مشاوره رایگان کسب و کار اینترنتی

CSS چیست و چه کاربردی دارد؟

CSS چیست

چکیده‌ی مطلب

۲۴ تیر ۱۳۹۸ ۱‍۰۴۹ بازدید 4 دقیقه
CSS چیست و چه کاربردی دارد؟ برای پاسخ به این سوال از شما دعوت می‌شود تا انتهای مقاله همراه ما باشید! شناخت css برای طراحی صفحات حرفه‌ای وب ضروری است.

اگر به حوزه‌ی طراحی سایت وارد شده باشید، حتماً بارها نام CSS را شنیده‌اید و برایتان این سوال پیش آمده که CSS چیست؟
CSS مخفف عبارت Cascading Style Sheets است که اگر این عبارت را ترجمه کنیم به عبارت “برگه‌هایی به سبک آبشاری ”می‌رسیم! این ترجمه مقداری عجیب است اما در ادامه خواهیم گفت که آبشاری بودن به چه معناست!

معرفی CSS

CSS تعیین می‌کند هر کدام از عناصر HTML چگونه نمایش داده شوند. در واقع به کمک آن می‌توان برای هر عنصر از صفحه، سبک نمایشی خاصی ایجاد کرد. با این ابزار به اجزای صفحه‌ی وب، رنگ و لعاب می‌دهیم تا صفحات زیباتری داشته باشیم!
برای درک بهتر این مفهوم، ابتدا باید با زبان HTML آشنا شوید به همین منظور پیشنهاد می‌کنم ابتدا مقاله‌ی HTML‌ چیست را مطالعه کنید.

برای روشن شدن کاربرد این زبان به سراغ یک مثال می‌رویم. تصویر زیر نمونه‌ای از یک کد css است.
با کمک آن برای تگ h1 (عنوان اصلی صفحه) رنگ متن آبی و برای تگ p (پاراگراف) رنگ پس‌زمینه‌ نارنجی تنظیم کردیم. به کمک عبارت text-align نیز آن را وسط چین کردیم که خروجی آن را در سمت راست تصویر می‌بینید.

معرفی css

همانطور که در تصویر مشخص است نوشتن این کد کار سختی نیست. فقط کافیست بالای تگ <body> یک تگ <style> اضافه کنید و با انتخاب هر عنصر html‌ ویژگی یا سبکی را به آن نسبت دهیم.

ساختار css

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، ساختار یک خط از کد CSS شامل یک انتخاب‌گر (selector) است که به یک یا چند تگ از html اشاره می‌کند. در مقابل انتخاب‌گر یک بلاک قرار می گیرد که سبک خاصی را به عنصر انتخاب شده اعمال می‌کند.

css چیست

ساختار آبشاری به چه معناست؟

فایل‌های css به روش‌های مختلفی به فایل html افزوده ‌می‌شوند. گاهی درون تگ HTML نوشته می‌شوند. گاهی در یک فایل جداگانه نوشته و به HTML اضافه می‌شود و …
گاهی ممکن است به یک تگ مشخص چند استایل مختلف داده شود. برای مثال درون فایل html، یک تگ <style> باز کرده و به تگ h1 سایز فونت ۲۳ پیکسل می‌دهیم.
حالا یک فایل css جدید را به html اضافه کنیم که در آن تگ h1 باید دارای سایز فونت ۳۰ پیکسل باشد! خب حالا برای تگ h1 دو سایز فونت متفاوت وجود دارد. کدام یک باید بر تگ مدنظر اثر بگذارند؟

پاسخ این سوال همان خاصیت Cascading یا ساختار آبشاری است. CSS برای اجرای کدها الویت‌بندی‌های خاص خود را دارد که بر اساس آن تصمیم می‌گیرد کدام سبک روی تگ اثر بگذارد.

ارتباط CSS و HTML

عناصری که به کمک HTML در صفحه‌ی وب‌سایت قرار می‌گیرند هیچ ظاهر جذاب و مناسبی ندارند. CSS ابزار مناسبی است تا یک لباس زیبا بر تن عناصر HTML بپوشاند و صفحه را به زیبایی بی‌آراید. تلفیق این دو باهم طراحی حرفه‌ای وب‌سایت را ممکن می‌سازد.

به طور کلی یادگیری این دو زبان از پایه‌ای‌ترین مباحث یادگیری طراحی سایت است که باید به سراغ آن بروید.

مریم جعفرپور مدت عضویت: ۱ سال
فارغ‌التحصیل رشته‌ی مهندسی‌ کامپیوتر، فعال در زمینه‌ی برنامه نویسی تحت وب

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.