سئو محلی چیست؟ ۷ تکنیک اصلی Local Seo را بشناسید


نویسنده:
شنبه 30 آذر 1398
سئو محلی

اگر کسب‌وکاری دارید که حضور کاربر در محل کار شما ضرورت داشته باشد، مثل رستوران، تعمیرگاه و… برای اینکه کاربران هدفمند و متناسب با موقعیت جغرافیایی خود پیدا کنید نیاز به سئو محلی خواهید داشت.
سئو محلی یا Local Seo باعث می‌شود که کاربران نزدیک، شما را در گوگل پیدا کنند. در این مقاله از دوره‌ی آموزش سئو قصد داریم به معرفی سئو محلی بپردازیم. همراه ما باشید.

سئو محلی چیست؟

سئو محلی به بهینه‌سازی وب‌سایت برای جستجوهای محلی گفته می‌شود. تصور کنید کاربری به دنبال نزدیک‌ترین دندان‌پزشکی به موقعیت خودش است. اگر فرض کنیم این کاربر در شرق تهران باشد، عبارت‌هایی که این کاربر جستجو می‌کند معمولاً موارد زیر هستند:

  • دندانپزشکی شرق تهران
  • دندانپزشکی در نارمک
  • دندانپزشکی‌های اطراف من و…

این عبارات جستجوهای محلی یا local نامیده می‌شوند. برای اینکه کاربران، وب‌سایت شما را در جستجوهای محلی پیدا کنند، شما باید از سئو محلی (local seo) استفاده کنید.
تصویر زیر نمونه‌ای از یک جستجوی محلی است. همانطور که مشاهده می‌کنید در نتایج جستجوی این عبارات علاوه بر نتایج همیشگی نقشه‌ هم ظاهر شده است. شماهم می توانید با رعایت نکات سئو محلی در این نتایج قرار بگیرید.

نمایش سئو محلی در نتایج گوگل

سئو محلی مناسب چه کسب‌وکارهایی است؟

سئو محلی برای مشاغلی مناسب است که بیشتر مشتریان آنها افرادی از محله‌های اطراف آنها باشند. برای مثال یک آرایشگاه، آموزشگاه زبان، تعمیرگاه اتومبیل، کلینیک‌های پزشکی، رستوران و… از جمله مشاغلی هستند که به حضور کاربران در محیط کاری نیاز دارند.

عمده مشتریان این مشاغل افرادی هستند که از نظر مسافت با آنها فاصله‌ی کمتری داشته باشند. بنابراین اگر شما هم صاحب این نوع مشاغل هستید بهتر است از سئو محلی استفاده کنید تا:
کاربران هدفمندی پیدا کنید که هم به خدمات شما نیاز دارند و هم از نظر موقعیت جغرافیایی با شما فاصله‌ی زیادی ندارند.

گوگل چگونه جست‌وجوهای محلی را پردازش می‌کند؟

گوگل به راحتی می‌تواند از روش‌های مختلفی از جمله IP کاربران موقعیت مکانی آنها را تشخیص دهد. بنابراین زمانی که کاربری جستجو می‌کند نزدیک‌ترین تعمیرگاه به من، گوگل سعی می‌کند نزدیکترین تعمیرگاه‌هایی که به موقعیت مکانی آن کاربر است به او نمایش دهد.

گفتیم گوگل موقعیت کاربران را درک می‌کند، اما سوال اصلی اینجاست: گوگل چگونه موقعیت مکانی کسب‌وکارها را شناسایی می کند؟
خب واضح است، با تکنیک‌های سئو محلی! اگر می‌خواهید گوگل موقعیت کسب‌وکار شما را به درستی شناسایی کند باید به سراغ تکنیک‌های local seo بروید.

مهمترین تکنیک‌های سئو محلی

۱- استفاده از Google my business

Google my business یکی از ابزار‌های گوگل است که می‌توانید در آن کسب‌وکار خود را همراه با اطلاعاتی مثل آدرس، شماره تماس و تصاویر ثبت کنید.

متاسفانه این ابزار برای کشور ایران تحریم شده و قابل استفاده نیست! به جای این ابزار می‌توانید از ابزار Google Map یا همان نقشه‌ی گوگل استفاده کنید. استفاده از این ابزار هم اثر خوبی در سئو محلی سایت شما خواهد داشت.

برای استفاده از این ابزار به این آدرس مراجعه کنید و کسب‌وکار خود را ثبت نمایید. این کار باعث می‌شود تا با جستجوی نام برند شما، موقعیت مکانی، آدرس، شماره تماس و اطلاعاتی دیگری از سایت شما به کاربران نمایش داده شود.

گوگل مپ در سئو محلی

۲- ثبت سایت در دایرکتوری‌های محلی

یکی از بهترین کارهایی که میتوان برای سئو محلی انجام داد ثبت سایت در وب‌سایت‌های معرفی مشاغل، وب‌سایت‌های نقشه محور و دایرکتوری‌های محلی است.  مانند وب سایت های پونز یا دانرو و…

دایرکتوری‌ها، وب‌سایت‌هایی هستند که به صورت موضوعی کسب‌وکارهای مختلف را لیست می‌کنند. به خاطر استفاده نامناسب از آنها بسیاری از دایرکتوری‌ها به سایت های اسپم تبدیل شده‌اند که استفاده از آنها تاثیر عکس خواهد داشت! بنابراین قبل از ثبت سایت در یک دایرکتوری ابتدا به وضعیت کلی سایت و امتیاز spam score ارائه شده توسط moz توجه کنید.

۳- ثبت نظرات کاربران درباره‌ی وب‌سایت شما

گوگل به نظر کاربران توجه می‌کند. اینکه کاربران شما از کسب‌وکارتان چقدر رضایت دارند مهم است. سعی کنید کاربران را به درج نظر و امتیاز دهی در google map‌ و سایت‌های معرف کسب‌وکار شما تشویق کنید.

۴- استفاده از structure data

در جلسه‌ی سئو تکنیکال درباره‌ی داده‌های ساختار یافته صحبت کردیم. این داده‌ها در انتقال اطلاعات به گوگل بسیار مفید هستند. برای بهبود سئو محلی بهتر است Business خود را از طریق این داده‌ها به گوگل معرفی کنید.
برای انجام این کار دو راه دارید:

  • وارد سایت schema.org شوید و عبارت business را جستجو کنید تا موارد مورد نیاز برای Markup اطلاعات یک کسب وکار را برای شما نمایش دهد.
  • وارد پنل markup گوگل و گزینه‌ی local business را جستجو کنید. در این صورت گوگل داده‌های لازم برای کسب‌وکار را به شما معرفی می‌کند.
markup‌کردن local business با گوگل

۵- استفاده از کلمات کلیدی محلی

در انتخاب کلمات کلیدی، کلمات حاوی لغات محلی را هم انتخاب کنید. برای مثال کلمه‌‌ای مثل “کافی‌شاپ در شیراز” یک کلمه‌ی کلیدی محلی محسوب می‌شود. کاربر با جستجوی آن به دنبال دریافت خدمات در موقعیت مشخصی است.

بهترین کلمات را با روش‌هایی که در جلسات قبل درباره انتخاب کلمات کلیدی گفته شد، انتخاب کنید. این کلمات را در صفحات ورود کاربران یا landing page ها به کار ببرید. فقط توجه داشته باشید استفاده‌ی بیش‌ازحد این کلمات به ضرر شما خواهد بود. هرگز در استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

روش‌ انتخاب بهترین کلمات کلیدی

دریافت بک لینک با کلمات کلیدی محلی

یکی دیگر از کارهای مناسب برای بهبود سئو محلی دریافت بک‌لینک با کلمات کلیدی محلی می‌باشد. بهتر از سایت‌هایی با اعتبار بالا (domain authority) و مرتبط با موضوع کاری خود بک لینک بگیرید.

domain authority چیست؟

ثبت آدرس و شماره تماس در سایت

در بخش پابرگ سایت (footer) اطلاعات دفتر کار خود را ثبت کنید. این آدرس باید با آدرس ثبت شده در google map یکسان باشد. درج تلفن ثابت با کد استان هم می تواند اثر گذار باشد.

علاوه بر موارد فوق، بهتر است با تکنیک‌های سئو که در درس‌های قبل هم معرفی کرده ایم به سئو وب‌سایت خود بپردازید و تا جای ممکن اعتبار سایت خود را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید