Off Page SEO چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟


نویسنده:
دوشنبه 20 آبان 1398
Off Page SEO چیست؟

در درس قبلی از آموزش سئو بررسی کردیم که on page seo چیست و شامل چه مواردی می‌شود. در این درس بخش دیگر سئو یعنی Off Page SEO را معرفی خواهیم کرد و روش‌های انجام سئو خارجی را بررسی می‌کنیم.

Off Page SEO  چیست؟

Off Page SEO همان سئو خارجی سایت است و به کلیه اقداماتی گفته می‌شود که در بیرون از سایت انجام می‌دهیم تا سئو وب‌سایت ما بهبود یابد. همانطور که On page seo‌ برای بهینه‌سازی وب‌سایت لازم است انجام سئو خارجی سایت هم اثر گذار خواهد بود و نباید از آن غافل شد. به همین دلیل مهمترین موارد سئو خارجی را در این درس لیست کرده‌ایم.

مهمترین موارد Off Page SEO

بسیاری از افراد Off Page SEO را با لینک سازی می‌شناسند اما واقعیت این است که سئو خارجی سه بخش اساسی دارد:

  • دریافت بک لینک
  • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
  • برند سازی

بک لینک چیست؟

بک لینک به لینک‌های دریافتی از سایر وب‌سایت‌ها گفته می‌شود. برای مثال اگر وب‌سایت X به سایت شما یک لینک دهد، سایت شما دارای یک بک‌لینک خواهد بود.

بک لینک قلب تپنده‌ی Off Page SEO

مفهوم بک لینک در Off Page Seo
مفهوم بک لینک

لینک‌ها باعث می‌شوند خزنده‌ها صفحات وب‌سایت شما راحت‌تر پیدا کند و ایندکس بهتر صورت بگیرد. اگر وب‌سایت X به صفحات سایت شما لینک دهد، این لینک به این معنا است که سایت X صفحه‌ی سایت شما را تایید کرده و بخشی از اعتبار خود را به سایت شما بخشیده است.
بنابراین دریافت بک‌لینک از وب‌سایت‌های معتبر، باکیفیت و مرتبط به حوزه‌ی کاری شما می‌تواند در افزایش رتبه‌ی صفحات سایت شما و در نتیجه در سئو وب‌سایتتان موثر باشد.

تفاوت اثر لینک فالو و نوفالو در سئو

در گذشته دریافت بک‌لینک از سایر وب‌سایت‌ها یکی از مهمترین فاکتورهای سئو بوده است. به طوری که اگر یک وب‌سایت تعداد بالایی بک‌لینک با کلمات کلیدی مشخص دریافت می‌کرد احتمالاً با جستجوی آن کلمات در نتایج اولیه‌ی گوگل قرار می‌گرفت.

اما این تمام ماجرا نیست! سوء استفاده کردن وب‌سایت‌های بی کیفیت و اسپم از این قضیه باعث شد گوگل با الگوریتم‌های خود (الگوریتم‌ پنگوئن) شروع به مبارزه با این وب‌سایت‌ها کند.

هنوز بک‌لینک تاثیر خوبی در سئو وب‌سایت دارد اما هرگونه خطا و ساخت لینک به طور مصنوعی و بی‌کیفیت ممکن است موجب شود وب‌سایت شما دچار پنالتی گوگل شود.

امروزه دریافت تعداد زیادی لینک با کلمات مشخص یا خرید بک‌لینک از روش‌های سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود و موجب پنالتی شدن وب‌سایت شما خواهد شد.

سئو کلاه سیاه چیست؟

بنابراین سعی کنید به جای خرید تعداد زیادی بک لینک یا دریافت لینک‌های اسپم محتواهای لینک پذیر بنویسید، در انجمن‌ها فعالیت داشته باشید، مقالات مهمان بنویسید و…
در جلسات آتی بیشتر راجع‌به بک‌لینک توضیح خواهیم داد.

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی یکی از روش‌های موثر در Off Page SEO‌ است. بهتر است برای وب‌سایت خود در شبکه‌های اجتماعی حساب کاربری ایجاد کنید و با توجه به استراتژی مشخص و روش‌های تبلیغاتی شروع به فعالیت کنید.

حضور شما در شبکه های اجتماعی فواید زیادی دارد از جمله:

  • جلب اعتماد کاربران
  • برند سازی
  • افزایش ترافیک
  • ارتباط متقابل با کاربران
  • دریافت بک لینک
  • و….

برند سازی

گوگل وب‌سایت‌های برند و معروف را بیشتر دوست‌ دارد چرا که اعتماد کردن به این وب‌سایت‌ها راحت‌تر و منطقی‌تر به نظر می‌رسد. وب‌سایت‌هایی که دارای هویت هستند و بین کاربران مختلف شناخته‌شده‌اند قطعاً اعتماد پذیر‌تر به نظر می‌رسند.
یکی از بهترین روش‌هایی که به شما در برند سازی کمک خواهد کرد، حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی است.

نتیجه: قطعاً Off Page SEO به اندازه‌ی On Page SEO در سئو دارای اهمیت است. لذا سعی کنید موارد گفته شده را به خوبی رعایت نمایید تا شاهد بهترین نتیجه‌ها باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید