گوگل سرچ کنسول چیست و چه امکاناتی دارد؟


نویسنده:
چهارشنبه 18 دی 1398
گوگل سرچ کنسول چیست

گوگل سرچ کنسول یکی از ابزارهای رایگان گوگل است که می‌تواند در زمینه‌ی مدیریت صحیح وب سایت و آنالیز آن به ما کمک موثری داشته باشد. در این مقاله از مجموعه آموزش‌ رایگان سئو ابتدا بررسی می‌کنیم گوگل سرچ کنسول چیست سپس به معرفی قابلیت‌های این ابزار معروف می‌پردازیم.

گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول (google search console) یک ابزار پرکاربرد برای بررسی وضعیت سایت از دیدگاه گوگل است. این ابزار رایگان از بهترین ابزار‌های مدیریت سایت برای سئو است که توسط گوگل ارائه شده است. نام قدیم این ابزار گوگل وبمستر تولز (google webmaster tools) بوده که در سال ۲۰۱۵ به نام فعلی تغییر کرده است.

به کمک گوگل سرچ کنسول میتوان فهمید وضعیت دسترسی ربات‌های گوگل به سایت ما چگونه است، چه صفحاتی از سایت ایندکس شده است، میزان کلیک‌های دریافتی و جایگاه وب‌سایت ما در نتایج چگونه بوده و ده‌ها اطلاعات مفید دیگر که به سئو وب‌سایت ما کمک خواهند کرد.

شما همراهان گرامی ادمین سایت می‌توانید برای یادگیری این ابزار کاربردی و مهم به دوره‌ی آموزش گوگل سرچ کنسول مراجعه نمایید تا علاوه بر یادگیری بخش‌های مختلف پنل این ابزار، با سئو و آنالیز سایت به کمک سرچ کنسول هم آشنا شوید.

چرا باید از سرچ کنسول استفاده است؟

بسیار توصیه شده است که وب‌سایت خود را در این ابزار ثبت نمایید، اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاد که چرا استفاده از سرچ کنسول مهم است؟
برای آن دلایل مختلفی داریم از جمله:

  • شناسایی سریع‌تر سایت‌ به گوگل مخصوصاً برای سایت‌های تازه‌کار
  • معرفی صفحات جدید و ایندکس سریع
  • یافتن خطاهای ۴۰۴، مشکلات رسپانسیو، AMP و…
  • بررسی وضعیت خزش و دسترسی ربات‌های گوگل به صفحات مختلف سایت
  • مشاهده پیغام‌های مشکلات امنیتی و اخطار‌های پنالتی گوگل در صورت رخ‌دادن
  • بررسی بک‌لینکهای دریافتی و…

تفاوت سرچ کنسول و آنالیتیکس چیست؟

گوگل سرچ کنسول در برابر آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس هم مانند سرچ کنسول یکی از ابزار‌های رایگان گوگل محسوب می‌شود. گوگل آنالیتیکس نسبت به سرچ کنسول گسترده‌تر است و بخش‌های مختلفی را شامل می‌شود. این ابزار بیشتر روی کاربر تمرکز کرده است و اطلاعات خوبی از مشخصات کاربران، دستگاه‌ آن‌ها، نحوه پیدا کردن سایت و.. در اختیار ما قرار می دهد.
همچنین در این ابزار بخش‌هایی هم از ابزار سرچ کنسول گرفته شده است.

اما ابزار سرچ کنسول بیشتر تمرکزش روی صفحات سایت است تا کاربر. اطلاعات مختلفی را درباره‌ی صفحات وب‌سایت گزارش می‌دهد.

