کلمه کلیدی چیست؟ استفاده از این نوع کلمات کلیدی برای سئو ممنوع!


نویسنده:
سه شنبه 10 تیر 1399
کلمه‌ی کلیدی چیست؟

مفهوم کلمات کلیدی و نحوه‌ی پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی در سئو مبحث بسیار مهمی است. چرا که با انتخاب کلمات کلیدی هدفمند و مرتبط می‌توانیم کاربرانی را که واقعاً به دنبال سایت ما هستند، به بازدیدکنندگان یا حتی خریداران محصولات سایت خود تبدیل کنیم.
در این مقاله از آموزش سئو ابتدا به سوال کلمه کلیدی چیست؟ پاسخ خواهیم داد و بعد به انواع کلمات کلیدی و نحوه‌ی به کاربردن آنها می‌پردازیم.


مفهوم کلمات کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی همان عباراتی هستند که کاربران آن را در موتورهای جستجو وارد می کنند تا محتوای مد نظر خود را بیابند. در واقع کلمه‌ کلیدی همان خواسته و علاقه‌مندی‌ کاربران است که در موتورهای جستجو search می شود.

همچنین در هر صفحه از سایت موضوع و ایده‌ی اصلی آن می‌تواند کلمه کلیدی آن صفحه از سایت محسوب شود که کاربران را به پیدا کردن سایت شما در اینترنت سوق می‌دهد.
برای مثال کاربری که می‌خواهد نحوه‌ی تعویض لنت ترمز خودرو را از طریق اینترنت پیدا کند، در گوگل عبارت آموزش تعویض لنت ماشین را جستجو می‌کند. این عبارت جستجو شده همان کلمات کلیدی محسوب می‌شود که شما باید در مقاله‌ی مربوط به این آموزش به کار ببرید.

پس اگر بخواهیم در یک جمله کوتاه بگوییم معنی کلمه کلیدی چیست؟ باید گفت همان خواسته‌ی کاربران از سایت ما! ممکن است این خواسته برای پرسش و جذب اطلاعات باشد یا برای خرید و دریافت خدمات.


چرا کلمات کلیدی مهم هستند؟

حالا که متوجه شدید مفهوم کلمه کلیدی چیست؟ احتمالاً دلیل مهم بودن آن را می‌توانید حدس بزنید.
در واقع کلمات کلیدی همان چیزهایی هستند که کاربران از وب‌سایت‌ها می‌خواهند! واضح است که اگر شما واژگان کلیدی پر جستجو و مرتبط به فعالیت خود را شناسایی کنید و برای آنها صفحات مناسبی ایجاد کنید‌، می‌توانید بازدید مناسبی از طریق آن بدست آورید.
دریافت بازدید مستقیم از گوگل هم یکی از اهداف اصلی سئو سایت است.

برای دریافت بازدید مستقیم از گوگل ابتدا باید نیاز و خواسته‌ی کاربران را بشناسیم. باید متوجه شویم برای هر کدام از این موضوعات چه عباراتی بیشتر جست‌وجو می‌شوند. سپس از میان آنها پر جستجو‌ترین کلملاتی که مورد توجه سایت‌های کمتری قرار گرفته است را انتخاب کنیم. به طور خلاصه باید کلمات پر جستجو ولی کم رقیب را شناسایی کنیم تا بتوانیم به افزایش ترافیک سایت کمک کنیم.

واقعیت این است که بدون یافتن کلمات کلیدی موثر، فرآیند سئو فقط تلاش بی ثمر و بیهوده خواهد بود. آنقدر کلمات کلیدی مهم هستند که ما در آموزش ویدیویی سئو دو جلسه‌ی کامل را به این مبحث اختصاص دادیم تا بتوانید بهترین کلمات کلیدی را پیدا کنید.

آموزش ویدیویی سئو – جامع و کاربردیانواع کلمات کلیدی

حال که با مفهوم کلمات کلیدی آشنا شدید بهتر است بدانید انواع مختلفی از کلمات کلیدی وجود دارند. معمولاً کلمات را برحسب طول کلمه‌ کلیدی، میزان جستجو و قصد کاربر دسته بندی می‌کنند.

انواع کلمه کلیدی بر حسب طول عبارت

زمانی که گفته می‌شود کلمه‌ی کلیدی مقصود فقط یک کلمه نیست. کلمه‌ی کلیدی می‌تواند خود عبارتی باشد که شامل چند کلمه ‌شود. برای مثال عبارت “آموزش رایگان سئو” یک کلمه‌ی کلیدی محسوب می‌شود که کاربر با جستجوی آن به دنبال هدف مدنظر خود می‌گردد.

کلمه کلیدی کوتاه یا short tail

این نوع کلمات کلیدی کوتاه هستند و معمولاً یک  تا دو کلمه را شامل می‌شوند. مثلاً عبارت “کتاب” یا “دمنوش” عباراتی هستند که در اینترنت جستجوی بالایی دارند اما هدف کاربر از جستجوی آنها مشخص نیست.
برای مثال مشخص نیست کاربر با جستجوی عبارت دمنوش به دنبال یک دمنوش برای کاهش وزن است، قصد پیدا کردن قیمت یک دمنوش خاص را دارد یا طریقه‌ی درست کردن دمنوش خانگی را جستجو می‌کند!

انواع کلمات کلیدی و نرخ تبدیل آنها در سئو
نمودار نرخ تبدیل در انواع کلمات کلیدی

بهتر است زیاد به فکر استفاده کردن از این کلمات کلیدی در وب سایت خود نباشید. چرا که علی‌رغم جستجوی بالای این عبارات، اثر خوبی در سئو سایت شما نخواهند داشت. به این علت که حتی اگر کاربر از طریق جستجوی این عبارات وارد سایت شما شود، احتمال خروج زود هنگام او از سایت بسیار زیاد است که این تاثیر منفی در سئو وب‌سایت شما خواهد داشت.

همانطور که در نمودار بالا مشخص است نرخ تبدیل بازدید کننده -> مشتری در کلمات short tail بسیار پایین است. بنابراین اگر به افزایش فروش یا ارائه خدمات بیش‌تر فکر می‌کنید، این کلمات را فراموش کنید!


کلمه کلیدی عبارتی یا Middle Tail

این کلمات شامل جزییات بیشتری نسبت به حالت اول هستند اما باز هم صد در صد هدف کاربر مشخص نشده است. برای مثال کتاب زبان. کاربر نسبت به حالت قبل جزییات بیشتری را ارائه داده اما تعیین نکرده کتاب زبان چه مقطعی را می‌خواهد. آیا به دنبال یک کتاب زبان انگلیسی است یا فرانسه. شاید هم به دنبال کتاب تست زبان برای کنکور باشد!


کلمه کلیدی طولانی یا long tail

در این نوع کلمات کلیدی، منظور و هدف کاربر روشن است. این عبارات معمولاً ۳ تا ۵ کلمه را شامل می‌شوند و جزییات بیشتری را وصف می‌کنند.
برای مثال در عبارت “کتاب واژگان زبان کنکور” کاربر تمام جزییات را بیان کرده و هدف او مشخص است. اگر این عبارت را به عنوان کلمه‌ی کلیدی صفحه‌ی مربوطه انتخاب کنیم، احتمال تبدیل شدن این کاربرها به مشتریان سایت ما بسیار بالا است.

همچنین این کلمات رقبات کمتری را به خود اختصاص داده‌اند. بنابراین در مدت زمان کمتری می‌توانیم به کمک این کلمات به سطرهای بالاتری در serp برسیم.

مفهوم SERP چیست؟


نحوه‌ی استفاده از کلمات کلیدی

مفهوم کلمات کلیدی چیست؟

به طور معمول باید برای هر صفحه از سایت خود یک کلمه‌ی کلیدی اصلی یا focus keyword داشته باشید. این کلمه‌ی کلیدی باید همان عبارتی باشد که کاربر با جستجوی آن، صفحه‌ی مربوطه از سایت شما را پیدا می‌کند.
برای مثال در یک صفحه از مقالات ادمین سایت، به موضوع “افزایش سرعت سایت” پرداخته‌ایم. کلمات کلیدی این صفحه می‌توانند یکی از موارد زیر باشند:

 • افزایش سرعت سایت
 • افزایش سرعت لود صفحات
 • افزایش سرعت سایت وردپرس
 • و …

کلمه‌ی کلیدی اصلی باید از بین این لیست انتخاب شود و محتوای صفحه‌ی مربوطه راجع به این کلمه نوشته شده باشد. بهتر است این کلمه‌ی کلیدی در بخش‌های مختلف آن صفحه‌ از سایت وجود داشته باشد. مثلاً در عنوان‌ها، alt تصویر، برچسب‌ها، بدنه‌ی محتوا و…

تعداد دفعات تکرار این کلمه و نحوه‌ی به کار گیری آن در مقالات مربوط به تولید محتوا بررسی خواهند شد.
در این مقاله هدف پاسخ به سوال مفهوم کلمات کلیدی چیست؟ بود. از طریق درس بعدی می‌توانید نحوه‌ی یافتن کلمه‌ی کلیدی مناسب برای وب‌سایت خود را بیاموزید.

دیدگاهتان را بنویسید

10 پاسخ به “کلمه کلیدی چیست؟ استفاده از این نوع کلمات کلیدی برای سئو ممنوع!”

 1. اسکریپت گفت:

  ممنون بسیار مطالب اموزنده ای دارید

 2. Shmsher گفت:

  لطفا بیشتر توضیح می دید چرا نباید چند صفحه مجزا یک کلمه کلیدی واحد داشته باشند؟

  • بخوام خیلی ساده بگم، دلیلش اینه که وقتی کاربر اون عبارت کلیدی رو سرچ میکنه گوگل نمیدونه کدوم صفحه‌ی شما رو نمایش بده! در واقع پیدا شدن صفحه ارجع سخت میشه در نتیجه ممکنه اصلا با اون کلمه در نتایج قرار نگیرید.

 3. فاطمه گفت:

  در واقع یه جور دیگه که بخام سوالم بگم اینکه اون کلمات کلیدی که می خواهیم سایتمون با آن بالا بیاد تو چند تا از صفحه های سایتمون می تونیم به کار ببریم؟ آیا تکرار بشه در صفحات مختلف سایت ما مشکلی داره؟ یا اینکه بر عکس خیلی هم خوبه که تو صفحات بیشتری از سایت به کار ببریم

 4. فاطمه گفت:

  خیلی ممنون از پاسخگوییتون .. یه سوال دیگه دیگه اینکه در سایت تو صفحات مختلف اگر یک کلمه کلیدی حالا چه می خاد کلمه کلیدی بلند باشه یا کلمه کلیدی کوتاه و پر رقابت آّیا به طور کلی می تونیم یک کلمه کلیدی در چند صفحه مختلف از سایتمون به عنوان کلمه کلیدی اصلی انتخاب کنیم چون بعضی مواقع مخصوصا تو سایت های فروشگاهی مجبور میشی یک کلمه کلیدی را تو چند صفحه مختلف به کار ببری

 5. فاطمه گفت:

  سلام ممنون از مطلب خوبتون خیلی مفید بود.. یه سوالی اینکه اگر کلمه کلیدی بلند انتخاب کنیم متلا همان “کتاب واژگان زبان کنکور” در این حالتی اگر کاربری بیاد مثلا کتاب زبان را سرچ کنه باز سایت ما بالا بیاد برای اون کاربر با توجه به اینکه کلمع کتاب زبان بخشی از کلمه کلیدی ما می باشد

  • سلام فاطمه جان، این دو کلمه‌ای که گفتید گرچه دارای واژگانی مشابه هستند اما دو کلمه‌ی کلیدی مجزا شناخته می‌شن. پس اگر کلمه‌ی‌کلیدی شما کتاب واژگان زبان کنکور، باشه تو کلمه‌ی “کتاب زبان” احتمالا بالا نمیاین مگر در دو حالت:
   ۱- راجع به اون کلمه اول محتوای زیادی وجود نداشته باشه و تعداد رقبا کم باشه.
   ۲- شما کلمه‌ی کتاب زبان هم به عنوان کلمه‌ی کلیدی جانبی در محتواتون استفاده کنید. همونطور که می‌دونید شما می‌تونید برای هر صفحه یک کلمه‌ی کلیدی اصلی انتخاب کنید و چند کلمه‌ی کلیدی فرعی!

 6. آرمان نهال گفت:

  خیلی خوب و عالی من تو سایتم استفاده کردم

دیدگاهتان را بنویسید