باعث می‌شود نرخ خروج کاربراز سایت (bounce rate) به شدت کاهش یابد.

۶- استفاده از alt مناسب

برای همه‌ی تصاویر وب‌سایت خود بخش alt را تکمیل کنید. در این بخش باید متنی متناسب به تصویر و توصیف کننده‌ی آن نوشته شود. در بعضی از متن‌های جایگزین از عباراتی استفاده کنید که شامل کلمه‌ی کلیدی آن صفحه هم باشد.

۷- درج تگ title

تگ عنوان سئو یا title تگی است که در بخش <head> سایت قرار می‌گیرد و در نتایج گوگل قابل نمایش است. باید این عنوان به اندازه‌ی کافی جذاب باشد، حاوی کلمه‌ی کلیدی اصلی صفحه باشد و از نظر طول آنقدر کوتاه یا بلند نباشد.(حداکثر ۷۰ کارکتر)

متا تگ در سئو داخلی


۸- درج mata description‌ یا توضیحات متا

بخشی که در پایین عنوان سئو در نتایج دیده می‌شود می‌تواند تاثیر خوبی در دریافت کلیک داشته باشد. جذاب نوشتن بخش توضیحات متا باعث می‌شود CTR سایت شما افزایش یابد.

۹- استفاده صحیح از تگ‌های heading

تگ‌های h1 تا h6 برای مشخص کردن عنوان به کار برده می‌شوند. تگ h1 با اهمیت‌ترین عنوان هر صفحه است که بهتر است فقط یکبار در هر صفحه استفاده شود. با توجه به اهمیت این تگ‌ها در سئو بهتر است از کلمات کلیدی خود در آنها استفاده کنید.
در استفاده از این تگ‌ها سعی کنید خاصیت سلسه مراتبی آن را حفظ کنید.

۱۰- بهینه‌سازی محتوا

یکی از مهمترین موارد سئو داخلی یا on page seo انجام بهینه‌سازی محتوا است. در درس قبل بررسی کردیم که برای بهینه‌سازی یک محتوا انجام چه اقداماتی ضروری است. برای مشاهده‌ی آن می‌توانید از لینک زیر استفاده نمایید.

روش سئو کردن محتوای سایت

می‌توانید مهمترین موارد بهینه‌سازی محتوا را در اینفوگرافیک زیر ببینید.

بهینه سازی محتوا در on page سئو


۱۱- اصلاح محتواهای بی ارزش

وقت آن رسیده که سر و سامانی به محتواهای سایت خود بدهید. محتواهایی که از نظر گوگل بی ارزش یا به اصطلاح thin content شناخته می‌شوند را شناسایی و اصلاح نمایید.
ویژگی‌ این نوع محتواها این است که معمولاً بسیار کوتاه هستند، ارزش محتوایی ندارند، مخاطب زیادی را به خود جذب نکرده‌اند و.. . بهتر است این محتواها را شناسایی و اصلاح کنید.

۱۲- بهینه سازی آدرس صفحات

URL‌ هر صفحه باید خوانایی داشته باشد. پس در آن از کارکتر‌ یا عبارت بی معنا استفاده نکنید. تا جایی که می‌توانید از URLهای بلند استفاده نکنید. وجود کلمه‌ی کلیدی اصلی در URL‌ هم می‌تواند اثر خوبی در سئو صفحات شما داشته باشد.

اگر از سیستم‌ مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید از بخش تنظیمات >> پیوندهای یکتا وارد بخش تنظیمات عمومی شوید و آن را روی نام نوشته تنظیم کنید.

بهینه سازی url در on page سئو
بهینه سازی url


۱۳- استفاده از قابلیت اشتراک گذاری

بهتر است در هر مقاله از سایت شما دکمه‌هایی برای اشتراک گذاری مطلب وجود داشته باشد. تا اگر کاربری به آن علاقه‌مند شد بتواند مقاله را با دیگران share کند.

۱۴- معرفی شبکه‌های اجتماعی

برای اینکه کاربران با شبکه‌های اجتماعی سایتتان آشنا شوند آیکن و لینک شبکه‌های مجازی را در سایت قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

2 پاسخ به “سئو داخلی یا On Page سئو چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟”

  1. shayan گفت:

    خیلی خوب بود مخصوصا اینکه برای بخش های مهم یک سری مطالب رو نوشتید و لینک دادید.

دیدگاهتان را بنویسید