اگر دیگر تقاوت‌های این دو ابزار می‌توان به اهداف آنها اشاره کرد. گوگل سرچ کنسول به رفتار کاربر تا لحظه‌ی ورود به سایت می‌پردازد اما گوگل آنالیتیکس از لحظه‌ی ورود تا خروج کاربر را رصد می‌کند.
به طور کلی استفاده از هر دو ابزار لازم است. ابزار سرچ کنسول بیشتر برای رصد دسترسی ربات‌های گوگل و یافتن خطاهای احتمالی و ابزار آنالیتیکس برای بررسی رفتار کاربران در وب‌سایت مناسب هستند.

استفاده از سرچ کنسول برای سئو

از این ابزار کارآمد می‌توان در زمینه بهبود سئو استفاده کرد. قطعاً یکی از دلایل فراگیر شدن این ابزار همین موضوع است. در ادامه به معرفی مهمترین قابلیت‌های گوگل سرچ کنسول در سئو می‌پردازیم.

بخش performance

بخش performance در گوگل سرچ کنسول
بخش performance در گوگل سرچ کنسول

در این بخش گزارشاتی از وضعیت جایگاه وب‌سایت خود در نتایج گوگل، میزان impression، CTR و نرخ کلیک دریافت می‌کنید. به کمک فیلتر قدرتمند این بخش می‌توانید این آمار را برای یک کلمه‌ی کلیدی، یک آدرس مشخص، یک کشور خاص و… دریافت کنید.

ctr و impression چه معنایی دارند؟

بخش دیگر این ابزار جدول داده‌هاست. به کمک این جدول می‌توانید متوجه شوید با چه کلمات کلیدی وب‌سایت شما را پیدا کرده‌اند، از چه کشوری و با چه ابزاری.

شناسایی کلمات پر جستجو، شناسایی صفحات پربازدید، مشاهده روند بازدید‌‌ها در طی زمان از مهمترین اطلاعاتی است که تحلیل آنها می‌تواند به شما کمک زیادی کند.  

بخش url inspection

بخش url inspection در گوگل سرچ کنسول
بخش url inspection در گوگل سرچ کنسول

در این بخش آدرس یک صفحه را وارد می‌کنیم و گوگل وضعیت ایندکس کردن آن صفحه را نمایش می‌دهد. در این بخش اگر ربات‌ها گوگل به آن صفحه دسترسی نداشته باشند، صفحات رسپانسیو نباشند گزارشاتی دریافت خواهید کرد.

بخش links

این بخش هم تمام بک‌لینک‌های دریافتی صفحات سایت شما را برررسی می‌کند. همانطور که می‌دانید دریافت بک‌لینک از مهمترین روش‌های off page seo است. بنابراین بررسی وضعیت بک‌لینک‌ها بسیار ضروری است که این ابزار تا حد زیادی در این مورد کمک کننده است.

off page seo چیست و چه تکنیک‌هایی دارد؟

این ابزار دارای ده‌ها بخش مختلف است که هرکدام از آنها به نوعی به سئو وب‌سایت شما کمک خواهند کرد. در این مقاله هدف پاسخ به سوال گوگل سرچ کنسول چیست ، بوده اما در مقالات بعدی راجع به نحوه‌ی ثبت سایت در این ابزار و کاربرد هر بخش آن توضیحات بیشتری ارائه می‌دهیم.

آموزش گوگل سرچ کنسول

برای اینکه بتوانید وب‌سایت خود را به درستی آنالیز کنید، نیاز دارید کار با این ابزار را بیاموزید. بدون آنالیز و رصد وب‌سایت نمی‌توانید ایرادات سایت را شناسایی و رفع نمایید. برای هر مدیر وب‌سایت، کارشناس سئو، تولیدگر محتوا و … ضروری است که کار با سرچ کنسول را بداند.

دوره‌ی آموزش گوگل سرچ کنسول در ادمین‌سایت، یک آموزش ویدیویی و کاربردی است که علاوه بر بخش‌های مختلف پنل سرچ کنسول، به شما نحوه آنالیز و سئو وب‌سایت با این ابزار را می‌آموزد.

مشاهده دوره آموزش گوگل سرچ کنسول

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید