مشاوره رایگان کسب و کار اینترنتی

گیت هاب چیست؟ چرا باید از GitHub استفاده کرد؟

گيت هاب چيست

چکیده‌ی مطلب

۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۹۴ بازدید 6 دقیقه
گیت هاب یک فضای میزبانی برای توسعه‌ی نرم‌افزار با قابلیت کنترل ورژن است. در این مقاله به معرفی این وب‌سایت مشهور می پردازیم.

در دنیای برنامه نویسی کمی که پیش بروید با شروع جدی‌تر کارها، کم‌کم سروکله‌ی اصطلاحی به نام گیت هاب پیدا می‌شود! اگر می‌خواهید بدانید گیت‌ هاب چیست و چه کاربردی دارد؟ این مقاله را مهمان ادمین سایت باشید!

گیت هاب (GitHub) چیست؟

گیت هاب، بزرگترین هاست برای میزبانی پروژه‌های توسعه دهندگان محسوب می‌شود که توسط یک شرکت آمریکایی ایجاد شده است.
گیت هاب هم به صورت رایگان برای پروژه‌های عمومی و هم بصورت پولی برای پرو‌ژه‌های تجاری قابل استفاده است.

هاست به چه معناست؟

هدف اصلی گیت هاب ایجاد محیطی برای کنترل ورژن و همکاری تیمی روی پرو‌ژه هاست.

کنترل ورژن در گیت‌هاب توسط گیت انجام می‌شود. درواقع گیت در گیت‌هاب یک سیستم کنترل ورژن (version control) است. همچنین واژه‌ی هاب به مفاهیم شبکه اشاره دارد که همکاری تیمی و ایجاد انشعاب در پروژه‌ها را معرفی می‌کند.

سیستم version control چیست؟

حتماً تجربه‌ کرده‌اید، در حین برنامه نویسی دچار اشتباهی شوید و آن لحظه بگویید کاش می‌شد پروژه را به حالت قبل برمی‌گرداندید!
گیت دقیقاً این امکان را برایتان مهیا کرده است. شما می‌توانید نسخه‌ی قبلی پروژه را دریافت و فعال کنید.

در واقع گیت قادر است پروژه‌ها را در ورژن‌های مختلف به صورت یک‌پارچه ذخیره کند.
اگر پروژه‌ای متن باز باشد، توسعه دهندگان دیگر می‌توانند آن را دانلود کنند و تغییراتی را روی آن اعمال کنند. سپس پروژه را با ورژن جدید آپلود نمایند. گیت با حفظ ورژن جدید و ورژن‌های قبلی امکانات مفیدی را برای توسعه‌ی پروژه‌ها ایجاد می‌کند.

اصطلاحات رایج در گیت‌ هاب

معرفی اصطلاحات گیت هاب
  • Repository
  • fork
  • Pull Request
  • commit


Repository یا به اختصار Repo به معنای مخزن است. مخزن گیت هاب محیطی برای ذخیره سازی پروژه‌های توسعه دهندگان است. در این مخزن می‌توان هر فولدر یا فایلی را با فرمت دلخواه ایجاد کرد.

fork در فارسی به معنای شاخه یا انشعاب است. با این قابلیت شما می‌توانید روی پروژه‌های متن باز موجود در گیت هاب کار کنید. اگر پروژه‌ای از قبل وجود داشته باشد، می‌توانید از آن یک انشعاب دریافت و تغییراتی را روی آن اعمال کنید. سپس آن را به عنوان یک پروژه جدید منتشر کنید.

Pull Request یا درخواست ادغام، قلب تپنده‌ی مشارکت در پروژه هاست. زمانی استفاده می‌شود که شما از پروژه‌ی اصلی یک شاخه دریافت و درآن تغییراتی اعمال کرده‌اید. حالا با کمک Pull Request می‌توانید به شخص اصلی ایجاد کننده‌ی پروژه، درخواست بدهید تغییرات شما را در پروژه‌ی اصلی اعمال کند.

به هر تغییری در گیت‌هاب یک commit می‌گویند.

از گیت هاب بیشتر بدانید…

  • گیت‌هاب یک شبکه‌ی اجتماعی نیز محسوب می‌شود. بنابراین امکاناتی همچون Follow کردن کاربران، قابلیت نظر دادن و لایک را فراهم کرده است.
  • در سال ۲۰۱۷ گیت‌هاب با داشتن تقریباً ۲۰ میلیون کاربر و ۵۷ میلیون مخزن، به عنوان بزرگترین میزبان کد منبع، در جهان شناخته شد.
  • در سال ۲۰۱۹ گیت‌هاب با ارسال ایمیلی به کاربران ایرانی از محدود شدن دسترسی آن‌ها به گیت‌هاب خبر داد. اما با ساخت اکانت با آی پی غیر ایرانی نیز می‌توان همچنان از خدمات آن استفاده کرد.
  • گیت‌هاب با داشتن قابلیت‌های متعدد، برای مدیریت پروژه، مدیریت تیم، تقسیم کار و اشتراک گذاری نتایج، ابزار مناسبی محسوب می‌شود.برای ساخت یک اکانت در گیت هاب از این لینک استفاده نمایید.

مریم جعفرپور مدت عضویت: ۱ سال
فارغ‌التحصیل رشته‌ی مهندسی‌ کامپیوتر، فعال در زمینه‌ی برنامه نویسی تحت وب

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.